Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Aloisov: Jak slouží voda

26.08.2005  |  165× přečteno      vytisknout článek

Voda je nejen základem lidské existence, ale také jedním z prvních pomocníků člověka.

Voda a vítr jsou základními přírodními zdroji, které sloužily k pohonu prvních strojů, ať již to byly mlýny, stoupy nebo hamry. V přeneseném významu se dosud v anglickém názvosloví slovo mlýn - mill - užívá dodnes ve spojení s tovární výrobou (Lemsford Mill, New Mill apod., i když jde o textilky či strojírny).

Velmi důmyslné náhony byly budovány a využívány k pohonu vodních kol až do doby vynálezu parního stroje. Proto byla výroba vesměs situována tak, aby byla u zdroje surovin a u vodního toku. Parní stroj však zcela vodní sílu nenahradil, a v souvislosti s vynálezem elektřiny pak původní náhony sloužily k dalšímu účelu - výrobě elektřiny. Vznikla celá řada drobných elektráren, které stačily zásobit vlastní závod i přilehlé okolí.

Papírna v Aloisově


Náhony byly natolik důležité, že existuje celá řada příkladů, kdy původní výroba zanikla, ale díky vodnímu pohonu pokračovala výroba jiného sortimentu. Tak je tomu i v Aloisově. Dnešní papírna vznikla vlastně z původní železárny. Tu na svém panství Ruda na Moravě založil Alois z Lichtenštejna v roce 1783 a lokalita nese jeho jméno.

Obr.1 V okolí se nacházela železná ruda a pro pohon dmychadel vysoké pece byl vybudován náhon, který zajišťoval vydatný zdroj vody z řeky Moravy. V roce 1815 zde stála vysoká dřevouhelná pec a dvě zkujňovací výhně, které v roce 1848 doplnily další čtyři. V roce 1873 byla výroba železa ukončena, nejen pro požár huti, ale i pro nerentabilnost. Stejně tomu bylo u obdobných dřevouhelných pecí v českých zemích, neboť nástup koksových pecí přinesl nejen úsporu dřeva, ale i urychlení procesu tavby železa.

Lichtenštejnové, vedeni pravděpodobně příkladem prosperujících blízkých strojních papíren v Olšanech a Jindřichově, dospěli k rozhodnutí využít pozůstatky hutního závodu pro novou výrobu - strojní výrobu papíru. Dodnes se říká jedné z původních budov huti, sloužící jako sklad papírny aŠmelcovnaž. V průběhu 70. let 19. století provedli rekonstrukci objektů a nabídli areál k pronájmu. Obr.1V té době v nedalekém Hrabenově provozoval bývalou pobočnou dílnu olšanských papíren korutanský obchodník Adolf Karger, který se, spolu se svým společníkem E. Mahnem, chopil nabídky a uzavřel s Lichtenštejny smlouvu na osmnáctiletý pronájem. Již v roce 1881 se rozběhla výroba papíru na jednom papírenském stroji. V roce 1886 přibyl stroj druhý a výroba, která se soustřeďovala především na barevný a balicí papír, velmi prosperovala. Proto se v roce 1890 rozhodl Karger papírnu koupit. Na počátku 20. století vyráběla papírna další sortiment - sací papíry, barevné papíry, psací papíry a papír pergamenový. Zároveň bylo využito vodní síly a byly zde zřízeny dvě turbiny s regulátory Voigh. V roce 1917 byl instalován třetí papírenský stroj.


V 60. letech 20. století proběhla generální oprava celé papírny. Byla postavena parní turbina, byly nahrazeny zastaralé kotle, instalováno moderní zařízení na zachycování vláken z odpadních vod a papírna byla u nás první, která využila polyesterových odvodňovacích sít.


V současné době papírna i nadále vyrábí barevné a balicí papíry speciálních formátů a, i když jsou turbiny odstaveny, jsou spolu s vodním náhonem dokladem technické vynalézavosti doby průmyslové revoluce.

Ing. arch. Eva Dvořáková, foto: autorka
Zdroj: Stavební listy - www.stavlisty.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
tak se u vas setri
neni to skoda ze byla u vas odstavena vodni turbina do ktere se tolik investovalo .At to bylo zakryti nahonu a rekonstrukce obou turbin
vloženo: 01.10.2005 10:27     vložil:  5555555 Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist