Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Operační program Zemědělství nabízí možnost získat dotaci na projekty ve vodním a lesním hospodářství a rybářství

04.03.2005  |  125× přečteno      vytisknout článek

Dosavadní využití podpor v rámci Operačního programu Zemědělství lze hodnotit jednoznačně kladně.

Podle očekávání byl velký zájem hlavně o podpory, s nimiž zemědělci mají již zkušenosti z předvstupního programu SAPARD. V některých případech počet předložených projektů výrazně převyšoval možnosti programu, jako například v případě Investic do zemědělského majetku, kde u investičního záměru racionalizace a přestavba zařízení v chovu skotu, prasat, ovcí a koz žadatelé požadovali až o 175 % více peněz, než bylo k dispozici.

Je však třeba poukázat na to, že dosud nejsou naplněny některé druhy podpor, které nebyly v rámci programu SAPARD realizovány, ale které mohou výrazně přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti některých produkčních odvětví a k celkovému rozvoji venkova. Jedná se zejména o investice do lesního a vodního hospodářství a rybářství, ale také i o investice na rekonstrukce skladovacích kapacit pro ovoce a zeleninu. Doporučujeme proto všem zájemcům, aby se seznámili s danými možnostmi.

Například u podpory rekonstrukcí a technologií skladování ovoce a zeleniny vyčerpali žadatelé v roce 2004 necelých 40 % ze 45,7 mil. Kč, kterými tento záměr disponuje. Dále jde o obnovu potenciálu a zachování zemědělské krajiny, tedy protipovodňová opatření a odstraňování povodňových škod, ale i o podopatření podporující odbahňování, meliorace a zavlažování, kde byly využity prostředky z roku 2004 pouze z cca 20 %, to je ve výši 56,5 mil Kč. Nabízí se také opatření Lesní hospodářství. Zejména se to týká investic do lesního majetku a zalesňování zemědělsky nevyužívaných půd. Zde je za rok 2004 čerpáno v průměru pouze 50 % vyčleněných finančních prostředků. Podporováno je také sdružování majitelů lesa, kde nebyl zaevidován žádný projekt. V neposlední řadě je tu také opatření na podporu rybářství. Zde je využito jen cca  25 % objemu prostředků pro rok 2004, a to v oblasti podpory zpracování ryb a investic do obnovy zařízení pro chov vodních živočichů. Naproti tomu jsme zaznamenali velký zájem v oblasti podpor činností prováděných odborníky v rybářství a propagačních opatření.

O nevyčerpané finanční prostředky ale nepřijdeme. Naopak, v roce 2005 mají žadatelé větší šanci získat podporu, protože při dalším příjmu žádostí budou k dispozici nejen nevyčerpané prostředky z roku 2004, ale celá finanční alokace pro rok 2005. To dohromady činí přibližně 2 mld. Kč. Podpora z národních i unijních zdrojů na schválené projekty je žadatelům poskytována v závislosti na konkrétním opatření ve výši do 50 % či do 100 % přijatelných výdajů.

Podrobnější informace lze nalézt na internetových stránkách www.mze.cz v záložce Dotace a programy/Operační program Zemědělství/Vše pro žadatele. Dále je možné konzultovat připravené projekty na regionálních pracovištích Státního zemědělského intervenčního fondu.

Martin Severa    
tiskový mluvčí MZe
severam@mze.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist