Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Země, kde je voda nad zlato

21.03.2006  |  zdroj: Respekt  |  124× přečteno      vytisknout článek

Země, kde je voda nad zlato

Privilegovaná žena – nemusí pít vodu z kaluže. Foto <a href=profimedia.cz / Corbis" hspace=8 src="http://www.respekt.cz/img/db/clanky/images_2006_0/mobrazek_473.gif" width=175 align=right>V hlavním městě Mexika probíhá v těchto dnech světová konference o vodě. Přinášíme dva texty, které s problematikou nedostatku vody souvisejí.

Sloup prachu se zvedá nad vyprahlou krajinou okresu Alaba v Etiopii. Postupně pohlcuje silnici před námi i nás samé. Honáci ženou stádo skotu čítající desítky vyzáblých kusů k řece Blate, jedinému místu, kde se v období sucha mohou zvířata napít. Cesta k potůčku, ve který se Blate za poslední týdny změnila, trvá pasákům stád dva dny.
V období dešťů je situace trochu jiná. Jako napajedla slouží uměle vyhloubené nádrže shromažďující déšť. Voda je v nich znečištěna kravskými lejny. Přesto ji lidé pijí a používají ji také na vaření. Nádrže zároveň fungují jako přirozené líhně pro komáry roznášející malárii. Není divu, že dvěma hlavními příčinami úmrtí v Alabě jsou průjmová onemocnění a právě malárie.
Přístup k nezávadné pitné vodě má v Etiopii pouze 22 % obyvatel, na venkově je to dokonce jen pouhá desetina lidí. Podle OSN je v Etiopii 80 % nakažlivých nemocí spojeno se závadnou vodou a nedostatečnou hygienou. Ale ani ti, kteří čistou vodu pít mohou, nemají život jednoduchý.
Před ostnatým drátem chránícím kohoutky s pitnou vodou stojí fronta umělohmotných kanystrů pestrých barev. Ženy a dívky se schovávají ve stínu řídkých větví akácie a čekají, až dnešní distribuce vody začne. Obstarávání vzácné tekutiny je v Alabě ženská záležitost, která vyžaduje spoustu času. Není divu, že dívky tak přicházejí o možnost chodit do školy a naučit se číst, psát a počítat.
Když je kanystr plný, připevní ho ženy oslíkovi na záda a klackem ženou zvíře směrem k domovu. Ty z bohatších a lépe situovaných rodin. Ty chudší si kanystr přivážou jutovým provazem na záda a v předklonu cupitají domů. Leckdy jsou to tak malé holčičky, že se člověk téměř diví, že už vůbec umějí chodit. Ženy musí takový pochod často absolvovat i několikrát za den.

Ani 16 vrtů nestačí

Voda by se v Alabě dala vyvažovat zlatem. Za poslední dvě desítky let se tu sice díky intervenci zahraničních nevládních organizací, OSN i etiopské vlády vyhloubilo 16 vrtů, ty však zdaleka nestačí krýt potřeby území o rozloze větší než dvě Prahy, na kterém žije více než 250 tisíc obyvatel. Hladina podzemní vody se místy pohybuje i 300 metrů pod povrchem. Hloubení vrtů je proto technicky náročné a stojí spoustu peněz.
Hotové vrty je pak těžké udržet v provozu. V Etiopii jich dnes nefunguje asi polovina. Důvod je prostý. Pracovníci oficiální rozvojové pomoci v minulosti často dováželi čerpadla a generátory ze svých zemí. Jestliže se takové zařízení porouchá, v Etiopii k němu prostě nelze pořídit náhradní díly. Vesničané sice většinou vybírají od lidí, kteří vodu odebírají, peníze na provoz vrtu – například v Alabě přispívají lidé na naftu a olej do čerpadel – a věnují je i do jakéhosi rezervního fondu na závažné opravy; jenže tyto finanční prostředky často nestačí. Peníze nemá ani etiopská vláda a pro mezinárodní dárce jako by oprava či rehabilitace existujících zdrojů nebyla tak zajímavá jako výstavba nových.
Jednou z organizací, které se tragickou situaci v Etiopii, konkrétně v okresu Alaba, snaží řešit, je česká společnost Člověk v tísni. V letech 2003 a 2004 tu realizovala projekt, v jehož rámci vznikl 256 metrů hluboký vrt, sedm distribučních míst, dvě napáječky pro dobytek a dvanáct kilometrů potrubí. Tato zařízení přivádějí nezávadnou pitnou vodu více než dvanácti tisícům obyvatel.

Jed z podzemí

Mladík s kozí bradkou a vysokým slaměným kloboukem se usmívá na pozdrav. Místo zářivě bílých zubů se v jeho ústech objevují hnědočervené pahýly. Může za to obrovská koncentrace fluoru v těchto částech Velké příkopové propadliny. „UNICEF zde loni prováděl vrtné práce, jenže po odebrání a vyhodnocení vzorků se musel plánů na vrt vzdát kvůli zvýšené koncentraci fluoru,“ vysvětluje Aschalew, šéf okresního úřadu pro vodu.
Díky průzkumům by tu už k problémům s fluorem nemělo docházet. Vodu budou lidé získávat jinak než z vrtů. Třeba pomocí takzvaného roofcatchmentu, mechanismu svádějícího vodu ze střech do obrovských nádrží. Ve velmi suché oblasti Borena, kde žijí hlavně kočovní pastevci, se to setkalo s velkým úspěchem. „Výhodou bylo, že jsme spojovali stavbu roofcatchmentů s rekvalifikačními kurzy. Z pastevců se stali zedníci a tesaři a nebyli už odkázaní jen na svá stáda, která jim při nevydařeném období dešťů pomřela,“ říká inženýr Dereje, bývalý zaměstnanec mezinárodní neziskové organizace CARE.

Autor je pracovníkem mise společnosti Člověk v tísni v Etiopii.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist