Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česko má v ochraně proti povodním 20 let zpoždění vůči západní Evropě

21.04.2006  |  zdroj: EKONOM  |  125× přečteno      vytisknout článek

Česko má v ochraně proti povodním 20 let zpoždění vůči západní Evropě

Když se Rýn s Dunajem vylévaly z břehů, byla příroda v Česku ještě milosrdná. Zaspali jsme a procitnutí je tvrdé.

Vodohospodářská infrastruktura je v Česku stejně zanedbaná jako výstavba silnic a dálnic. Pak se nedivme, že nás zaskočí povodně nebo sucho. Když těmito slovy český hydrologický expert při OSN Jan Němec na mezinárodní konferenci ke Světovému dni vody v Praze reagoval na otázku, zda je Česko připraveno na případnou povodeň z nadměrného sněhu v horách, psal se první jarní den a nikdo v tu chvíli netušil, jak rychlý spád během týdne události dostanou. Tím spíš, že přítomní ředitelé českých povodí svorně ujišťovali, že žádné drama z tajícího sněhu nehrozí.

"Máme 20 let zpoždění proti západní Evropě. Když se v osmdesátých a devadesátých letech minulého století valily Německem a Rakouskem povodně, byla příroda k Česku ještě milosrdná. Nynější protipovodňové mobilní hráze jsme museli okopírovat podle Kolína nad Rýnem, ačkoli jsme mobilní zábrany v hlavním městě navrhovali Útvaru hlavního architekta v Praze už v roce 1989, těsně před stým výročím katastrofálních povodní v Praze roku 1890," vzpomíná na marné boje s architekty a projektanty Pavel Gabriel z Výzkumného ústavu vodohospodářského v Praze. Rakušané vybudovali ve Vídni pro Dunaj druhé koryto a pod městem nádrž Freudenau, aby se voda měla kam rozlít. U nás po listopadu 1989 neměli pro varování hydrologů uši ani další dva primátoři Prahy. Vyburcováním byla nakonec až povodeň na Moravě v roce 1997.

ŠKODY V PRAZE v roce 2002 mohly být menší, kdyby se Vltava měla kam rozlít. "V místech bývalých proluk a parků vyrostly nové stavby, které zneprůchodnily koryto a vracely vodu zpět. Nenápadná zástavba probíhala už za první republiky, když v Lahovičkách vyrostla vilová čtvrť v místě původní louky, kam se jezdilo parníkem na pikniky. Totéž se odehrávalo na druhém konci města v Trojské kotlině a na Maninách," upřesňuje Gabriel. Každá překážka působí při povodni jako obří špunt, který řeku zastaví a zvýší její hladinu.

Karlův most při záplavách neponičila sama voda, ale naplavené dříví, které bylo ve velkém množství přichystáno na soutěž vorařů. V Praze roku 2002 působila jako podobná zátka čistírna odpadních vod na Císařském ostrově v Tróji. Proto se nyní svádějí mezi odborníky boje, zda stavbu rekonstruovat podle kritérií Evropské unie, anebo ji raději přemístit jinam. Podobný spor se vede o zástavbu Libeňského ostrova, který je sice atraktivní bytovou a kancelářskou lokalitou u vody, ale rozum a opatrnost velí, aby tu vznikl zatravněný park.

TERÉN V TÉTO ČÁSTI Prahy je o dva metry vyšší, než býval za povodní 1890. Je to kvůli navážkám stavební sutě z tehdejších povodní, k níž se později přidala vytěžená zemina z výstavby metra. Měl tu vzniknout olympijský stadion, ale ani tehdejší centrální hospodářství nenašlo dost peněz pro takovou investici.

Praha se z velké vody poučila, ale co ostatní města? Budou mít dost peněz?

"Na protipovodňové stavby lze čerpat peníze z unijních fondů. Ale je třeba mít kvalitně zpracované protipovodňové projekty, jinak finance nepřijdou," podotýká Gabriel. Připomíná, že podobné stavby sehrají svou roli i při obdobích sucha, protože včas zadrží vodu, která při nedostatku dešťů chybí.

Autor/ři:  Alice Olbrichová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist