Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Třináct zemí z povodí Dunaje se sejde ve Vídni

08.12.2004  |  zdroj: MŽP  |  144× přečteno      vytisknout článek

Třináct zemí z povodí Dunaje se sejde ve Vídni

V pondělí 13. prosince 2004 se ve Vídni sejdou zástupci všech třinácti signatářských zemí [1] Úmluvy o spolupráci pro ochranu a únosné využívání Dunaje [2] na 1. ministerské konferenci Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (MKOD). Na práci MKOD se aktivně podílí i Česká republika, protože do povodí Dunaje patří téměř třetina našeho území. 

Cílem konference je na nejvyšší úrovni projednat a schválit dva klíčové dokumenty připravované MKOD. Prvním z nich je  Souhrnná zpráva za mezinárodní oblast  povodí Dunaje (2004) pro Evropskou komisi. Ta přináší podrobnou analýzu aktuálního stavu povodí Dunaje a bude základem pro zpracování jednotného plánu povodí podle Rámcové směrnice o vodní politice [3].

Akční program pro udržitelnou ochranu před povodněmi pro povodí Dunaje byl připraven po zkušenostech z katastrofálních povodní, které v posledních letech postihly většinu států Evropy. Ukázalo se, že je třeba se problematice ochrany před povodněmi, jejich předpovídání a včasného varování věnovat nejen na lokální úrovni, ale také na úrovni celých povodí.

Na konferenci bude také předána hlavní cena výherci mezinárodní školní soutěže, která u nás proběhla pod názvem „Mladí tvůrci pro Dunaj“. Soutěž MKOD uspořádala  v souvislosti s oslavami 1. Dne Dunaje, který byl vyhlášen na den výročí podpisu úmluvy o ochraně Dunaje 29. června.  Den Dunaje se bude ve všech zemích v povodí slavit každoročně. Soutěže se letos účastnili jednotlivci a týmy ze všech 13 zemí. V každé z nich byl vyhlášen národní vítěz, který má možnost se účastnit ministerské konference a představit tam svoji práci.

Tisková zpráva MKOD s detailní pozvánkou pro média a registračním formulářem pro akreditaci na konferenci, včetně kontaktů pro interview je přílohou této tiskové zprávy.

Další informace:

http://www.icpdr.org

Poznámky:

[1] Konference se zúčastní Bosna a Hercegovina (ministr životního prostředí a územního rozvoje Mehmedagić Ramiz) Bulharsko (náměstek ministra životního prostředí a vod Nikolaj Kouvumdzhiev), Česká republika (ministr životního prostředí Libor Ambrozek), Chorvatsko (Visnja Jelić-Mücková, ministerstvo ochrany životního prostředí, stavebnictví a územního rozvoje), Maďarsko (István Öri, ministerstvo životního prostředí a vodního hospodářství), Moldávie (ministr ekologie a přírodních zdrojů Constantin Mihailescu), Německo (Margareta Wolfová, ministerstvo životního prostředí), Rakousko (ministr zemědělství, životního prostředí a lesního a vodního hospodářství Josef Pröll), Rumunsko (ministryně životního prostředí a vodního hospodářství Speranta Maria Ianculescuová), Slovensko (ministr životního prostředí László Miklós), Slovinsko (Mitja Bricelj, ministerstvo životního prostředí, územního rozvoje a energetiky), Srbsko a Černá Hora (Ministryně zemědělství a lesního a vodního hospodářství Ivana Dulić-Markovićová) a Ukrajina.

[2] Úmluva byla podepsána v červnu 1994 v bulharské Sofii a na jejím základě pracuje od října roku 1998 MKOD.

[3] V roce 2000 se smluvní strany Úmluvy zavázaly spolupracovat na implementaci Rámcové směrnice EU o vodní politice. Hospodaření s vodními zdroji a jejich ochrana by totiž měly probíhat integrovaným způsobem v ucelených povodích. Proto mají být vypracovány společné plány mezinárodních oblastí povodí a členské státy EU mají zajistit, aby se na jejich přípravě podílely také nečlenské země v daném povodí.

Právě práce, související s implementací Rámcové směrnice, ale také spolupráce při ochraně před povodněmi, ochraně vod a vodního prostředí v povodí Dunaje před znečištěním,  prevenci havárií a s tím související nepřímé ochraně Černého moře jsou v současné době hlavními prioritami MKOD.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist