Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

VODA a FOTOSYNTÉZA

11.02.2006  |  zdroj: Český rozhlas  |  165× přečteno      vytisknout článek

VODA a FOTOSYNTÉZA

Bez vody bychom tu nebyli. Naši dávní předkové vyšli z vody před půl miliardou roků. To už byl v atmosféře Země dostatek kyslíku, aby vznikl ozon a chránil život před ultrafialovým zářením. Ten dnešní kyslík, který vdechujeme, nám dodává fotosyntéza. Chlorofyl v zelených rostlinách a ve vodním fytoplanktonu odebírá kyslík z vody a uvolňuje ho do atmosféry. Zbylý vodík pak fotosyntéza přidává k oxidu uhličitému a tak vznikají molekuly sacharidů, tedy cukrů, které jsou počátkem potravinového řetězce biosféry.

Energie je pak z potravy uvolňována v buňkách spalováním - to je slučováním atmosférického kyslíku s vodíkem a uhlíkem organických molekul obsažených v potravě.

chlorofyl  
chlorofyl  
Voda v živém organizmu
Celá biosféra - mikroorganizmy, houby, rostliny, živočichové - je vázána na vodu. Včetně člověka - "živočicha rozumného". Od dávných dob voda byla pokládána za jeden ze čtyř základních živlů, z nichž jsou složeny všechny věci na Zemi. Platí to bezvýhradně o našem těle, které je více jak z poloviny voda. Voda je základem jeho základních tělních tekutin - krevní plazmy, tkáňového moku, vnitrobuněčné tekutiny a mozkomíšního moku, v němž plave mozek.

Z přehledu čtyř nejdůležitějších kapalin našeho organizmu vyplývá nepostradatelnost vody pro život. Denně jí přijímáme 2 až 3 litry.

Život vody
Podle dnešního názoru se stavební prvky molekul vody (tj. kvarky a elektrony) zrodily zároveň s prostorem a časem. Atomy vodíku vznikly asi 300 000 roků po vzniku Vesmíru, a to tak, že se volné elektrony připojily k protonům. Jsou velmi staré - téměř jako samotný Vesmír. Atomy kyslíku byly vytvořeny o šest miliard roků později než vodík - tj. před 7 miliardami roků v nitru obřích hvězd. Vznikly tam za vysokého žáru 150 milionů stupňů spojením 16 atomů vodíku.

Voda, kterou pijeme, je velmi stará. Vznikla spojením vodíku s kyslíkem v době, kdy se v mateřské mlhovině rodilo naše Slunce a jeho planety. To bylo asi před pěti miliardami roků - zde, v tomto spirálním ramenu naší Galaxie, kterému říkáme Orionovo rameno.

Říká se mu tak proto, že v tomtéž spirálním ramenu jsou i jasné namodralé hvězdy zimního souhvězdí Oriona. V souhvězdí Oriona je také ve vzdálenosti půldruhého tisíce světelných roků Velká mlhovina. V této mlhovině se rodí hvězdy a vzniká voda. Je to nejbližší a názorná ukázka toho, co se dělo před pěti miliardami roků v místě, kde je dnes naše sluneční soustava.

Mlhovin, kde se rodí hvězdy a voda, je známo mnoho. Nejen v naší Galaxii, ale i v ostatních galaxiích. Obrazně řečeno - jsou to hvězdné porodnice a zároveň nesmírné chemické laboratoře na výrobu vody z vodíku a kyslíku. Je to vlastně v kosmickém měřítku školní pokus z chemie, při kterém směs vodíku s kyslíkem byla v obrácené zkumavce. Proces, zahájený dodáním aktivační energie, je stejný ve zkumavce jako ve Velké mlhovině - jen v měřítku je nesmírný rozdíl. Na stěnách zkumavky při školním pokusu v chemii zbylo jen několik malých kapiček vody.

Infračervené spektrum Velké mlhoviny v Orionu (pořízené družicovým dalekohledem ISO) svědčí pro to, že ve Velké mlhovině za jediný den vznikne dvacetkrát více vody, než je ve všech oceánech na Zemi. Při pokusu v chemickém kabinetě stačila jiskřička a vodík se s kyslíkem sloučil na molekuly vody, které se srážely jako kapičky na stěnách zkumavky. K tomu, aby se vodík sloučil s kyslíkem, je třeba dodat energii zahřátím.

Potřebné zahřátí obstarávají v mlhovinách hvězdy, které se zde právě rodí. Jak se to děje? Rodící se hvězdy jsou provázeny prudkými výtrysky od obou pólů. V okolní mlhovině vyvolají výtrysky mohutnou rázovou vlnu - dojde k zhuštění a zahřátí mlhoviny. A právě takové husté a horké prostředí je vhodné pro spojení atomů vodíku s atomy kyslíku a vytvoření molekul vody. Rázová vlna vyvolaná výtryskem rodící se hvězdy je tedy ona kosmická "jiskra pod zkumavkou s vodíkem a kyslíkem", aby došlo k jejich sloučení na vodu.

Země - vodní planeta
Z mlhoviny, v níž se rodilo Slunce, podědily vodu komety a planety sluneční soustavy. Stalo se tak před více jak čtyřmi a půl miliardou roků, kdy gravitace stmelovala komety a planety z mlhoviny. Nikde se však voda v kapalném skupenství neudržela v takovém množství jako na naší modré planetě. Proto se Zemi říká "vodní planeta". Komety jsou považovány za hlavní zdroj vody na Zemi. Po ztuhnutí Země pokračovalo "kosmické bombardování" v době před 4,5 až 4 miliardami roků. V době kosmického bombardování komety padaly mnohem častěji než dnes. Můžeme odhadnout, že kdyby v té době každých sto roků dopadla jedna kometa na Zemi, stačilo by to na vytvoření všech oceánů a moří.

Hledání vodních planet
Značné úsilí astronomů v současné době se věnuje hledání mimoslunečních planet, především takových, na nichž by mohl být život.

Planet u jiných hvězd už bylo objeveno mnoho, více jak sto padesát. Hotových planet i těch, které se teprve rodí. Připravují se dalekohledy, jejichž účelem bude zjišťovat, na kterých z mimoslunečních planet je voda. Budou vyneseny nad atmosféru, aby mohly v infračerveném spektru hledat tmavý pás náležející vodě. Jestliže se navíc ve spektru objeví spektrální čáry kyslíku nebo ozonu - bude to důkaz, že na pozorované planetě je nejen voda, ale i život. Neboť bez fotosyntézy by kyslík na planetě nemohl být.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist