Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodním pomohou zabránit nádrže, míní odborníci

10.04.2006  |  zdroj: HN  |  130× přečteno      vytisknout článek

Povodním pomohou zabránit nádrže, míní odborníci Ohrazování koryt řek ve městech řeší problém jen lokálně, navíc může situaci pod tímto místem zhoršit. Důležité také je, aby lidé s povodněmi počítali a zachovali se podle toho.

Retenční prostory vznikají buď výstavbou tzv. poldrů, což jsou suché nádrže většinou bez obsluhy, nebo výstavbou vodních nádrží s prostorem vyhrazeným pro zachycení povodní. Výstavba nové nádrže přijde na stovky milionů až na několik miliard korun.

"V případě ochrany Prahy by například připadala do úvahy výstavba nádrže na Berounce u Křivoklátu, o které vodohospodáři s ekology diskutují již dlouhou dobu," řekl ředitel společnosti Vodní díla TBD Miloš Sedláček. Nádrž by pomohla snížit povodňové průtoky a zlepšila proplouvání ledů dosud neovladatelného povodí.

Nádrž na Berounce by podle Sedláčka pomohla při extrémní povodni v roce 2002. "Při současné zimní povodni by její přínos v ochraně Prahy byl relativně nižší, úměrný aktuálním povodňovým průtokům Berounky, která neměla v povodí velké zásoby sněhu," dodal Sedláček.

Podle vedoucího katedry hydrauliky a hydrologie ČVUT v Praze Karla Mareše je však třeba zvážit, zda výstavba nádrže na Berounce neudělá více škody než užitku. Je třeba volit mezi tím, zda zatopit území u Berounky, což by postihlo tamní obyvatele, nebo chránit hlavní město. "Nejpodstatnější je naučit se žít s povodní. Počítat s tím, že budou a podle toho se chovat," domnívá se Mareš.

V řadě zemí, zejména v USA, se podle Mareše vydávají doporučení, aby si lidé v souvislosti s povodněmi uzpůsobili bydlení. "Jedinec, firma, obec se musí starat sama, nespoléhat se jen na stát a výstavbu protipovodňových opatření," uvedl Mareš.

Povodně se podle odborníků mají řešit tam, kde vznikají. Budování nádrží na začátku toku tak má jen omezenou účinnost, protože ovládá jen vrcholové povodí.

Zvýšení protipovodňové ochrany je možné dosáhnout i tím, že se přehodnotí priority a současné víceúčelové využití nádrží se změní na výlučně ochranné, uvedl Sedláček. "To by ale v praxi znamenalo například konec levné elektrické energie, nutnost hledání nových zdrojů pitné vody, omezení rekreace a jiné, protože nádrže by bylo třeba dlouhodobě provozovat na nízkých hladinách," dodal.

Opakovaným prohřeškem podle Sedláčka je povolování a obnovování výstavby v oblastech, které voda zatápí. Zde se nemovitost nachází v oblasti, kde je nutné počítat s velkou vedou, by mělo být zaneseno v územně plánovacích dokumentací obcí a měst.

V současné chvíli se u nejvýznamnějších přehrad prověřují bezpečnostní přelivy a případně rekonstruují až na 10.000leté teoretické povodně. Tato opatření stojí několik desítek milionů korun.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist