Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Váhají s koupí čistírny za půl miliardy. Jak dopadne vodné?

15.06.2005  |  zdroj: Hradecký deník  |  128× přečteno      vytisknout článek

Váhají s koupí čistírny za půl miliardy. Jak dopadne vodné?

Pardubice - Společnost Vodovody a kanalizace váhá. Nákup čistírny je složitější, než se zdálo. Firma zjišťuje, jaký by měla tato transakce dopad na vodné a stočné pro obyvatele.

Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice (VAK) váhá s nákupem čistírny odpadních vod od společnosti Aliachem, která ji chce prodat.

Blíží se k miliardě korun?

Zastupitelé města přitom v dubnu souhlasili, aby VAK o koupi čistírny za 485 milionů korun rozhodl na valné hromadě již 9. června."O případném nákupu bude rozhodovat mimořádná valná hromada nejdříve v září letošního roku," řekl předseda představenstva VAK Michal Koláček.

VAK si totiž stále není jistý, jestli si tento obchod může dovolit.

"Pracuje se na analýze finančních možností VAK. Problém je složitější, než jsme si mysleli," prohlásil. Čistírna totiž navíc vyžaduje rekonstrukci v řádech stovek milionů korun a firma plánuje další investice do odkanalizování obcí na řekách Labi a Loučné.

Rekonstrukce si vyžádá více než původně plánovaných asi 300 milionů korun, protože Aliachem předpokládá velký nárůst výroby, a ve hře je též výstavba obří papírny u Opatovic nad Labem.

"Myslím, že se celkem blížíme k miliardě korun a musíme zjistit, jaký by to mělo dopad na vodné a stočné pro obyvatele," uvedl. Zhruba 150 000 lidí na Pardubicku letos platí 48,83 koruny za krychlový metr, což je asi o tři procenta více než loni. Tato cena je již nyní jednou z nejvyšších v republice.

Tržby se zvyšují

VAK loni zvýšil tržby asi o sedm procent na zhruba 393 milionů korun. Čistý zisk se téměř zdvojnásobil na 15 milionů a bude použit na budoucí investice.

"Objem výroby zůstal zhruba stejný, zvýšení způsobil růst cen," uvedl ředitel VAK Mašek. Podnik zaměstnával přes 250 lidí.

Nyní se pracuje na analýze finančních možností VAK. Čistírna, která má stát 485 milionů korun, totiž navíc vyžaduje rekon strukci v řádech stovek milionů korun.

Oprava si vyžádá více než původně plánovaných asi 300 milionů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Miliarda je nesmysl
Pardubickou ČOV jsem uvedl do zkušebního provozu 27.6.1994, je tedy v provozu teprve 11 let. Byla stavebně dimenzována až na 33 mil. m3/r, což ještě dlouho nebude splněno, a pokud jde o technologické zařízení, pokud je řádně udržováno, musí vydržet ještě nejméně dalších 5 let, což je běžně uvažovaná životnost technologie. Technologickým otazníkem může být asi jen nutnost a schopnost denitrifikace.
Při uvedení do provozu byl stanoven velmi objektivní a rozumný klíč k dělení nákladů mezi město (VaK) a Synthesii, ten se měl přenést při dalších změnách dál a nemohl vzniknout velký problém. Cena za vodné a stočné je dnes v úrovni do 50 Kč docela běžná i v mnoha jiných městech. pokud by se na tuto ČOV připojil nějaký další velký zdroj znečištění, asi by to nebyl velký technologický problém, náš záměr byl v r. 1990 ještě připojit Hradec Králové a další města, z toho zůstalo zatím jen u Sezemic a připravují se Lázně Bohdaneč. Přelouč stejně jako Hradec Králové zvolili variantu vlastní ČOV, je otázkou zda nejlépe. Velký znečišťovatel by vedl výsledně asi ke snížení měrných nákladů na čištění a tím snížení sazby za kubík stočného.
V nákladech na čištění má být zahrnuta (a byla kalkulována) také částka tvořící fond budoucích oprav a investic, je otázkou, jak s touto částkou nakládal bývalý majitel a kam se poděla. Rozhodně si myslím, že s ohledem na pořizovací cenu je miliarda hodně nadsazená (byl tam velký podíl státních peněz) a velkou otázkou je provoz spalovny kalů vznikajících při čištění, který bývalý majitel velmi zanedbal. Ten mohl být doknce i ziskový. Čištění odpadních vod nekončí jen vypuštěním toho co přiteklo (objemově), ale je třeba se zabývat také tím, co odpadé vedle a na to byla spalovna postavena. Jestli se řádně neprovozuje, pak se platí zbytečně vysoké poplatky za ukládání odpadů, který neměl nikdy třeba na skládku přijít a nepatří tam.
JK
vloženo: 15.06.2005 10:01     vložil:  Jiří Klicpera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist