Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Při získávání peněz z Bruselu máme stoprocentní úspěšnost

21.10.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  125× přečteno      vytisknout článek

Při získávání peněz z Bruselu máme stoprocentní úspěšnost Jihočeský vodárenský svaz je zájmovým sdružením obcí a měst, které se v Jihočeském kraji stará o zásobování pitnou vodou území s půlmiliónem obyvatel a rozloze 6300 km2. Při správě a obnově majetku mu vydatně pomáhají i peníze EU. "Zatím máme při jejich získávání stoprocentní úspěšnost," říká ředitel svazu Antonín Princ.

HN: Kolik peněz jste z evropských zdrojů už získali?
Přímo ze zdrojů EU to jsou více než čtyři milióny eur. Tedy téměř 130 miliónů korun. Hlavně z předvstupních fondů ISPA - životní prostředí. Po vstupu do unie to jsou takzvané Fondy soudržnosti. Strukturální fondy zatím nevyužíváme.

HN: Na jaké akce jste peníze využili?
První bylo zdvojení přívodního vodárenského řadu z římovské vodní nádrže do úpravny vody Plav. Pro Jihočeský kraj to je klíčový vodárenský zdroj a touto investicí se odstranilo riziko, které nám odhalila až povodeň v srpnu 2002. Druhou akcí je právě zahajovaná investice, která má zajistit standardy EU ve vodárenské soustavě jižních Čech.

HN: O jaké riziko šlo?
Jednalo se o zvýšení odolnosti přívodu surové vody z vodní nádrže Římov do úpravny vody Plav především v případě možných katastrof, jakou byla právě povodeň. Tehdy jednu "velkou rouru" voda natolik podemlela, že hrozilo její zborcení. To by tři čtvrtiny kraje připravilo načas o pitnou vodu. Naštěstí k tomu nedošlo, ale tohle slabé místo jsme museli odstranit. Proto došlo k jeho zdvojení.

HN: Co se skrývá za zajištěním evropských standardů?
Jde o rekonstrukci kalového hospodářství na úpravně vody Plav a sanaci dálkového potrubí bezvýkopovou metodou v oblasti Týna nad Vltavou, Bechyně a Opařan. Konkrétně mezi vodojemy Zdoba - Hodušín.

HN: Dokázali byste tyto akce "pokrýt" bez zdrojů z Bruselu?
Celkové náklady přesahují 7,5 miliónu eur. To je na 225 miliónů korun. Příspěvek EU činí už zmíněných 130 miliónů korun, pak tu jsou i peníze ze Státního fondu životního prostředí. Vlastních prostředků je tedy 73 miliónů. Rozdíly bychom museli hledat jinde. Zřejmě v bankovních úvěrech a odložením jiných potřebných investic, protože vodní hospodářství u nás na rozdíl od jiných infrastruktur negeneruje dostatek zdrojů. Proto se bez dotací ať už z národních fondů nebo z unie neobejde.

HN: Připravujete si projekty sami, nebo najímáte specialisty?
Dosavadní projekty jsme řešili vlastními silami, ale náročnost zpracování žádostí o "evropské" peníze už dosahuje takových rozměrů, že pro další projekt jsme už využili specializovanou firmu.

HN: Nyní se ucházíte o peníze na projekt nazvaný Čistá horní Vltava. Jaké máte šance?
Je to společný projekt s městy a obcemi Jihočeského kraje a už prošel všemi schvalovacími procesy na české straně a v současné době jej posuzuje spolu s 18 dalšími Evropská komise. Ta má do konce roku rozhodnout.

HN: Co je účelem projektu?
Jihočeskému vodárenskému svazu, městům a obcím by měl přinést investice za miliardu korun. Hlavně do čistíren odpadních vod a úpravny vody Plav. Bude-li schválen, a já věřím, že ano, máme od příštího roku tři roky na jeho realizaci.

HN: Ucházíte se o peníze průběžně "na cokoli", nebo si vybíráte, do čeho půjdete?
Vybíráme si, ale protože výzev není tolik, mapujeme prakticky každou - ať již z unijních nebo národních programů.

HN: V čem jsou největší úskalí a co je naopak předpokladem úspěchu?
Největším úskalím je náročná agenda pro vypracování žádosti, která od samého počátku stojí žadatele nejen hodně peněz, ale je i náročná na podklady a dokumenty. Hodně žadatelů tahle složitost a především finanční náročnost v přípravě, s relativně nejistým koncem, může odradit. Pouze pro ilustraci - agenda spojená s posledním projektem Čistá horní Vltava jen v přímých nákladech stála téměř sedm miliónů korun.

HN: Náklady spojené s žádostí ale mohou částečně hradit i příslušná ministerstva...
Mohou, ale zatím jen v případě, je-li projekt úspěšný. A to je právě to slabé místo, které leckoho odradí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist