Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové způsoby rekonstrukcí vodovodních a kanalizačních systémů

13.02.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  130× přečteno      vytisknout článek

V průmyslově vyspělých zemích je většina obyvatel připojená k systému podzemních potrubí.

Všeobecně se však odhaduje, že v Evropě je od 25 do 40 procent stávajících potrubí ve špatném stavu, čímž tyto rozvody ohrožují obyvatelstvo i životní prostředí. Renovace potrubí se proto stává neoddiskutovatelnou nutností.

Narůstající náklady na výměnu potrubí a na práce v silničním pásu, které se provádějí stále obtížněji s ohledem na zvyšující se intenzitu silničního provozu, způsobují, že se nyní více setkáváme s tzv. bezvýkopovými renovačními technikami.

BEZ VÝKOPŮ A VÝLUK

Bezvýkopové renovační techniky, jak napovídá samotný název, dokáží bez rozsáhlých výkopů a výluk vyřešit rekonstrukce a opravy vodovodů, plynovodů a kanalizací. Jako jistou kuriozitu lze uvést, že ve Velké Británii je překopávání silnic dokonce právně zakázáno.

V mnoha zemích je v současné době vše-obecně používanou praxí pravidelná inspekce potrubí pomocí dálkově řízené televizní kamery. V případě nutnosti renovace potrubí pak u bezvýkopové technologie postačí startovací výkop na místě, kde dojde k zatažení renovační trubky do poškozeného potrubí. Následně je renovační trubka protažena z bubnu, na kterém je při přepravě navinuta, poškozeným potrubím do požadované délky a za pomocí vodní páry a stlačeného vzduchu se zevnitř přimkne k poškozenému potrubí. Tím se zabrání únikům přepravovaných látek, jejich znečištění z koroze a jiným poškozením starého potrubí apod.

MODERNÍ A EKOLOGICKÉ ŘEŠENÍ

Častou bolestí současné infrastruktury měst a obcí v ČR je nevyhovující stav rozvodů vody, plynu a kanalizace v jejich majetku. To se dříve či později projeví špatnou kvalitou (chuť, barva, složení) pitné vody a rovněž slabým tlakem či přímo výpadky. Příčinou těchto negativních jevů bývá koroze, poškození trubek, usazeniny apod. V případě kanalizačních potrubí dále hrozí kontaminace půdy a spodních vod a zaplavení budov. Nebezpečná situace pak může nastat i u plynovodů, kde kromě výpadků v zásobování hrozí v určitých případech také exploze. Moderní a ekologické bezvýkopové řešení problémových inženýrských sítí získává stále větší oblibu zejména díky své rychlosti, kvalitě a příznivější ceně oproti klasickým výkopovým metodám. Také investoři (města, obce a další soukromé subjekty) těchto rekonstrukcí ocení, že bezvýkopová technologie způsobí minimální dopravní omezení, nebrání společenskému a obchodnímu ruchu v ulicích, nenaruší kořenové struktury stromů v parcích, výrazně zrychlí celou akci.

METODY REKONSTRUKCE POTRUBÍ

Jaké metody rekonstrukce potrubí se používají a kde se s nimi lze setkat také v ČR? Je to zejména systém Compact Pipe, který má již na českém trhu určitou historii. Tato technologie se využívá k bezvýkopové renovaci vodovodního, plynovodního a kanalizačního potrubí. Trubka je vyrobena z polyetylenu (PE). Výsledkem je nové polyetylenové potrubí, konstrukčně nezávislé na starém. Metodou lze sanovat potrubí z jakéhokoliv materiálu. Potrubí Compact Pipe vyrábí v průměrech 100 až 500 mm německá společnost WAVIN GmbH.

Technologie Compact Pipe se u nás v roce 2005 aplikovala u několika projektů, mj. jiné v Praze-Chuchli pro Pražskou vodohospodářskou společnost, a. s. V tomto případě bylo použito potrubí Compact Pipe d400 v délce 920 m. Šlo o renovaci starého ocelového vodovodního přivaděče. Využití této technologie bylo výhodné především pro její rychlost, spolehlivost a kvalitu. Dvoudenní předváděcí akce se zúčastnilo více než 150 odborníků.

Druhou technologií, která se v ČR poprvé uplatnila v minulém roce v Sokolově, je Compact SlimLiner. Potrubí je z tenkostěnného PE. Šlo o rekonstrukci starého ocelového vodovodního potrubí umístěného v kolektoru. Uvedená technologie pomohla místní vodárně vyřešit problém, na kterém v minulosti několik firem ztroskotalo. Tato německá technologie se používá pro bezvýkopovou renovaci tlakových potrubí o průměru 75 až 300 mm. Je to optimální řešení pro rekonstrukci vodovodů zvláště v případech, kdy je staré potrubí konstrukčně nezávadné, ale je nutné odstranit problém koroze, inkrustace (usazenin) či netěsností.

Bezvýkopová technologie Neofit byla u nás poprvé použitá na sklonku roku 2005 v Olomouci, a to na renovaci vodovodních přípojek, které vykazují netěsnosti či jsou vyrobeny z hygienicky závadného olova, z azbestocementu a jiných materiálů. Do potrubí se vtahuje trubička z materiálu PET, z něhož se vyrábějí láhve na pitnou vodu. Materiál je dostatečně flexibilní, projde různými ohyby a koleny. Po zatažení je trubka rozšířena takovým způsobem, že vložka přilne těsně k vnitřní stěně starého potrubí. Renovace trvá asi hodinu a okolí domu zůstane bez výkopů. Můžeme pak bez obav používat hygienicky nezávadnou vodu. Neofit se vyrábí pro vnitřní průměry starých přípojek v rozsahu 12 až 45 mm. Vzhledem k nařízení EU, podle kterého se od roku 2013 snižuje povolený obsah olova v pitné vodě, se tato metoda bude uplatňovat stále častěji.

AUTOR: Daniel Šnajdr


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist