Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o některých správních rozhodnutích ministra životního prostředí

21.12.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ke kompetencím Ministerstva životního prostředí při ukládání sankcí dle vodního zákona

č. 21/2005

k § 108 odst. 2, § 116 odst. 1 písm. d) a § 122 odst. 1 písm. d) zák. č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů

k § 57 odst. 2 zák. č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů

Ministerstvo životního prostředí není věcně příslušné rozhodnout o odvolání proti rozhodnutí o pokutě uložené podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 9 ve spojení s ustanovením § 122 odst. 1 písm. d) vodního zákona.

(Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 18. srpna 2005, č.j. 101142/ENV/M/05, SRK/459/P-1760/05)

Ministerstvo změnilo rozhodnutí Magistrátu hlavního města Prahy, odboru životního prostředí (dále jen „magistrát“), a to na základě podaného odvolání společnosti B. Ministerstvo tímto rozhodnutím jednak potvrdilo pokutu uloženou odvolateli podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 9 ve spojení s ustanovením § 122 odst. 1 písm. d) vodního zákona a jednak zrušilo pokutu uloženou odvolateli podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 66 ve spojení s ustanovením § 122 odst. 1 písm. d) vodního zákona. Podle ministerstva magistrát v řízení neprokázal, že odvolatel prováděl terénní úpravy zhoršující odtok povrchových vod v aktivní zóně záplavového území podle ustanovení § 67 odst. 2 vodního zákona.Proti rozhodnutí ministerstva podal magistrát podnět k jeho přezkoumání podle ustanovení § 65 odst. 1 správního řádu, neboť nesouhlasil s právním názorem ministerstva jako odvolacího orgánu, že pokutu podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 66 ve spojení s ustanovením § 122 odst. 1 písm. d) vodního zákona nelze odvolateli uložit.Podnět ministr předložil včetně příslušného spisového materiálu k posouzení své zvláštní (rozkladové) komisi, která po projednání věci konstatovala, že v daném případě nastaly důvody pro použití mimořádného opravného prostředku, tj. pro přezkoumání uvedeného pravomocného rozhodnutí ministerstva podle ustanovení § 65 a násl. správního řádu. Na základě doporučení komise ministr dospěl k závěru, že napadené rozhodnutí ministerstva je nutné změnit podle ustanovení § 65 odst. 2 správního řádu tak, že se zruší část II. výroku rozhodnutí magistrátu a věc se v této části vrátí magistrátu k novému projednání a rozhodnutí.

Z odůvodnění:
Další nezákonnost spočívá v tom, že ministerstvo pravomocně rozhodlo o pokutě podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 9 vodního zákona, aniž by k tomu mělo kompetenci podle ustanovení § 108 odst. 2 vodního zákona. Rozhodnutí magistrátu pak obsahuje nesprávné poučení o možnosti podat opravné prostředky. Odvolacím orgánem v dané věci pro přezkoumání rozhodnutí o deliktu podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 9 vodního zákona je Ministerstvo zemědělství (§ 108 odst. 1 vodního zákona). V tom smyslu jsem nucen konstatovat, že Ministerstvo životního prostředí není věcně příslušné rozhodnout o odvolání proti části I. výroku rozhodnutí magistrátu o pokutě uložené odvolateli podle ustanovení § 116 odst. 1 písm. d) bod 9 ve spojení s ustanovením § 122 odst. 1 písm. d) vodního zákona. Magistrát by proto měl odvolání proti části I. výroku rozhodnutí magistrátu ze dne … předložit k rozhodnutí Ministerstvu zemědělství podle ustanovení § 57 odst. 2 správního řádu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist