Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Megakanál dostal špatné vysvědčení na Zlínsku

27.09.2005  |  128× přečteno      vytisknout článek

Megakanál dostal špatné vysvědčení na Zlínsku

Plánovaný kanál Dunaj-Odra-Labe dostal zdrcující vysvědčení v nezávislém posudku, který si nechal zpracovat Zlínský kraj. Hnutí DUHA bude na pondělním (26.6.) veřejném projednávání ve Zlíně [1] poukazovat na škody, jež by záměr způsobil.

Posudek [2] došel k závěru: "Trasa kanálu D-O-L je z hlediska zájmů ochrany přírody zcela nepřijatelná a nelze předpokládat kompromisní řešení…Případná realizace akce by byla v rozporu s mezinárodními úmluvami…významně naruší popř. zcela zlikviduje stávající vodní, mokřadní a lužní ekosystémy v nivě řeky Moravy." Varuje také, že "záměr výstavby D-O-L je stále ve střetu se zákonem o ochraně přírody a krajiny", a proto "[z]ájmy vodní dopravy nelze prosazovat za cenu likvidace a poškození ekosystémů na území ČR".

Posouzení zároveň upozorňuje na poškození zdrojů pitné vody. "Významným dopadem bude vliv na vodní bilanci krajiny a na provoz stávajících a navrhovaných vodárenských zařízení v nivě Moravy."

Navíc vodní nádrž Teplice, která je součástí projektu, by podle posudku vyžadovala likvidaci množství obytných domů a vystěhování obyvatel, zbourání dalších budov a přesunutí 25 kilometrů silnic a 21 kilometrů železnice.

Před poškozením ochrany před povodněmi a unikátní lužní přírody varoval na jaře také posudek jiných expertů zpracovaný na objednávku Jihomoravského kraje [3]. Dokonce i poměrně šetrnější variantu první etapy projektu (kanálu Dunaj-Břeclav) označil za „velmi vážné ohrožení“, navíc „s abnormálně nákladným řešením“. Druhá verze stavby by podle něj způsobila přímo „ovlivnění katastrofického charakteru”. Kanál by totiž podle posudku poškodil ochranu před povodněmi a unikátní lužní přírodu. Jihomoravští konzultanti dospěli k závěru, že: „Realizace kanálu je...možná, avšak vzhledem k rozsáhlým dopadům do jednotlivých složek životního prostředí značně problematická v kterékoliv variantě.“

Veřejné projednávání se bude zabývat návrhem takzvaného zadání územního plánu Zlínského kraje. Součástí této důležité koncepce jsou také předběžné projekty velkých staveb.

Kanál Dunaj-Odra-Labe by si vyžádal stovky miliard korun. Panují vážné pochyby o jeho potřebnosti a rentabilitě. Vodní doprava v České republice totiž rapidně klesá v důsledku malé poptávky. Ve srovnání s počátkem devadesátých let má pouze asi třetinový výkon. Stavba by přitom měla vážné dopady na život tisíců lidí v okolí, ochranu před povodněmi i vzácnou lužní krajinu v říčních nivách. Projekt přitom nepomůže snížit počet kamionů na silnicích, protože se používají k přepravě jiných druhů zboží než lodě.

Miroslav Husťák, spolupracovník Hnutí DUHA, řekl:

„Už druhé oficiální posouzení je pro projekt zdrcující. Posudek potvrdil naše dlouholetá varování, že stavba poškodí unikátní moravskou lužní krajinu a zásoby pitné vody.“

Informační list se základními údaji o kanálu Dunaj-Odra-Labe, projednávání a důsledcích projektu ke stažení: www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/dol_na_scene.pdf

Kontakt:      

Miroslav Husťák, Hnutí DUHA, telefon 606 443 611

Poznámky:

[1] Veřejné projednávání tří dokumentů – návrhu zadání územního plánu Zlínského kraje, posouzení jeho vlivů na životní prostředí a posouzení vlivů na soustavu ochrany přírody Natura 2000 – začíná v pondělí 26. září ve 13:00 hodinaule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

 [2] Novák, S.: Posouzení vlivů Územní prognózy Zlínského kraje na životní prostředí podle zákona č. 244/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů a novel v přiměřeném rozsahu, Urbanistický ateliér Zlín pro Zlínský kraj, Zlín 2005: lze stáhnout na www.kr-zlinsky.cz okumenty2.php?ID=385904, související a obdobně kritický posudek k dopadům na soustavu Natura 2000 na www.kr-zlinsky.c z/vismo/dokumenty2.php?ID=386004

[3] Postbiegl, S., et al: Posouzení vlivů územní prognózy Břeclavska na životní prostředí, INVESTprojekt NNC pro Jihomoravský kraj, Brno 2005: lze stáhnout na www.kr-jihomoravsky.cz Breclav/SEA Breclavsko.pdf (velikost 1,3 Mb)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist