Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podmínky dotací omezí rizika povodní

31.03.2006  |  134× přečteno      vytisknout článek

Podmínky dotací omezí rizika povodní

Praha - Počátkem dubna by měly vstoupit v platnost nové podmínky nutné pro čerpání základních zemědělských dotací přímých plateb, jejichž důsledkem je mimo jiné snížení rizika povodní.

Ministerstvo zemědělství totiž v materiálu, kterým se má dnes zabývat vláda, zavádí pro příjemce podpor povinnost zachovávat zásady takzvané Správné zemědělské praxe.

"V současné době je respektování těchto zásad v naší legislativě zakotveno pouze formou doporučení, a to v období od 1. května do konce srpna. Nyní se doporučení změní v povinnost, a to po celý kalendářní rok," uvedl Jiří Felčárek z tiskového oddělení ministerstva.
 
Dodržování zásad je součástí podmínek pro čerpání dotací v celé EU, zemědělci v ČR měli původně tyto podmínky respektovat nejpozději od počátku roku 2007. Cílem zásad je v podstatě omezení negativních vlivů průmyslového zemědělství na krajinu.

Jedním z důsledků je přitom podle Felčárka omezení rizik povodní, protože řada povinností zvyšuje mimo jiné schopnost krajiny zadržovat vodu (retenční schopnost krajiny). Míra retenční schopnosti přitom může snížit či zvýšit riziko povodní o 20 až 30 procent.

"Při čerpání přímých plateb budou zemědělci povinováni zachovávat přirozený ráz krajiny. Musí například zachovat krajinotvorné prvky, od určité svažitosti se nesmí pěstovat širokořádkové plodiny, jako je kukuřice nebo brambory," informoval Felčárek.

V případě, že nebudou zemědělci zásady dodržovat, hrozí jim sankce ve formě odejmutí dotací, a to i se zpětnou platností.

Podle náměstka ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáše Douchy je retenční schopnost naší krajiny skutečně velmi malá.

"Prakticky veškeré srážky končí v řekách," konstatoval náměstek. Jednou z příčin je podle něj nepřiměřeně vysoké zornění zemědělské půdy v ČR, které činí v současné době zhruba 72 procent zemědělské půdy, a přestože k tomu není v geografických podmínkách ČR důvod, v porovnání s průměrem EU je u nás rozoráno o dvacet procent zemědělské půdy více.

Zemědělci navíc dosud velmi málo využívali dotační programy podporující například zavádění travnatých pásů mezi poli. "Finanční stimuly se zatím minuly účinkem," uvedl náměstek. Základním důvodem jsou přitom stávající podmínky evropské zemědělské politiky.

"Zemědělcům se prostě více vyplatí pěstovat obilí, takže se není čemu divit," zdůrazňuje náměstek. Kromě toho je třeba překonat další komplikace. Například zavedení travnatého pásu skrz pole je úkol pomalu pro zkušeného diplomata. Má-li takový pás vést napříč různými pozemky, což je právě žádoucí, znamená to jednat se všemi jejich vlastníky.

V ČR navíc hospodaří na zhruba 90 procentech zemědělské půdy její nájemci, kteří logicky nemají k dlouhodobým strategiím s cílem zvýšení kvality půdy, omezení eroze či jen ke složitým jednáním o možných změnách využití půdy stejnou motivaci, jako by měli oprávnění vlastníci.

Změna podmínek dotací by ale měla znamenat změnu v dosavadním přístupu průmyslového zemědělství ke krajině. Riskovat ztrátu nebo omezení nejvýznamnější dotační podpory přímých plateb zemědělci jistě nebudou. Na kontrolu dodržování zásad navíc budou jezdit po všech členských zemí EU z Bruselu inspekce.

www.aktualne.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
operativní řízení
Při debatě se zástupcem Povodí Odry v roce 2000 'sem se ptal, jak chce Povodí Odry zajistit, aby v okamžiku zvýšení srážek byla přehrada prázdná a mohla pojmout najednou velké množství vody. (Např. Slezská Harta byla v r. 1997 napuštěna pouze z poloviny a celá měla být postupně napuštěna až v roce 2007. Při červencových povodních r. 1997 byla Harta plná za několik dní. Co by se asi stalo, kdyby byla plná už v r. 1997?).
Zástupce povodí mi odpověděl, že Novoheřminovská přehrada se bude "napouštět/vypouštět operativně podle aktuální předpovědi počasí, předpovědi srážek na horách atd." Porovnejte toto tvrzení se článkem ředitele trestního odboru Nejvyššího státního zastupitelství Lumíra Crhy (6. leden 2006, MF Dnes, rubrika Názory), jenž vyšetřoval zatopení pražského metra z r 2002: "Bylo zjištěno, že ke včasným manipulacím na vltavské kaskádě chyběla dostatečně včasná předpověď. Taková, jaké zatím nejsme schopni u nás ani v cizině."
Povodně 1997 viz http://povodne97.nazory.cz
vloženo: 31.03.2006 15:32     vložil: Hanyz Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist