Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda uvolní desítky milionů na pomoc při povodních

03.04.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Vláda uvolní desítky milionů na pomoc při povodních

Vláda projednala program finanční podpory obcím postiženým povodněmi v roce 2006 a hodlá uvolnit až 380 milionů korun. Materiál, který pro mimořádné jednání vlády zpracovala ministerstva financí a pro místní rozvoj předložil ministr Radko Martínek.

 

Nově předložený Program finanční podpory obcím postižených povodněmi v roce 2006 reaguje velmi rychle na problémy, které musí řešit obce v souvislosti se zajištěním dočasného ubytování pro osoby postižené povodní. Program vychází z obdobného Programu připraveného v souvislosti s povodněmi, které postihly ČR v roce 2002. Je modifikován tak, aby více akcentoval řešení problémů bezprostředně souvisejících se situací, kdy jsou lidé nuceni opustit v důsledku povodně své domy. Výhod podpory mohou využít i osoby, jejichž obydlí nebylo zničeno, ale byly evakuovány a obcí jim bylo poskytnuto náhradní dočasné ubytování. Podpora je určena i na částečnou úhradu stravování a hygienických potřeb.


„Program zahrnuje čtyři druhy dotací, z toho jednu investiční a tři neinvestiční, jejichž příjemcem jsou obce postižené povodní. Předpokládaná potřeba činí 20 mil. Kč s tím, že tento odhad se bude upřesňovat podle vzniklé situace. Poskytování dotací je časově omezeno tak, aby bylo zajištěno, že budou sloužit skutečně k řešení problémů úzce souvisejících s povodněmi,“ řekl Martínek.

První dotační titul ve formě investiční dotace je určen na nákup nebo výstavbu dočasných ubytovacích jednotek, např. mobilních buněk. Další dotační tituly mající formu neinvestičních dotací jsou určeny na úhradu části nákladů spojených
a) se zajištěním dočasného náhradního ubytování např. formou nájmu v situaci, kdy sama postižená obec vhodným objektem nedisponuje;
b) s pořízením nezbytných předmětů nutných pro dočasné ubytování (lehátka, deky apod.),
c) se zajištěním stravování a hygienických potřeb osob postižených povodní, kterým zajišťuje dočasné náhradní ubytování obec.

Současně vzniká potřeba řešit výdaje obcí spojené s úhradou prvotních nezbytných nákladů na záchranné, zajišťovací a likvidační práce související s ochranou majetku obce. „Vycházíme z praktických zkušeností při řešení následků povodní 2002. Na tento účel navrhuji vyčlenit částku 30 mil. Kč,“ doplnil ministr.

Vedle této prvotní pomoci bude pro řešení situace postižených obcí použit dotační titul č. 3 z Regionálního programu podpory hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů vyhlášeného MMR dne 31. 10. 2005 pod názvem Obnova a rekonstrukce území postižených živelní nebo jinou pohromou.“Tento titul řeší obnovu a rekonstrukci obecního majetku, podporovány jsou akce zaměřené především na obnovu a rekonstrukci místních komunikací, infrastrukturu a obnovu a opravy nezbytné občanské vybavenosti. K naplnění aktuálního účelu jsem navrhl doplnit do tohoto programu finanční prostředky ve výši 330 mil. Kč. Pro opravy bytového fondu bude na příští jednání vlády připraven příslušný program dotací. Jakmile bude znám lépe rozsah a charakter škod. Tento postup vychází ze zkušeností z pomoci minulých let, zejména při povodních roku 2002,“ řekl Martínek.

Nedílnou součástí těchto komplexních opatření bude pomoc formou půjček na opravu poškozených domů a bytů z prostředků SFRB, kterých bude k tomuto účelu dostatek.

http://www.finance.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist