Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nesmyslné zákazy nikdy nic neřeší

30.07.2004  |  zdroj: HN  |  126× přečteno      vytisknout článek

Nesmyslné zákazy nikdy nic neřeší Je období dovolených a veřejnost se opět rozděluje na dva tábory. Jeden \"na břehu\" a druhý \"na vodě\".
První skupinu tvoří ti, kteří mají na březích chaty a využívají vodní hladinu k pasivnímu odpočinku, touží po klidu a jediné, co chtějí slyšet, je šumění splavu. Druhou, popravdě menší, skupinu tvoří ti, co provozují vodní sporty.
Názory obou skupin jsou velmi radikální. Ti na břehu chtějí, aby stále trval komunistický zákaz plavby lodí se spalovacími motory, ti na vodě se chtějí kochat krásami naší krajiny z jiné perspektivy, či provozovat plavbu jako sport.
V roce 2001 byl přijat nový vodní zákon. Ten zrušil desítky let trvající stav, kdy bylo na vodě zakázáno téměř všechno. Lidé mohou využívat vodní hladinu nejen ke koupání a rybaření, ale také k rekreační plavbě a vodním sportům tak, jak je zvykem v civilizovaném světě.
Plavba lodí se spalovacími motory ovšem představuje riziko pro životní prostředí i pro bezpečnost lidí. Proto Ministerstvo dopravy připravilo vyhlášku, která měla upravit podmínky pro plavbu a regulovat takové činnosti, jako jsou vodní lyžování, provoz vodních skútrů, tankování, odstraňování odpadů. Tehdy se rozhořel konflikt mezi ministerstvy dopravy a životního prostředí. Týkal se hlavně provozu vodních skútrů, ačkoliv to byla jen malá část problematiky.
Doprava chtěla povolit jejich plavbu ve vymezených oblastech, kde by nikoho neohrožovaly, plavba by se uskutečňovala kontrolovaně a s ohledem na ochranu životního prostředí. Obcím, na jejichž katastru by se plocha nacházela, by to přinášelo prospěch, protože by mohly vybudovat tankoviště, občerstvení a další servis s provozováním těchto sportů spojený. Životní prostředí chtělo zakázat vše, dokonce i vodní lyžování.
Doprava prohrála a výsledkem je současný úplný zákaz provozování vodních skútrů a rychlých motorových člunů od jara do podzimu. V zimě se jim provoz milostivě povoluje dokonce kdekoliv.
Přitom stačilo poučit se z vývoje u vodního lyžování. Ze začátku byl tento sport provozován všude - výsledkem byly úrazy lyžařů i plavců. Následoval úplný zákaz. Ten samozřejmě dodržován nebyl. Nakonec se došlo k rozumnému řešení, to jest, že pro vodní lyžování byly vyhrazeny jen určité plochy. Vodní lyžaři dnes nikoho neohrožují a naopak, nejsou nikým rušeni.
Právě období dovolených ukazuje, že úplný zákaz nic neřeší. Rychlé čluny a vodní skútry rejdí skoro všude. Jezdí se tam, kde by se jezdit nemělo, je ohrožována bezpečnost plavců a dalších, kteří se na vodě vyskytují.
Je nutné to co nejdříve napravit. Je třeba se vrátit k jedinému rozumnému řešení, kdy Státní plavební správa v dohodě s dotčenými obcemi a se správou povodí vyhradí určité plochy, vyznačí je plavebními znaky a kontrolou zajistí dodržování stanovených pravidel. Jedině takové řešení bude ku prospěchu všech: těch na břehu i těch na vodě.
Autor, bývalý ministr dopravy, je poslancem za ČSSD


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist