Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vodohospodáři se přou s ochránci přírody o stromy

18.02.2005  |  zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník  |  126× přečteno      vytisknout článek

Vodohospodáři se přou s ochránci přírody o stromy

Povodí Moravy chce pokácet všechny dřeviny rostoucí na hrázích Novomlýnských nádrží. Podle vodohospodářů narušují svými kořeny hráze a snižují tím pádem jejich odolnost a bezpečnost. K tomuto závěru došli podle vyjádření podniku Povodí Moravy odborníci při kontrole vodního díla. Vodohospodáři dokonce upozorňují, že může v krajním případě dojít až k protržení hrází. Proti likvidaci náletových dřevin jsou však ochránci přírody. Kácení vodohospodářům již nařídil Krajský úřad v Brně. Potvrdila to tisková mluvčí Povodí Moravy Dana Meissnerová.

"Abychom splnili úkol kraje, museli jsme požádat Správu CHKO Pálava o udělení výjimky při zasahování do biotopu bobra. Protože v tomto území žije bobr, který je zvlášť chráněným živočichem,"dodala tisková mluvčí. Vedoucí dolnověstonického provozu Povodí Moravy Jan Ovesný dodal na vysvětlenou: "Povodí Moravy musí brát zřetel na bezpečnostní hledisko. Nečiníme tyto kroky z nějakého rozmaru." Nesouhlasné stanovisko s kácením dřevin na hrázích obhajuje pracovník Správy CHKO Pálava Josef Chytil: "Začlenění Novomlýnských nádrží do krajiny a její ozelenění je jedním z bodů, kterými se snaží ministerstvo životního prostředí alespoň částečně napravit hrůzu, která byla pod Pálavou postavena. Přitom samovolné ozeleňování se děje zcela zadarmo a původními dřevinami měkkého luhu, především vrbami, topoly a okolo průsakových kanálů také cennými olšemi."Pracovník státní správy ochrany přírody dále argumentuje tím, že známý stavitel rybníků Krčín schválně vysazoval stromy na hrázích svých děl kvůli jejich zpevňování a stabilizaci.

Jan Ovesný ale oponuje: "Krčín vysazoval stromy na jiných typech hrází. Hráze rybníků jsou homogenní, to znamená ze stejného materiálu v celém průřezu hráze a jsou masivnější, širší. Naše hráze jsou jiné, nejsou homogenní. Jsou složeny z různých vrstev, s těsnícího jádra a stabilizačních vrstev. Jsou citlivější." Vodohospodáři od správy chráněné oblasti požadují povolení k bourání bobřích hrází. Dokážou totiž změnit poslání odvodňovacích kanálů v okolí nádrží. Místo aby odvodňovaly okolní zemědělské pozemky, vlivem hrázek je voda z kanálů podmáčí, což se zase nelíbí zemědělcům. "Pokud si bobr vybuduje noru směrem k hrázi, zkrátí také cestu vodě prosakující podložím hráze. I to narušuje stabilitu hráze,"tvrdil Ovesný. "Za určitých podmínek zřejmě Povodí Moravy udělíme výjimku k bourání bobřích hrází. Pověříme tímto úkolem ale odborné pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny,"řekl Josef Chytil. Podle jeho názoru bobr vodohospodářům v úseku Novomlýnských nádrží nezpůsobuje problémy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist