Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda je strategická surovina

21.03.2006  |  zdroj: Haló noviny  |  125× přečteno      vytisknout článek

Voda je strategická surovina

V letošním předvolebním období najednou z povědomí čtenářů tisku a činnosti politiků jakoby vypadlo nesmírně důležité téma, o němž se přesto přímo nebo nepřímo bude jednat i v současných volbách. Jde o jeden z největších strategických problémů dneška, který tak trochu nesprávně je ve skrytu boje o naftová pole a naleziště zemního plynu. A přitom jde o mnohem důležitější strategickou záležitost ovlivňující každého z nás a život budoucích generací, jde vlastně vůbec o přežití lidstva, i když se to tak, protože zdánlivě je čas, vůbec nezdá. Podle Evropské vodní charty, vyhlášené 6. května 1968 ve Štrasburku: Bez vody není života. Voda je drahocenná a pro člověka ničím nahraditelná surovina... Zásoby sladké vody nejsou nevyčerpatelné. Proto se také globalizované společnosti ve světě kromě nalezišť ropy a ropovodů zaměřily i na ovládnutí trhu s vodu. U nás státní monopol byl rozbit už brzy po převratu. Velký nabízející se zisk přitáhl velké množství provozovatelů, kteří získali nejen vodovody a kanalizace, ale přímo i zdroje kvalitní pitné vody, ač podle horního zákona, co je v zemi, by mělo patřit státu. Dnes podle úřední statistiky vlastní tyto zdroje a provozy na tři sta padesát provozovatelů, z nichž velká část je v zahraničních rukou. Tím jsme bohužel nesplnili základní ustavení zmíněné Evropské vodní charty, neboť byl narušen její X. bod, v němž se praví: Voda je společným majetkem, jehož hodnota musí být všemi uznávána.

Boj o vodní zdroje neprobíhá tak otevřeně, jako je tomu v případě nafty. Mezinárodní kapitál je si však vědom jejich důležitosti a krok za krokem je začíná ovládat. Plíživě se blíží ke svému cíli, aby v jeden okamžik se hlavní zdroje a jejich využití dostaly pod jeho kontrolu. Jde o jeden z největších cílů obchodní politiky příštích desetiletí. I proto mnohé německé, britské, francouzské, italské a další firmy začaly již pronikat na náš trh a převzaly v některých místech komplet zásobování vodou, i další služby s tím spojené. Nejde pochopitelně jen o vodu pitnou z Novohradských hor a jiných lokalit, ale i o zdroje minerální vody. V současné době, alespoň podle informací z tisku, probíhá boj o ovládnutí trhu dalšími globalizovanými firmami, které jsou v rukou zahraničního kapitálu, anebo v nichž zahraniční investoři hrají podstatnou úlohu. Jde o ovládnutí Poděbradky zahraničním producentem Antoniem Pasqualem, který již vlastní Karlovarské minerální vody (Mattoni) a Dobrou vodu. Případná fúze může znamenat zdražení produkce, protože nově vzniklý subjekt by se stal určujícím na trhu s vodou. Není ovšem mou věcí, abych varoval před podobnými úskalími, ale chci upozornit na nebezpečí, které vyplývá z laxnosti našich státních orgánů a může v budoucnu vyvolat značné životní komplikace našemu obyvatelstvu, a dokonce náš stát se stane i svým způsobem vydíratelným. Voda je skutečně majetkem všech. Už prodání zdrojů soukromým firmám, z nichž značná část je ze zahraničí, nesvědčí o schopnosti se postarat o budoucnost našich dětí, našeho národa. Je jistě pravdou, že u prodeje těchto zdrojů a dalších služeb stály polistopadové vlády, především ty, kde hlavní slovo měli představitelé občanských demokratů, a dnešní vláda sklízí jen ovoce špatných rozhodnutí z minulosti, ale ani to ji neomlouvá. Rozhodnutí o privatizaci musí vytvářet určitou stabilitu.

Globalizované kapitalistické firmy, vědomy si toho, že brzy obchod s vodu bude jedním z nejvýznamnějších kšeftů vůbec, se pochopitelně na tento obchod připravují, a pokud se jim dnes nezabrání, aby úplně ovládly vodní zdroje a jejich distribuci, staneme se rukojmími ve svém vlastním domě, v České republice. I to je třeba mít na paměti, že i o to v těchto volbách jde.

Vojtěch FILIP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist