Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Město Znojmo vlastní také sedm rybníků - S obnovou vodních nádrží pomáhá stát

23.07.2004  |  137× přečteno      vytisknout článek

Město Znojmo vlastní také sedm rybníků - S obnovou vodních nádrží pomáhá stát

Město Znojmo je kromě lesů také vlastníkem sedmi rybníků. Dva jsou pronajaty a pět rybníků obhospodařuje příspěvková organizace Městské lesy.

Chov ryb však není v tomto případě jedinou činností. Velkou pozornost věnují pracovníci lesů také krajinotvorné funkci vodních ploch. Zkušenosti posledních let navíc nutí také k zajišťování ochrany lidí i majetku před velkou vodou.
Všechny tyto důvody vedly v poslední době k potřebě postupně městské rybníky opravovat či dokonce po staletích znovu obnovovat. Nebylo by v silách vlastníka práce financovat v celé šíři. Naštěstí vychází v těchto případech městu Znojmu a jeho Městským lesům vstříc Státní fond životního prostředí.
Bylo tedy možné realizovat i projekt odbahnění a úpravy břehů osmihektarového rybníka Vlašnov v katastru Olbramkostela. Opravy přišly na více než 17 mil. korun, přičemž Městské lesy ze svého rozpočtu uvolnily tři a půl miliónu. Z rybníka vyvezli na okolní pozemky 60 tisíc kubíků bahna - mocnost sedimentu byla v některých místech až jeden metr. Podle projektu byly vytvořeny na rybníce dva umělé asi třicetimetrové ostrůvky, poloostrov a dvě tůně. Ty budou mít význam zejména při příštím vypouštění rybníka. Cíl veškerých úprav je zřejmý: zkvalitnit životní prostředí také pro suchozemské i vodní živočichy.
Právě se dokončuje rovněž obnova rybníka U Hrušky v katastru obce Pavlice. Původní vodní plocha tu byla vytvořena asi v 17. století. Staronový rybník má výměru téměř jeden hektar a jeho opětné vytvoření přišlo na 3 mil. Kč. Pětašedesát procent z této částky opět zainventoval Státní fond životního prostředí. I v tomto rybníku se počítá s chovem ryb. Jak potvrzuje ředitel Městských lesů ing. Petr Jelínek, bude pokračovat také obnova dalších vodních ploch. Na řadě je rybník Na Bojišti v katastru obce Ctidružice. Jeho příští rozloha bude 0,65 ha. Akce je zatím ve stadiu projektu a byla podána žádost o dotace. Ani tuto stavbu by nebylo možné finančně pokrýt jen z chovu ryb. Navíc rybochovné účely nejsou samozřejmě ani v tomto případě jediným důvodem obnovy rybníka. Zřetel se bere na to, aby se zkvalitnilo životní prostředí a na funkci ochrannou. Nádrž má v případě potřeby zadržet vodu v horní části toku.
Funkce státu při obnově a opravě rybníků jako cenné součásti životního prostředí je - jak vidno - nezastupitelná. Počítá se samozřejmě s tím, že také Evropská unie má stejný zájem: podle ing. P. Jelínka se najdou prostředky určené pro multifunkční rozvoj venkova (a tedy i na obnovu vodních nádrží) také ve strukturálních fondech EU. Městské lesy Znojmo toho chtějí i nadále využívat.

http://www.znojmocity.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist