Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Liberci potrvá dva roky

09.05.2006  |  zdroj: Liberecký den  |  124× přečteno      vytisknout článek

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Liberci potrvá dva roky LIBEREC - V rámci projektu „Lužická Nisa“ dojde během příštích dvou let k celkové rekonstrukci čistírny odpadních vod (ČOV) ve Starých Pavlovicích, která slouží přes dvanáct let Liberci a přilehlému okolí k čištění komunálních odpadních vod. Rekonstrukci a zkapacitnění si toto zařízení vyžádalo jednak kvůli již zastaralým a nevyhovujícím technologiím, ale i z důvodu potřeby navýšení kapacity z původních 122 tisíc ekvivalentních obyvatel o zhruba šedesát procent na plánovaných 190 tisíc.

Další částí uvedeného projektu „Lužická Nisa“ je totiž i dostavba kanalizačního systému v aglomeraci Liberec – Jablonec nad Nisou, čímž dojde k navýšení počtu připojených obyvatel. Zakázku v hodnotě 6,2 miliónů eur (bez DPH) získalo sdružení stavebních společností OHL ŽS a. s. a liberecká SYNER, s. r. o., které ve veřejné soutěži nabídlo nejlepší cenu.

Přestavba v mechanicko-biologické čistírně začne v první polovině května, aby ji Severočeská vodárenská společnost, která je investorem akce, na podzim roku 2008 převzala a zažádala o zahájení ročního zkušebního provozu. „Po dobu rekonstrukce bude v maximálně možné míře udržen čistící efekt a stanovené limity odtoku z ČOV. Počty odstávek provozu hodláme minimalizovat,“ říká Ing. Tomáš Malina, manažer projektu za společnost SYNER, s. r. o., a dodává: „Během prvního roku výstavby realizujeme většinu prací na mechanické části čistírny, konkrétně na lapácích štěrku a písku a česlovně. Poté přibudou práce na mechanicko-biologickém úseku a souvisejících objektech. Nejsložitějším úkolem v letošním roce je kompletní změna technologie prvních dvou biolinek z celkových šesti, dále přestrojení dmychárny a související práce na trafostanici a v elektroinstalacích.“

Součástí zakázky je i postupné přebudování zbývajících čtyř biolinek, objektů kalového a plynového hospodářství či instalace řídícího systému, který zajistí optimální provoz čistírny.

Důvodem, který vedl investora k tak zásadní rekonstrukci, je přísnější legislativa, která vyžaduje, aby byly ČOV s kapacitou nad 10 000 ekvivalentních obyvatel po roce 2010 schopné z odpadních vod odstranit dusík a fosfor. „Projekt Lužická Nisa má za cíl do roku 2009 významně přispět k uvedení vodohospodářské infrastruktury v aglomeraci Liberec – Jablonec nad Nisou do souladu s legislativou EU i navazující českou legislativou,“ vysvětluje zástupce investora Ing. Jiří Šťastný, manažer projektu za SVS.

Integrovaný (sdružený) projekt „Lužická Nisa“ za celkem 31,3 milionu Eur tvoří tři subprojekty - Pitná voda, Kanalizační systém a Odpadní voda zahrnující právě rekonstrukci liberecké ČOV. Projektu „Lužická Nisa“ bylo rozhodnutím Evropské komise přiděleno 20,7 milionu Eur z Fondu soudržnosti EU a dalších 35 milionů korun poskytne Státní fond životního prostředí ČR. Na zbývající části se bude investičně podílet SVS.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist