Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dezinfekce odpadních vod chlorací a UV zářením

02.11.2004  |  zdroj: Odpady  |  408× přečteno      vytisknout článek

U odpadních vod, vyčištěných mechanicko-biologickými procesy, lze dezinfekci provádět chemickými nebo fyzikálními dezinfekčními metodami.

Pro ověření účinnosti dezinfekce vod byla použita dezinfekce chlorem (chemická metoda) a dezinfekce UV zářením (fyzikální metoda). V rámci testování byly ve vzorcích vod stanovovány indikátory fekálního znečištění, tj. koliformní bakterie, termotolerantní koliformní bakterie, Escherichia coli a intestinální enterokoky. Jakožto indikátory obecného mikrobiálního znečištění byly stanovovány i mezofilní a psychrofilní bakterie.

Dezinfekce chlorací

U dezinfekce chlorací je důležité zvolit dávku chloru. Musí být zabezpečeno snížení obsahu mikroorganismů na požadovanou úroveň, a současně má být zbytková koncentrace chloru v dezinfikované vodě taková, aby nebylo nutno provádět dechloraci. Také mohou vznikat nežádoucí vedlejší produkty, protože chlor působí na organické látky nejen oxidačně, ale i chloračně.

Grafické znázornění výsledné účinnosti dezinfekce (snížení počtu sledovaných mikroorganismů) je zobrazeno v grafu č. 1.

Z výsledků je zřejmé, že zvyšování dávky chloru nad 5 mg/l již nevede k výraznému zvýšení účinnosti dezinfekce, a je tedy zbytečné. Pro dávku chloru 3 mg/l je účinnost u všech sledovaných mikroorganismů 90 % a vyšší, pro indikátory fekálního znečištění dokonce 98 % a vyšší. Z hlediska odstranění indikátorů fekálního mikrobiologického znečištění, by mohla být dostačující i dávka chloru 1 mg/l, neboť účinnost odstranění byla u těchto mikroorganismů 90 % a vyšší.

Pro sledování vzniku vedlejších produktů chlorace byl vzorek testované vody podroben třem modelovým chloracím. Analýzy potvrdily skutečnost, že dezinfekce chlorací u vyčištěných odpadních vod má za následek vznik nežádoucích vedlejších produktů, který lze sledovat např. zvýšením obsahu AOX na hodnoty vyšší zhruba dva- až sedmkrát oproti původní koncentraci (graf 2).

Dezinfekce UV zářením

Experimentální testování dezinfekce UV zářením bylo provedeno na ČOV v Havířově, kde byla dočasně na odtoku instalována průtočná UV jednotka WEDECO E 10. Druhé testování bylo provedeno na ČOV ve Slavkově u Brna, kde je na odtoku trvale instalována průtočná UV jednotka WEDECO LBA 30. Dezinfekce části vyčištěných odpadních vod se zde provádí z důvodu jejich následné recyklace - využití pro závlahu nedalekého golfového hřiště.

Co se týče výpočtu dávky UV záření, je to velice komplikovaná záležitost. Dávka UV záření je funkcí nejen průtoku vody reaktorem, kvality vody a intenzity ozáření, ale též hydraulických poměrů v ozařovací komoře.

Velikosti dávek UV záření při experimentálním testování obou UV jednotek byly vypočteny samotným výrobcem zařízení metodou, která principiálně vychází z průměrné intenzity ozáření v reaktoru (jedná se o způsob matematického modelování). Ve vzorcích testované vody po dezinfekci UV zářením byla sledována zbytková mikrobiální kontaminace, tj. byl stanoven obsah koliformních bakterií, termotolerantních koliformních bakterií, Escherichia coli, intestinálních enterokoků, psychrofilních a mezofilních bakterií, Pseudomonas aeruginosa a Clostridium perfrigens.

Účinnost dezinfekce UV zářením byla pro všechny stanovené dávky 100% pro koliformní bakterie, termotolerantní koliformní bakterie, Escherichia coli, intestinální enterokoky a Pseudomonas aeruginosa. Účinnost pro odstranění psychrofilních bakterií se pohybovala v rozmezí 95,8 až 99,5 %, pro mezofilní bakterie v rozmezí 95,3 až 99,3 % a pro Clostridium perfrigens pak v rozmezí 38,0 až 78,3 %.

Porovnání

Z výsledků experimentálního testování dezinfekce chlorací a UV zářením je zřejmé, že obě metody jsou dostatečně účinné z pohledu snížení obsahu sledovaných mikroorganismů. Při rozhodování, která z metod je pro dezinfekci v daném konkrétním případě vhodnější, záleží na posouzení výhod a nevýhod výše uvedených metod. Dalšími kritérii jsou také složení dezinfikované vody, na požadavky na její kvalitu po dezinfekci, na výše nákladů (jak investičních, tak i provozních) atd. Výhodou chlorace jsou bezesporu nízké provozní náklady, nevýhodou pak delší doby zdržení oproti dezinfekci UV zářením, zbytková koncentrace chloru a samozřejmě také vznik nežádoucích vedlejších produktů. Výhodou dezinfekce UV zářením je, že nezanechává reziduum, jež by mohlo být škodlivé pro člověka nebo vodní organismy, vyžaduje mnohem kratší dobu kontaktu a má nižší nároky na zastavěný prostor. Nevýhodou dezinfekce UV zářením jsou vyšší náklady, ale bezesporu se jedná o metodu mnohem šetrnější k životnímu prostředí, než je chlorace.

AUTOR: Ing. Martina Veselá
Severomoravské vodovody a kanalizace, Ostrava, a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist