Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vlastní čistírnu už asi nepostaví

15.06.2005  |  127× přečteno      vytisknout článek

Vlastní čistírnu už asi nepostaví

Dvůr Králové - Dvě velká překvapení připravila společnost Tiba v poslední době městu. Nejprve pronajala a po několika týdnech prodala čističku odpadních vod.

Čištění je stálý problém

O ceně za čištění se vedou v posledních pěti letech spory mezi vlastníkem řadu městem, jeho provozovatelem firmou Vodovody a kanalizacemi a Tibou. Důvodem je vysoká cena, kterou musí občané platit. Ta je nyní 45 korun za kubický metr. Její podstatnou část tvoří právě poplatek za čištění, který je vyšší než v jiných městech. Obě strany, Tiba a VaK, se obviňovaly navzájem z jednoho z nejvyšších poplatků za vodu v republice. Několikrát se problém řešil veřejně na zasedání zastupitelstva, kde padala i velmi silná slova. Jednání se "přenesla" dokonce až na krajský úřad v Hradci Králové.

Město se nakonec rozhodovalo, zda si postaví vlastní čistírnu nebo koupí od Tiby její. Jednání byla od počátku složitá, město se nakonec konkurzu na nákup čističky zúčastnilo. Ale neúspěšně.

Z jednání s novým provozovatelem, kterým je společnost Waipahu z Turnova, vzešla smlouva, která není pro město právě výhodná. "Město je povinno projednat s Waipahu a nechat si odsouhlasit jakékoliv změny kanalizačního řadu pro Dvůr Králové," říká jedna z povinností města. To by znamenalo, že by si muselo město nechat například odsouhlasit i případnou výstavbu nové čističky. Tedy vlastně by rozhodovalo o vzniku konkureční čističky. Nová smlouva je na dobu neurčitou a má výpovědní lhůtu pět let.

Voda musí být čistá

Povinností města je ale zajistit kvalitu vody vypouštěné do Labe, jinak ji hrozí vysoké peněžní sankce. Na výstavbu vlastní čistírny nemá ale peníze, půjčku nemá možnost získat a přidělení státní dotace je téměř nemožné, protože ve městě už jedno zařízení je. Zbývá pouze vstup investora, ale v tom případě nebude čistička odpadních vod města.

Zdroj: Krkonošské noviny


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Zavádějící info
Článek není asi zcela přesně informující. Cena za vodné a stočné se v ČR pohybuje v úrovni 45-50 Kč docela běžně a jsou i ceny dvojnásobné. Není tedy pravdou, že je cena enormně vysoká.
ČOV DK byla stavěna a povolena počátkem 90. let jako společná pro město a podnik a jako taková má být i provozována, je to jedna ze základních podmínek její existence. Průmyslové odpadní vody z Tiby totiž stejně jako v Pardubicích nelze bez substrátu z městkých vod biologicky čistit. Náklady mají být děleny mezi průmyslovou a komunální část podle smluvně stanoveného klíče podobně jako na mnoha jiných společných ČOV, kde je investorem a vlastníkem jeden z partnerů. Stejný problém řeší nyní Pardubice a jiná města. Stavba jiné ČOV je absolutní nesmysl a vodoprávní orgán by k takovému řešení neměl nikdy dát souhlas, jsou to vyhozené peníze (kdo to bude platit?)
A že si provozovatel vyhradil určitá práva k provozu kanalizace je docela běžné, protože nemůže do čistírny přijímat jakékoli vody nebo dokonce látky, které nejsou odpadními vodami bez toho, aby byl schopen je čistit. Ručí totiž za to, že odtok z ČOV bude splňovat podmínky vodoprávního povolení.
JK
vloženo: 15.06.2005 09:32     vložil:  Jiří Klicpera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist