Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povodně - pěšák generálem?

13.04.2006  |  126× přečteno      vytisknout článek

Povodně - pěšák generálem?

Příroda je k lidem stále krutější a krutější. Stejně tak jako lidé byli a ještě jsou krutí k ní. Stále narůstá počet extrémů v počasí (povodně, sucha, tajfuny...).Za posledních 30 let jich bylo čtyřikrát více než za 30 let předposledních. Že je to též vlivem globálního oteplování, způsobeného skleníkovými plyny, je téměř jisté.

Jedno z problematických míst při jarním tání sněhu a při velkých dešťových srážkách je regulace stavu hladin ve vodních nádržích. Zájmy na její výši jsou různé. Prodejci pitné vody a prodejci elektrické energie mají zájem na její maximální výši. Naopak města ležící pod nádržemi chtějí, vzhledem ke své bezpečnosti, mít hladinu co nejnižší. Správci všech povodí mají zájmy totožné s prodejci. Proč? Regulaci výše hladin provádí správce povodí dle manipulačních řádů. Tyto však mají jeden velký nedostatek, nepočítají s extrémy počasí. Špatný manipulační řád přehrad Vltavské kaskády, který zanedbával protipovodňovou činnost, vedl ve svém důsledku k částečnému zatopení Prahy a dalších měst. Starostové ohrožených měst nemají prakticky žádný vliv na odpouštění nádrží a tím průtok vody městem (podobně nemají vliv na opravy a údržbu silnic I. třídy, které městem procházejí; taktéž neprůchodná dešťová kanalizace pod těmito silnicemi je pro města tabu atd.). A když se ozvou, jako starosta Znojma Pavel Balík, tak jsou odkázáni do „patřičných“ mezí vodohospodáři z Vranovské přehrady – že se o vše postarají. A postarali se! Část občanů Znojma musela být evakuována. A to jenom proto, že na prudký nárůst přítoku vody do přehrady reagovali zvýšením odtoku až za dva dny! Porušili tím též dohodu o maximálním stavu hladiny, kterou se starosty uzavřeli po povodních v r. 2002. Další nádrž nad Znojmem (Znojemskou) nemohli včas odpouštět, neboť stavební firma, která nádrž opožděně opravovala, nestačila uklidit staveniště (podobný problém byl při srpnových povodních v r. 2002 na nádrži Souš v Jizerských horách). Malá zajímavost z diagramů plnění nádrže Znojmo (www.pmo.cz – VH dispečink – Stavy a průtoky – Nádrže – Stavy a průtoky na nádržích – VN Znojmo): ačkoliv od 26.3. do 28.3.06 byl vždy údajně stejný přítok a odtok, došlo v tu dobu k prudkému nárůstu hladiny a dokonce pak i k přelivu hráze! „Jak je to možné?“ Může se někdo divit odvolání ředitele Povodí Moravy Miroslava Konečného? Kdo bude platit zbytečně způsobené  škody?

V případě zatopení metra v Praze v r. 2002 jsme škody zaplatili my všichni přes státní rozpočet. A to přesto, že je evidentně způsobil někdo nezodpovědný z dvojice Magistrát města Prahy nebo Ředitelství metra. Jenže viníka se „nepodařilo“ usvědčit. Bude se tento způsob placení opakovat i nyní? Proč škody nezaplatí ten, kdo je způsobil?

Další přehlížený problém mají města pod nádržemi s tím, že neregulované toky (např. při jarním tání sněhu nebo při přívalových deštích) zcela zaplní řečiště řeky, která městem protéká. Načež se začne pozdě vypouštět voda z nádrže a regulovaný tok řečiště přeplní - dojde k záplavám. Arogance Povodí se projeví také tím, že nadměrné vypouštění nádrže činitelé příslušného Povodí městům někdy ani nenahlásí (například v r. 1997 vypouštění „Šance“ ).

Co s tím naděláme?

Především je nutné zajistit na úrovni komunikaci mezi Povodím a starosty příslušných měst. Možná přes Krajské povodňové komise nebo Ústřední krizový štáb. Dohoda (ovšem dodržovaná) o stavu vodní hladiny v nádrži mezi Znojmem a Povodím Moravy by mohla být jednou z cest.

Že by setkávání zorganizovalo Ministerstvo zemědělství nebo krajské úřady?

Vhodným nástrojem k odpovědné korekci hladin na nádržích bude počítačový program „Voda plus“, na kterém již začínáme pracovat.

Další řešení: Dávat řekám možnost rozlití bez velkých škod. Více rybníků a malých vodních nádrží, více mezí a suchých poldrů (vzniklých pomocí sypaných hrází podél řek). Více smíšených lesů. Méně skladů, kůlen, garáží a plotů podél řek (mohou způsobit další povodňovou vlnu). Méně obytných domů, továren a betonových ploch u řek. Čištění koryt řek a rybníků by také jistě nebylo na škodu.

Samostatnou kapitolou jsou nesplněné sliby vlády: r. 1996 Bruntálsko, r. 2002 Ústí n.L. atd. Vláda po povodních v r. 2002 vyčlenila na protipovodňová opatření 4 miliardy. Času má před další povodní má zřejmě dost, neboť doposud bylo proinvestováno pouze 2,5 miliardy. Velké peníze se dávají na odstranění důsledků povodní. Peníze a opatření na prevenci povodní jsou nedostatečná. Že by vláda a Poslanecká sněmovna kalkulovaly s tím, že do konce jejich volebního období již další povodeň nebude?

Další nesplněné sliby vlád, poslanců a krajských zastupitelů je možno evidovat pomocí e-mailu přes mou webovou stránku. Před volbami si na ně příslušné „strany a vlády“ jistě rády vzpomenou a urychleně je slíbí znovu a znovu a….

Zdeněk Joukl (sociální ekolog)    
www.joukl.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist