Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kdy "levná" investice může být drahá

09.06.2005  |  zdroj: Odpady  |  124× přečteno      vytisknout článek

Nejde totiž pouze o to, kolik peněz se do infrastruktury vloží, ale i o to, kolik se pak musí vydat na její údržbu a obnovu.

Středočeské vodárny, a. s., ze skupiny Veolia Water jsou ve středních Čechách největší vodohospodářskou společností, přičemž provozují vodovody a kanalizace v majetku většiny obcí a měst na území Kladenska a Slánska, Mělnicka a také v rozvojových oblastech okresů Praha-západ a Praha-východ.

S generálním ředitelem Středočeských vodáren Ing. Ondřejem Benešem, Ph.D., jsme hovořili o tom, co by zejména menší obce měly brát v úvahu při svých případných úvahách o investicích do své vodohospodářské infrastruktury a jak jim při tom může pomoci vodohospodářská společnost.

Ing. Beneš připomněl, že obce bývají oslovovány firmami nabízejícími jak zhotovení projektů na stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod (ČOV), tak realizaci stavby či pomoc při získání dotace. "Širokou nabídku tohoto druhu je třeba uvítat," říká, "ale skrývá v sobě i rizika, že obec si z ní pod dojmem nereálných slibů může nakonec vybrat špatně. Byť na první pohled se investiční náklady zdají být přijatelné a se slibovanou dotací dokonce výhodné."

Nejde totiž pouze o to, kolik peněz se do infrastruktury vloží, ale i o to, kolik se pak musí vydat na její údržbu a obnovu. Během své práce ve Velké Británii Ing. Beneš poznal detailně plně funkční stoky ještě z viktoriánského období, nicméně životnost hojně používaných stok z PVC je kratší a činí zhruba 40 až 70 let. Pokud není majetek vložen do větších majetkových vodárenských společností (pro zmiňovanou oblast to je společnost Vodárny Kladno-Mělník, a. s.), musí si obec vytvářet prostředky pro zásadní opravy a rekonstrukce po skončení životnosti materiálu. Důležitá je tedy celková výše investic do realizace projektu a nejen výše jejího spolufinancování při využití dotace.

Z krátkodobého hlediska investičně velmi nákladný projekt může obec, získá-li na něj dotaci, vyjít poměrně levně, ale do budoucna se pro ni může stát nepříjemným závazkem. V regionu se v jednom případě zastupitelstvo obce rozhodlo vybudovat vlastní ČOV, ačkoliv varianta výstavby tlakového přivaděče s čištěním odpadních vod na nedaleké čistírně s dostatečnou kapacitou měla výrazně nižší investiční i provozní náklady (z analýz plyne, že u ČOV pro více než 50 tisíc ekvivalentních obyvatel /EO/ jsou náklady na vyčištění kubíku odpadních vod zhruba třetinové až poloviční jako u ČOV pro 1500 až 2000 EO). Jiné obci způsobil problémy špatně připravený projekt a výběrové řízení na dodavatele s následkem téměř dvojnásobně vyšších původních investičních nákladů.

Problémy představují i pravidla dotací - obce často stavějí tlakovou kanalizaci místo dlouhodobě levnější a méně poruchové kanalizace gravitační právě z důvodu přiznání vyššího procenta dotace z celkových investičních nákladů. Těmto tématům se bude 14. 9. v Kladně věnovat i seminář Středočeských vodáren pro zástupce obcí v regionu.

Nabídky některých dodavatelských firem pro obce se často o provozních nákladech a odložených investicích příliš nezmiňují a mnozí starostové se na ně ani neptají. Mimo pohledu finančního není možné opomíjet ani dopady na životní prostředí. Pro jednotlivé ČOV stanovuje příslušný vodohospodářský orgán kvalitu čištění odpadních vod a za případné nedodržování ukládá pokuty. "Obrátí-li se obec na větší vodohospodářskou společnost už v prvopočátku svého investičního záměru a konzultuje s ní technologii, určitě neprohloupí," tvrdí Ing. Beneš. "Taková společnost totiž staví na kvalifikaci svých odborníků a může obci pomoci vybrat správnou technologii, čímž jí v budoucnu ušetří zbytečné pokuty. Podobně může know-how vodohospodářské společnosti optimalizovat technické řešení ČOV a ochránit před pravidelnými poplatky za překročení zpoplatněné koncentrace znečišťujících látek ve vyčištěných odpadních vodách."

Středočeské vodárny dokáží investorům z řad obcí a měst z regionů, v nichž tato vodohospodářská společnost působí, zdarma poradit v procesu předprojektové i projektové přípravy, i když - jak podotýká generální ředitel - některé speciální činnosti jako třeba inženýring, zajištění stavebního povolení, vypracování projektu nebo technický dozor na stavbě podléhají zpoplatnění.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ

Ing. Ondřej Beneš, Ph.D.: Rozhodně obcím doporučuji, aby už při zvažování svých záměrů vodohospodářských investic konzultovaly své představy se společnostmi našeho typu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist