Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Řada staveb bude při povodni představovat nebezpečí

29.10.2004  |  zdroj:   |  195× přečteno      vytisknout článek

Řada staveb bude při povodni představovat nebezpečí Žatecko, Lounsko - Řada objektů na březích vodních toků by vůbec neměla stát. V případě povodně zabrání plynulému odtoku vody a mohou zvýšit nebezpečí pro své okolí. Stavbu některých objektů postavených v dřívější době by dnes úřady jen těžko povolily.
Příkladem je lounské výstaviště nebo zahrádky u inundačního mostu mezi Louny a Dobroměřicemi. Tamní stavby stojí v tzv. aktivní zóně záplavového území řeky Ohře a na průběh povodně mají negativní vliv. "V dnešní podobě, v jaké výstaviště v Lounech stojí, by jeho stavbu úřady nepovolily. Chatky a ploty u zahrádek, které tam stojí bez našeho souhlasu, rovněž zhoršují odtok vody v této oblasti," sdělil včera Václav Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře Chomutov. Další množství potenciálně nebezpečných staveb stojí na celé dolní Ohři. Na březích se nachází velké množství chat, které spolu s ploty, vytvoří při povodni zábrany v odtoku vody. "Majitelé takových objektů musí být připraveni na to, že jim je velká voda jednou odnese nebo poškodí," dodal mluvčí.
Kolem každého vodního toku existuje tzv. záplavové území. Tam patří místa, která budou zatopena při stoleté vodě, tedy povodni, která statisticky přijde jednou za sto let. Na základě hloubky a rychlosti vody při takové povodni jsou v záplavových územích vytyčeny tři zóny. V aktivní zóně, kde se očekává největší "nápor" povodně a proteče jí 70 až 80 procent vody, se nesmí stavět. "Jediné objekty, které tam mohou vzniknout, jsou stavby technické infrastruktury. Tedy například silnice, vodovody, kanalizace, čistírny odpadních vod a musí být zabezpečeny tak, aby jim velká voda příliš neublížila," uvedl V. Svejkovský. V aktivní zóně mohou mít lidé zahradu, ale neměla by tam stát chatka ani altán. Tyto aktivní zóny mají vodohospodáři spočítané na dolní Ohři, Blšance, Liboci i Chomutovce.
V ostatních zónách záplavového území se sice smí stavět, ale majitel objektu musí prokázat, že stavba nezhorší odtokové poměry v oblasti. Tedy, že kvůli stavbě v místě nestoupá voda, která ohrožuje okolí. "Dům postavený v takovém místě musí splnit řadu podmínek. Například první nadzemní podlaží musí být nad úrovní stoleté vody, stejně tak izolace a elektrické rozvaděče. Vchod do sklepa má být zevnitř, aby se do něj nedostala voda. Nejlepší však je dům vůbec nepodsklepovat," vysvětlil mluvčí Povodí Ohře. Se stavbou v těchto místech musí souhlasit správce povodí (např. Povodí Ohře), správce vodního toku (např. Povodí Ohře, Lesy ČR, Zemědělská vodohospodářská správa, ministerstvo obrany, soukromá osoba) a vodoprávní úřad (odbor životního prostředí příslušného městského úřadu).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist