Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Soutěž Mladí tvůrci pro Dunaj má vítěze

17.10.2005  |  zdroj: MŽP  |  129× přečteno      vytisknout článek

Soutěž Mladí tvůrci pro Dunaj má vítěze

Dunajské environmentální forum (DEF), které je jednou z největších evropských nevládních organizací, a Mezinárodní komise pro ochranu Dunaje (ICPDR) [1]  vyhlásily letos již podruhé u příležitosti Dne Dunaje [2] mezinárodní výtvarnou soutěž „Mladí tvůrci pro Dunaj”.

 

Česká republika je jednou ze 13 zemí, které před 10 lety podepsaly Úmluvu o ochraně a únosném využívání Dunaje. Hlavním cílem Úmluvy je mezinárodní spolupráce na zlepšování kvality vody v řece, ale také ochrana životního prostředí v celém jejím povodí. Organizaci soutěže u nás zajišťovala nevládní organizace Unie pro řeku Moravu společně s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a dalšímu partnery.

 

Hlavní motto soutěže znělo „Řeka není jenom voda“ a úkolem soutěžících bylo vytvořit prostorové výtvarné dílo inspirované motivem přírodních vod nebo jejich okolí. V české části získaly hlavní cenu studentky gymnázia z Uherského Hradiště Eva Horáková a Hana Zemková za vytvoření „veselé a smutné víly z přírodnin“ s názvem Řeka má rozpuštěné vlasy.

 

Hlavní cenu si letos odvezou Sebastian Bauer a Dominik Petersen z Německa za sochu, znázorňující děti z podunajských zemí.

 

Soutěž obeslalo všech 13 zemí a dívky z České republiky se společně se svým pedagogickým doprovodem zúčastní slavnostního předání cen, které proběhne od 14. do 16. října v Budapešti. V rámci oslav je čeká i  třídenní environmentální program, který zahrnuje i návštěvu budapešťské zoologické zahrady, muzea Dunaje v Esztegiomu a plavbu do řece do města Szentendre,

 

Všem oceněným v české části soutěže budou ceny slavnostně předány v rámci festivalu TSTTT, který proběhne od 23. do 27. listopadu v Uherském Hradišti.

 

Poznámky:

[1] Mezinárodní komise pro ochranu řeky Dunaje (ICPDR - International Commision for the Protection of the Danube River) je mezinárodní institucí zemí povodí Dunaje. Při přípravě Dne Dunaje spolupracuje s OSN (v rámci tzv. Dunajského regionálního projektu - společného projektu UNDP a Světové banky) i s jinými organizacemi, jako je například Dunajské environmentální fórum, Global Water Partnership (GWP) a WWF.

[2] Řeka Dunaj (s délkou 2 857 km je v Evropě druhá největší) a její přítoky hrály vždy velmi významnou roli v politickém, sociálním, ekonomickém a kulturním vývoji střední a jihovýchodní Evropy. K jejím přítokům patří například řeky Inn, Morava, Váh, Dráva, Sáva, Tisa, Siret či Prut, které protékají přes území 18 států. Plocha povodí zabírá 817 000 km2 od německého Schwarzwaldu až po deltu Dunaje na hranici Rumunska a Ukrajiny. Dunaj a jeho přítoky spojují přes 80 miliónů lidí ve 13 zemích - Německu, Rakousku, České a Slovenské republice, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře, Rumunsku, Bulharsku, Moldavsku a na Ukrajině (malé oblasti povodí Dunaje se nacházejí i v dalších 5 zemích - Polsku, Itálii, Švýcarsku, Albánii a Makedonii). Řeka Dunaj je tedy velmi důležitá i pro evropskou flóru a faunu. Bohužel za posledních 100 let se stav životního prostředí kolem řek povodí Dunaje značně zhoršil. Například do dnešního dne se zachovalo pouze 20 % někdejších říčních niv Dunaje a jeho přítoků, z čehož jen asi polovina se nachází ve stavu, který se přibližuje přirozeným podmínkám. Znečištění vody degraduje některé oblasti a mnoho úseků řek bylo regulováno či jinak ovlivněno – „kanalizace“ řek či výstavba hrází, jezů a přehradních hrází značně zvýšila hrozbu záplav a riziko znečištění vod.

 

Kontakty:

Ing. Jaroslav Ungerman CSc., Unie pro řeku Moravu, jaroslav.ungerman@ecn.cz, tel.: 542 422 755.

Ing. Doubravka Nedvědová, odbor ochrany vod MŽP, Doubravka_Nedvedova@env.cz, tel.: 2167 122 166.

Mgr. Marta Nováková, MŽP, předsedkyně poroty soutěže, Marta_Novakova@env.cz, tel.: 602 658 891.

 

Další informace:

http://www.icpdr.org

http://www.sweb.cz/uprm


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist