Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Chybí vaší obci kvalitní letní plovárna?

20.08.2004  |  127× přečteno      vytisknout článek

Chybí vaší obci kvalitní letní plovárna?

Léto je tady a otázka kdy se vykoupat bez zdravotního rizika je opět aktuální. Tradiční koupání v přírodě je vzhledem ke stále častějšímu rozvoji nebezpečných sinic riskantnější a nároky veřejnosti na čistotu vody ke koupání se zvyšují. Výstavba a následný provoz veřejné plovárny nadměrně zatěžuje rozpočet obce a ani koupání v chemicky upravené vodě není pro citlivější jedince a děti bez rizika.

Existuje jiná cesta pro ekonomicky únosné, zdravé a hygienicky nezávadné koupání?

V sousedním Rakousku i Německu se uplatňuje technologie pro koupání spojující v sobě požadavky na koupání v čisté a zdravotně nezávadné vodě. V takzvaném „biotopu“, umělé vodní nádrži, je voda čištěna pomocí rostlin a mikroorganismů ve štěrkovém loži. Tohoto principu, ale v jiném měřítku, využívají i kořenové čistírny odpadních vod. Zhruba polovina vodní plochy je pak určena ke koupání,  druhá tvoří čistící zónu s mokřadními rostlinami.  Oproti klasické plovárně dochází k úspoře vody, energie nutné pro cirkulaci a filtraci vody a nákladů za chemickou úpravu vody. Výstavba takového plovárny je výrazně materiálově úspornější a tím i levnější než stavba klasické plovárny. Využití biotopu v malém pro koupání, zkrášlení a zpestření prostředí i úpravě mikroklima zahrady se už dnes tu a tam objevuje i v České republice.  Rozšíření  „biotopu“ jako veřejného koupaliště je záležitostí firem, které budou schopny takováto díla projektovat i realizovat, poptávky po této technologii a v neposlední řadě i postoji hygieniků.  Svým charakterem bude pravděpodobně tento typ koupaliště posuzován jako koupaliště přírodní, u kterého jsou aplikovány jiné normy pro posouzení kvality vody.

Rosa ve spolupráci s Biologickou fakultou JČU pořádá konferenci o nové technologii pro veřejná koupaliště. Konferencí spojenou s exkurzí bychom rádi k této technologii přitáhli pozornost jak potenciálních uživatelů, tj. zástupců obcí i veřejnosti, tak případných realizačních firem, hygieniků, výzkumníků a dalších propagátorů této ekologicky šetrné technologie v České republice.

Konference

Koupaliště s přírodním čištěním vody

Program konference :

9.30 – 10.00 – Registrace účastníků konference

10.00 – 10.30 - Veřejná koupaliště – současný stav (Dr. Kolář)

10.30 – 11.00 – Výhody a nevýhody koupání v rybníku (Dr. Faina,  Dr. Pechar)

11.00 – 11.30 - Princip biologického čištění vody, význam pobřežních rostlinných lemů (Ing. Vymazal, Dr. Dušek, Dr. Picek)

11.30 – 12.00 - „Biotop“ – koupaliště s přírodním čištěním vody (Malík)

12.00 – 12.30 – Možnosti a omezení využití technologie, ekonomika stavby i   provozu (Ing. Doležal, Malík)

12.30 – 13.00 – technologie, legislativa, stav v zahraničí, vhodné materiály pro stavbu (Ing. Doležal, Malík, zahraniční host)

13.00 – 13.30 – oběd

13.45 – 15.45 – exkurze na zahradní (soukromou) variantu koupaliště

Konference  se koná 16. září 2004 v Českých Budějovicích v aule Bobík v areálu Jihočeské univerzity

více informací a přihlášku najdete na  www.rosa.ecn.cz

Konferenční poplatek 500 Kč (včetně exkurze, oběda, kávy, materiálů)

Přihlásit se můžete také odesláním tohoto vyplněného formuláře na mailto:rosa@ecn.cz (číslo účtu pro přímou platbu 12199723/0300)

Jméno

 

Příjmení

 

Obec

 

Adresa

 

Telefon

 

e-mail

 

Počet osob

 

Zajistit nocleh*

ANO

NE

Zaplatím 500 Kč z účtu číslo* :

 

 

Na základě zaslané faktury. IČO*:

 

 

* zvolte ze dvou možností


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist