Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pokuty za předraženou vodu jsou nízké

17.01.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  124× přečteno      vytisknout článek

Pokuty za předraženou vodu jsou nízké Ceny vodného a stočného budou letos v průměru o pět procent vyšší než loni. Vyplývá to z informací Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, jež shromáždilo údaje od firem, které dodávají vodu šedesáti procentům tuzemských odběratelů.
Přestože podle zjištění HN dosahuje roční průměrný zisk v tomto odvětví do deseti procent, některé vodárenské společnosti ho vykazují až třikrát vyšší. Vyskytl se však i případ firmy s více než čtyřiceti procenty zisku z vynaložených nákladů.

Příliš neprůhledné pojmy
"Rozhodující ale v žádném případě není samotné procento zisku, ale jeho objem potřebný pro opodstatněný růst činnosti v dané oblasti," uvedl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.
Ministerstvo, které je cenovým regulačním orgánem v oblasti vodního hospodářství, v prvním pololetí loňského roku provedlo dvacet kontrol a za zjištěná porušení cenových předpisů uložilo pokuty ve výši 3,1 miliónu korun. To však je o málo víc než jedna desetina promile z celkových ročních příjmů, jež se v tomto odvětví odhadují na dvacet miliard korun.
Cena za vodné, tedy za odebranou vodu, a stočné, což je poplatek za odpadní vody, smí podle výměru Ministerstva financí obsahovat oprávněné náklady, přiměřený zisk a daň. Tyto pojmy však nabízejí relativní volnost a v některých případech jsou značně neprůhledné. Zdroj z oboru uvádí případ, kdy jeden z větších provozovatelů zařadil přes devadesát procent svých nákladů mezi takzvané různé náklady, o jejichž oprávněnosti lze pochybovat.

Na trhu je třináct set firem
Do činnosti vodárenského odvětví částečně zasahují i resorty zemědělství, životního prostředí, zdravotnictví, antimonopolní úřad, kraje i obce. I když některé z těchto orgánů shromažďují od provozovatelů údaje o cenách, nemají možnost je souhrnně zveřejňovat.
Ministerstvo zemědělství sice vykonává vrchní dozor nad dodržováním zákona o vodovodech a kanalizacích, ale ten se nezabývá cenou. Vladimír Chaloupka z odboru vodovodů a kanalizací Ministerstva zemědělství uvedl, že by přehled o tvorbě cen vody měl být veřejnosti dostupnější.
"Hledáme způsob, jak cenovou regulaci Ministerstva financí ve větší míře doplnit kontrolou veřejnosti," řekl.
Údaje o cenových kalkulacích jsou k dispozici jen za jednotlivé firmy. V Česku je přitom na trhu s pitnou vodou asi tři a půl tisíce vlastnických subjektů a téměř třináct set provozovatelů zajišťujících zásobování a odkanalizování vody. Vodu odebírá devadesát procent domácností, nemohou si však vybrat, od koho ji budou brát a jsou plně odkázány na místního dodavatele.
"Ceny vodného a stočného se teritoriálně liší a jsou závislé na místních nákladech na zásobování obyvatel pitnou vodou i odkanalizování a čistění," uvádí Ota Melcher, předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací. "Cenová regulace je podle mě dostačující a Ministerstvo financí ji rovněž považuje za dostatečnou," dodal.
Začátkem roku se ceny vodného a stočného zvyšovaly téměř všude. Zatímco ale třeba na Nymbursku se ceny prakticky nezměnily, v Rokytnici nad Jizerou se zvedly skoro o polovinu. Město Rokytnice totiž dlouhou dobu vodovody financovalo ze svého rozpočtu, takže obyvatelé platili za tisíc litrů pitné vody pouhých třicet korun.

Kopírování inflace vymizelo
V současné době tvoří hlavní položku vodného a stočného částka, která slouží na investice a obnovu vodovodních sítí. U některých firem může dosahovat až poloviny ceny. S odvoláním na špatný stav vodovodních a kanalizačních řadů tak mnohé firmy často zvyšují ceny o více než o inflaci.
Jak pro HN uvedl analytik Jiří Slabý, závazek investora držet růst cen vodného a stočného v souladu s inflací doprovázel prodeje akcií, které držely obce, soukromým společnostem. Firmy postupně získávají majoritní majetkový podíl, ale závazek o růstu cen v souladu s inflací se postupně rozplývá.
Například od roku 2001, kdy společnost Veolia vstoupila do Pražských vodovodů a kanalizací, dosáhla inflace hodnoty kolem pěti procent. Voda však v průběhu několika let zdražila trojnásobně.

Letošní ceny vodného a stočného
(za metr krychlový v korunách)
vodné stočné
Pražské vodovody a kanalizace 22,79 19,96
Brněnské vodárny a kanalizace 22,77 26,02
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava 20,43 18,49
Ostravské vodárny a kanalizace 22,58 18,89
Vodárenská akciová společnost Brno 25,23 21,65
Vodovody a kanalizace Jižní Čechy 27,30 20,15
Severočeské vodovody a kanalizace Teplice 26,13 20,22
Vodovody a kanalizace Hradec Králové 23,70 22,40
Zlínská vodárenská 22,60 20,80
Vodárna Plzeň 25,95 19,36
Průměr 23,95 20,79


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist