Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tiskové prohlášení k situaci na Vodním díle Mostiště

22.06.2005  |  152× přečteno      vytisknout článek

Tiskové prohlášení k situaci na Vodním díle Mostiště Na základě mimořádných skutečností využil hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil své zákonné pravomoci a v souladu s § 3 odst. 1 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon) ve znění zákona č. 320/2002 Sb., vyhlásil v uvedené lokalitě stav nebezpečí jako neodkladné opatření s cílem uvést dílo do bezpečného stavu v souladu s domácími i zahraničními standardy a obnovit co nejdříve jeho plnou provozuschopnost.

Na začátku roku 2005 nastala komplikovaná situace na vodním díle Mostiště (dále VD Mostiště) v kraji Vysočina na území okresu Žďár nad Sázavou. Sondážním průzkumem byly zjištěny poruchy těsnícího jílového jádra hráze v pravobřežním zavázání a bylo rozhodnuto o nutnosti její celkové opravy. Jako nejvhodnější varianta opravy byla zvolena metoda tryskové injektáže, která se aplikuje poprvé v České republice. Z důvodu ochrany tělesa hráze musel být proveden zásah do její konstrukce. V bočním přepadu hráze byl vyřezán bezpečnostní otvor, který zabraňuje vystoupání hladiny vody v nádrži na kritické místo defektu v koruně hráze. Vodní dílo Mostiště je významnou zásobárnou pitné vody pro obyvatele velkomeziříčska. Z bezpečnostního důvodu byla tedy razantně snížena hladina vody, což nepříznivě ovlivnilo kvalitu surové vody a značně ztížilo výrobu vody pitné.

Pro hodnocení vývoje situace na VD Mostiště byla ustanovena pracovní skupina sestavená z odborníků, která zasedá pravidelně každý měsíc od března 2005. Skupina pečlivě prostudovala znalecké posudky Povodí Moravy s.p., odborníků technicko-bezpečnostního dozoru, projektanta opravy hráze a dalších uznávaných autorit z oblasti vodních děl a dospěla k názoru, že hráz VD není bezpečná a ve stavu, ve kterém se nachází, představuje nebezpečí ohrožení životů, zdraví, majetku a životního prostředí. Odsunem sanačních prací do příštího roku by se ještě více zvýšilo riziko, že dojde k ohrožení obyvatel a ke škodám na majetku v záplavovém území, které odpovídá zvláštním povodním. K výše uvedeným aspektům je dále nutné připočítat i problematiku zásobování dotčené oblasti pitnou vodou, která se z délky cca jednoho roku prodlouží na dvojnásobek. Zvýšená rizika pro území pod dílem, možné problémy se zásobováním regionu pitnou vodou i další aspekty související s dobou realizace nápravných opatření, jsou jednoznačnými argumenty pro provedení sanace VD Mostiště v co nejkratší době. Ze všech provedených analýz jednoznačně vyplývá, situaci na VD Mostiště není možné účinně řešit běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

Celý text Rozhodnutí hejtmana kraje Vysočina o vyhlášení stavu nebezpečí naleznete na www.kr-vysocina.cz.

D. Hanzl
Více informací: M. Vystrčil, 564 602 140, vystrčil.m@kr-vysocina.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist