Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zpráva 2005 České republiky

10.05.2005  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

Dle požadavků článku 15 Rámcové směrnice pro vodní politiku ES 2000/60/ES (Rámcová směrnice (pdf, 1300 kB) měly členské státy povinnost předložit Evropské komisi souhrnné zprávy o oblastech povodí do 22. března 2005.

Česká republika v rámci implementace Rámcové směrnice splnila svou povinnost zasláním Zprávy 2005 (interaktivní podoba Zprávy 2005 zde).
Tato zpráva je souhrnnou národní zprávou o charakterizaci oblastí povodí. Obsahuje výsledky vzniklé při vymezení a inventarizaci vodních útvarů, zhodnocení dopadů lidské činnosti na jejich stav a zpracování první fáze ekonomické analýzy užívání vody. Je společnou, formálně i metodicky jednotně zpracovanou zprávou za národní části tří mezinárodních oblastí povodí zasahujících na území České republiky (Dunaj, Labe a Odra (jpg, 277 kB).
V souladu s celou řadou zahraničních i vlastních metodik a doporučení byly provedeny potřebné činnosti počínaje vymezením vodních útvarů povrchových a podzemních vod, přes formulaci pracovních definic dobrého stavu těchto útvarů v bohaté škále jejich typů. Byla provedena analýza vlivů lidské činnosti na stav povrchových a podzemních vod Za současných podmínek i ve výhledu k roku 2015, včetně příslušné ekonomické analýzy s využitím tzv. základních scénářů.
Práce vyústily do identifikace vodních útvarů, u nichž existuje riziko, že pokud nebudou provedena příslušná opatření, nemusí v nich být dosaženo v roce 2015 dobrého stavu – tzv. „rizikových vodních útvarů“. To je prakticky jeden z nejvýznamnějších výstupů pro navazující práce. Byly také provedeny všechny potřebné práce požadované pro chráněná území (založen „registr chráněných území“). Výsledky obsažené ve zprávě i množství podkladů připravených při jejím zpracování jsou významným a nezbytným podkladem pro navazující práce při přípravě plánů oblastí povodí.
Národní zpráva o charakterizaci oblastí povodí zpracovaná za Českou republiku, resp. její podklady se staly také podkladem pro české části zpráv zejména dvou mezinárodních komisí pro ochranu řek Labe a Odry, zpráva za mezinárodní oblast povodí Dunaje využila podkladů národní zprávy za ČR v menší míře. Práce řídily společně Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství a hlavními zpracovateli podkladů a vlastní zprávy byly Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, státní podniky Povodí Labe, Povodí Moravy, Povodí Odry, Povodí Ohře a Povodí Vltavy a významně se na těchto činnostech podílely i další odborné instituce, zejména Agentura ochrany přírody a krajiny a Český hydrometeorologický ústav.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist