Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Má město koupit čističku odpadních vod, či si postavit novou?

18.08.2004  |  zdroj: Pardubický deník  |  124× přečteno      vytisknout článek

Má město koupit čističku odpadních vod, či si postavit novou?
Ve čtvrtečním vydání Metropolitanu jsme přinesli první část rozhovoru na téma koupě a možné výstavby nové čističky odpadních vod městem Pardubice. Dnes otiskujeme zbývající část.
(dokončení)
Jaroslav Mašek: \"Uvědomme si, že pro samostatnou čistírnu zatím nejsou vyřešeny pozemky, nejsou dořešeny vyvolané investice, to znamená převedení odpadních vod, přípojky atd. To zatím jaksi v té cenové relaci neodeznělo. A rád bych ještě reagoval na takové zjednodušení pana Levého. Současná legislativa v podstatě vyžaduje skoro stejnou likvidaci kalů pro městské odpady jako pro smíšené odpadní vody. Postupně se přechází na to, aby už kompostování nebylo. Takže cena za čištění na samostané čistírně by se velice přibližovala současné ceně na společné čistírně.\"

Pavel Levý: \"To se prostě mýlíte, pokud já vím, tak likvidace odpadních vod, respektive kalů, je závislá na jeho chemickém složení. To znamená, já teď nevím, jaké mají kaly složení, ale před deseti lety - tehdy jako vedoucí zemědělské oblastní laboratoře - jsem si analýzy dělal. Na těžké kovy a PCB kaly tehdy vyhovovaly kompostování. Jestli vyhovují dnes, to nevím, musela by se udělat expertní stanoviska. Pokud by kaly vyhovovaly stejně jako tehdy, nic by kompostování nebránilo. Žádná legislativa, pokud vím, toto nepožaduje.\"

Jaroslav Mašek: \"Já se odvolám na studii, o které jsem se zmínil a kterou jsme nechali zpracovat před rokem u Asociace čistírenských expertů. A ve studii v těchto variantách vycházely provozní náklady skutečně srovnatelné se stávající cenou za čištění.\"

Jiří Stříteský: \"Tady zazněly některé nové myšlenky, to je otázka biochemických a různých poradců, já se tomu nebráním. Já doopravdy chápu a prožívám, že záležitost čistírny odpadních vod je záležitost velmi, velmi citlivá. A může ukvapeným nebo špatným rozhodnutím vzniknout nedozírná škoda. Proto se nebráním ani tomu, aby to posuzovala řada dalších a dalších expertů. Má to sice jeden háček, že co expert, to jsou určité peníze, které se musí vynaložit. Ale zase si myslím, že u investice ať za 800 milionů, nebo koupi čistírny, by to nemělo hrát samozřejmě roli. Ale v každém případě je potřeba uvažovat, a to se musíme naučit, a to je to, co nám ještě trošinku chybí, že musíme myslet nadpardubicky, regionálně. Čili i v určitých souvislostech. Můžu mít na jedné straně obrovskou radost, že budu laciněji čistit vodu, ale můra čtyř tisíc nezaměstnaných mě děsí zrovna takovým způsobem třeba jako cena vody.\"

Pavel Levý: \"Dovolte, abych byl trochu jízlivý. Vy nejste nadregionální primátor, jste pardubický primátor. Ale chápu, že vy jako pardubický primátor máte starost o zaměstnanost ve vašem městě a regionu. Ale to v těch \"exkrementech\", jestli je nám budou čistit zadarmo, prostě neleží. Protože co se stane, když tam přijde cizí kapitál, když Semtín zkrachuje, prodá se to? Tak oni si poradí úplně jinak a ekologičtěji, jak jsou oni zvyklí. V první řadě se v Semtíně musí udělat to, že každý provoz si pořídí selektivní čističku pro ten který chemický proces. A bez těch našich fekálií se obejdou. Obejdou se sice dráž, v globálu, ale obejít se budou muset. A oni pak přijdou: \"Chceme zlevnit výrobu, tak nám ty fekálie dávajte zadarmo.\" Protože oni jsou zvyklí na západě uvažovat ekonomicky, my ještě ne.\"

Jiří Stříteský: \"Snad jenom poslední větu. Pravda je, že jsem primátor města Pardubic. Ale z hlediska reformy veřejné správy jsem představitel obce třetího stupně a zodpovídám z pohledu státní správy za 56 dalších obcí. To je trošičku změna, která tady za poslední rok nastala a i kdyby toto nebylo, tak Pardubice jsou součást regionu a nemohou se chovat jinak, než se chová region. To bychom to pak nedali dohromady nikdy. To jen na vysvětlenou.\"pd )


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist