Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropský den koupání v řekách přilákal 12 000 lidí

19.07.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Evropský den koupání v řekách přilákal 12 000 lidí

DĚČÍN/ŠPINDLERŮV MLÝN/HRADEC KRÁLOVÉ/ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - Sedmnáct míst České republiky se přihlásilo k velké celoevropské akci za čistší řeky nazvané „Velký skok“ (Big jump). Evropský den koupání v řekách v České republice koordinuje sdružení Arnika. „Od akce si slibujeme, že si lidé a především ti, co rozhodují o osudu řek v České republice uvědomí, že vodní toky a vodní plochy mají sloužit nejen jako stoky pro odpadní vody z průmyslových podniků a měst anebo vodní cesty, ale také jako místo k osvěžení lidí a místo, kde žije rozmanitá škála zvířat. Řeky bychom proto měli udržet čisté a živé. Je dobře, že se do českých řek vrací losos, bylo by dobré, kdyby se do nich vrátil také člověk,“ komentoval dnešní akci místopředseda Arniky Ing. Vlastimil Karlík.

Rekordní účast na akcích u českých řek zaznamenali organizátoři v Děčíně (Deníky Bohemia a Město Děčín), kde na „Děčínské slavnosti Labe“ k řece přišlo na deset tisíc lidí. „Vykoupalo se jich však jen 10. Lidé říkají, že se obávají čistoty vody v řece, která po cestě míjí řadu chemiček. Akci považujeme za jednoznačný úspěch, protože všichni lidé zde by si přáli čistou řeku plnou života,“ řekl jeden ze spoluorganizátorů akce Jan Dostál z Arniky Děčín. Na čistotu řeky a ochranu přírody v přilehlém národním parku a v chráněných krajinných oblastech byla zaměřena i řada informačních akcí v rámci „Děčínských slavností Labe“.

Ve Špindlerově Mlýně se akce zahájené ve 13,30 zúčastnilo zhruba dvě stě lidí a patnáct se jich osmělilo vstoupit do ledové vody řeky, která na svém horním toku teprve nabírá sílu. Mezi odvážlivci byl i starosta města Oldřich Šimek (US-DEU/KDU-ČSL). Součástí akce byla také soutěž o přechod Labe suchou nohou. „Panovala tady dobrá nálada a lidé byli vstřícní ke snahám o ochranu čistoty řeky a života v ní, které vyvíjí sdružení Arnika v celé ČR,“ řekla vedoucí Koordinačního centra Arniky Markéta Bartošová, která se akce ve Špindlerově Mlýně osobně zúčastnila.

Akce v Poděbradech se zúčastnilo 45 lidí a šest z nich se dokonce v Labi vykoupalo. Pořádající Polabské ekocentrum připravilo výstavu a povídání o historii koupání a dalším využití řeky Labe v Nymburce a Poděbradech.

V Nymburce se přišlo podívat asi 35 lidí, z toho 25 se koupalo. Nejstarší koupající bylo 85 let, nejmladší 9 let, jeden z účastníků oslavil při této příležitosti své 81. narozeniny.

V Černošicích se akce spojené s otevřením nové pláže zúčastnilo asi 500 lidí, z toho se plných 200 vykoupalo, včetně starosty,místostarosty, úředníků a zastupitelů města. Nová pláž bude zřejmě hojně využívána, neboť je součástí Sportparku Kazín a bude u ní otevřeno i hřiště pro plážový volejbal. V počtu koupajících budou zřejmě Černošice letos rekordmanem.

V Dolních Věstonicích přišlo asi 20 lidí, 10 se koupalo. Před koupáním provedli pořadatelé odběr vody a mikrobiologickou kontrolu, která prozradila, že ve vodě nejsou škodlivé sinice.

V Kamýku nad Vltavou bohužel onemocněl vedoucí folklórního souboru, který měl zajistit doprovodný program. Přesto přišlo asi 100 lidí, a koupalo se jich celkem 53. Kamýk tedy v žebříčku koupajících se zřejmě skončí na druhém místě.

V Římově se bohatého sportovního a kulturního programu zúčastnilo asi 200 hostů. Koupalo se asi 10 lidí.

Ve Volyni 12 obětavých občanů brodilo řeku Volyňku a uklízelo přitom řeku v úseku asi 1 500 metrů. Zlákali přitom ke koupání několik přihlíšejících rodin. Večerní zábavy na koupališti se zúčastnilo asi 50-60 lidí.

V Mělníce přilákal program asi 50 lidí, 30 se jich vykoupalo. 25 z nich uplavalo připravenou plaveckou trať v délce 400 m.

V Roudnici nad Labem zorganizovali zábavní odpoledne u řeky bez koupání, zato s plavbou lodi, na které vyhrávala hudební skupina. Účast se vyšplhala asi na 500 lidí.

Sportovního dne ve Dvoře Králové se zúčastnilo 50 lidí, 30 koupajících.

V Hradci Králové podle posledních údajů přišlo přes 200 lidí, vykoupalo se jich asi 45.

V Litoměřicí se koupali již 10.7.2005, na akci pořádanou Přáteli Přírody přišlo 50 lidí, 25 se jich přes nepříliš příznivé počasí vykoupalo, včetně senátora Zdeňka Bárty (KDU-ČSL).

V Lysé nad Labem přišlo 35 lidí, koupalo se 15

V Kĺatovech se koupací den koná až příští neděli, tedy 24.7.2005.

V Římově se bohatého programu zúčastnilo asi 200 lidí, 100 se jich zapojilo do různých soutěží a asi 60 se koupalo.

Ve Velešíně se recesistické akce (koupání v kádi s vodou z Malše) účastnilo asi 180 lidí, 116 se jich "koupalo".

Celkem tedy v České republice přesáhl počet účastníků 12 000, v řekách se vykoupalo asi 500 lidí.

K "Velkému skoku" se přihlásili pořadatelé zhruba z 200 míst Evropy na 30 řekách a v deseti zemích. Například v Berlíně byla pro koupající připravena plovoucí plovárna na řece Spree, v Hamburgu se část přístavu u ústí Labe proměnila v pláž pro velkou koupací slavnost, v Karlsruhe chystali 10 km dlouhý plavecký maratón v Rýnu. Curych, Drážďany, Paříž a Vídeň připravily slavnosti spojené s koupáním a doprovodným programem na plážích řek Limmat, Isar, Labe, Dunaj, Marna i Seina. Podle prvních odhadů počet účastníků výrazně přesáhl předpokládaných 200 000.

Seznam všech sedmnácti míst v ČR a další informace najdete v této tiskové zprávě Arniky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist