Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologie a povrchové úpravy

15.07.2005  |  zdroj: Technik  |  133× přečteno      vytisknout článek

Takovéto spojení tradičně navozuje asociace typu "nebe a peklo" nebo "oheň a voda".

Ovšem i v tomto oboru se projevují tendence uplatnit v technologických postupech úprav povrchů maximální šetrnost k životnímu prostředí. Příklady takových pozitivních přístupů nacházíme zvláště v oblasti přípravy materiálů pro povrchové úpravy.

Nezbytným předpokladem kvalitní povrchové úpravy je úprava povrchu dílů pro následné elektrolytické pokovení, lakování, potažení plastem apod. Příprava, regenerace a likvidace oplachových kapalin spolu s vývojem potřebných zařízení tak nabývají na významu, jak to ukázala i účast řady firem specializovaných na příslušné technologie na pražském FINETu 2005:

Systém biologického čištění dílů pod názvem Bio-Circle II je novinkou firmy Český bio-chem. K čištění dílů i těžce znečištěných olejem a tuky se používají kapaliny Bio-Circle L obsahující přírodní mikroorganismy, které dokážou průběžně biologicky redukovat a likvidovat oleje a tuky, takže čisticí složka kapaliny je neustále funkční. Pro správnou činnost mikroorganismů zařízení automaticky zajišťuje optimální teplotu a dodávku kyslíku vzduchovým čerpadlem. Výhodou pro uživatele je, že jde o teplotu lidského těla, čisticí médium je na bázi vody (nehořlavé), s neutrálním pH a bez těkavých organických látek.

Jiný způsob ochrany životního prostředí při použití odmašťovacích kapalin volí firma Q.T.S., která standardně dodává řadu mobilních a stabilních ekologických odmašťovacích stolů, od nejmenšího s rozměry pracovní plochy 580 x 450 mm a nosností 60 kg až po největší s rozměry pracovní plochy 2 300 x 800 mm a nosností 1 000 kg. Stoly jsou vybaveny oběhovým čerpadlem odmašťovací kapaliny, mycím štětcem a ostřikovacím zařízením. Součástí stolů jsou odnímatelné nádrže (sudy) na odmašťovací kapalinu s objemem od 50 l až do 2x 160 l. Ekologie provozu je zajištěna servisním systémem firmy, která podle potřeby dodává uživatelům nádrže s novou (nerecyklovanou) kapalinou a odebírá a likviduje použité nádrže s kapalinou znečištěnou.

V nabídce firmy SUMMA specializované na průmyslové čisticí a odmašťovací systémy je i jednoduché zařízení na sbírání vyplaveného oleje z hladiny řezných a odmašťovacích kapalin, které při nízkých pořizovacích a provozních nákladech prodlužuje životnost těchto kapalin a zlepšuje hygienu práce. Sběrač se dodává v diskovém nebo pásovém provedení a jeho funkce je zřejmá z obrázků. Kontinuálně odlučuje olej z odmašťovacích lázní průtočný separátor oleje, který odděluje olej v lamelových bateriích účinkem gravitace a s využitím spojování drobných olejových kapek. Firma SUMMA nabízí dva typy s průtočným množstvím 350, resp. 1 000 l/hod.

V zařízeních firmy GREEN-TECH M H se užívá k regeneraci a likvidaci zaolejovaných vod mikrofiltrace a ultrafiltrace. Mikrofiltrační systém s pásovým předfiltrem a keramickou membránou dokáže separovat emulgované oleje z lázní o teplotě 50-90 3/4C až na jakost výstupu 30-80 mg/l. Ultrafiltrační systém s polopropustnou vysoce odolnou keramickou membránou dosahuje jakosti výstupu až 0,1 mg/l a značných výkonů - až 5 000 l/hod.

Komplexní řešení předúpravy dílů pro povrchové úpravy nabízí skandinávský EUROWATER, který dodává řadu komponent modulových soustav pro mokré chemické postupy vyhovující i speciálním nárokům. Systém může např. zahrnovat v oběhovém okruhu oplachové vody vícevrstvou filtraci a demineralizaci a ve větvi úprav odpadové vody neutralizaci, sedimentaci, vícevrstvou filtraci a zařízení pro odstraňování těžkých kovů, bakteriologického znečištění apod. Takové systémy potom dosahují významných provozních úspor minimalizací nároků na odběr vody a odvod odpadní vody, která navíc vyhovuje i nejpřísnějším kritériím.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist