Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora poradenství v oblasti ochrany prostředí a welfare (2005)

11.03.2005  |  126× přečteno      vytisknout článek

Ochrana vod před znečištěním je důležitou součástí tzv. standardů EU , jejichž plnění bude podmínkou pro platby a dotace do zemědělství.

 Ochrany vod se přímo týkají tři z devatenácti požadovaných předpisů: 91/676/EHS ("nitrátová směrnice"), 80/68/EHS ("ochrana podzemních vod před znečištěním nebezpečnými látkami") a 86/278/EHS ("využití kalů z ČOV"). Požadavky uvedených předpisů jsou již součástí české legislativy - vodního zákona (č. 254/2001 Sb.), zákona o hnojivech (č. 156/1998 Sb.) a zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb.).

Stejně jako v roce 2004, mohou i v roce 2005 zemědělci využít poradenských služeb s podporou státu ("state aid"). Nedávno vydané Zásady  http://www.mze.cz/attachments/Zasady_2005.rtf  , kterými se stanovují podmínky  pro poskytování dotací na základě § 2  zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství pro rok 2005 totiž umožňují čerpat dotaci až do výše 80 % na poradenské služby související s prosazováním principů ochrany životního prostředí v zemědělské praxi  (dotační program 9.F). Podrobnosti jsou na adrese http://www.agroporadenstvi.cz, rubrika "9.F".

Předmětem dotace je zemědělské poradenství poskytované v průběhu roku poradci vedenými  v Registru poradců MZe a zaměřené na:

a) zhodnocení zemědělského podniku z hlediska dodržování právních předpisů vycházejících ze směrnic EU v oblasti ochrany vod, b)zhodnocení zemědělského podniku z hlediska welfare hospodářských zvířat,

c) splnění podmínek pro ekologický způsob hospodaření vyplývajících ze zákona č. 242/2000 Sb. a Nařízení rady (EHS) č. 2092/91,

d) zpracování optimalizace hospodaření zemědělského podniku (tento podprogram nabude platnosti až po schválení Evropskou komisí),

e) regionální přenos informací o realizaci Společné zemědělské politiky, zejména požadavků na plnění cross compliance, zajišťovaný prostřednictvím Krajských informačních středisek pro rozvoj zemědělství a venkova (tento podprogram nabude platnosti až po schválení Evropskou komisí). 

O podporu se hlásí zemědělské podniky, nejpozději do 31.3.2005. Pro poradce, kteří budou poskytovat tyto poradenské služby, jsou k jednotlivým bodům připraveny semináře. První seminář se konal 9.2.2005 v ÚZPI Praha, se zaměřením na ochranu vod (9.F.a) a ekologické zemědělství (9.F.c).

Autor článku: Ing. Jan Klír, CSc., VÚRV Praha - Ruzyně


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist