Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak čelí povodním v Bavorsku

12.06.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  126× přečteno      vytisknout článek

Jak čelí povodním v Bavorsku V Bavorsku veřejnost, ale také politici už vědí, že povodním jako přírodnímu jevu nelze zabránit. Od toho se odvíjí - na rozdíl od mnohde přežívající praxe v Česku - i tamní pojetí protipovodňové ochrany.

Předvolební atmosféra a letošní jarní zopakování povodní, byť naštěstí v menším rozsahu než v letech 1997 a 2002, přiměly řadu našich politiků slibovat veřejnosti řešení jak čelit rizikům velké vody. Často však přitom patrně vycházejí pouze ze svých osobních znalostí a zkušeností a upínají se k několika velkým jednorázovým investicím, jako jsou například přehrady. Možná by se však nejprve mohli poohlédnout, jak opakované záplavy koncepčně řeší odborníci u našich sousedů.

Těsně před nástupem letošních povodní 28. března uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Ústavem pro ekopolitiku, o. p. s. seminář, na němž představila zkušenosti z Dánska, Čech a od našich jihozápadních sousedů v Bavorsku. Právě Bavorsko už dnes může prezentovat výsledky mnohaleté práce, která omezila dopady stoletých povodní v letech 1999, 2002 a 2003. Tato spolková země se totiž smířila se skutečností, že povodním jako přírodnímu jevu nelze zabránit, a v protipovodňové ochraně se soustředila na tři oblasti: zvýšení přirozeného retenčního potenciálu krajiny, technickou protipovodňovou ochranu a opatření zaměřená na prevenci povodní a soustředěná na omezení škod.

PŘÍRODĚ BLÍZKÝ STAV NIVY

Ke zvyšování přirozené retenční schopnosti krajiny lze zařadit i početné a rozsáhlé akce, kterými se prostor stavebně upravených řek opět vrací do přírodě blízkého stavu nivy - místa k rozlivu zpomalují povodňovou vlnu, snižují její energii a nezanedbatelně zlepšují i stav přírodního prostředí. Rozsáhlé výkupy pozemků pro revitalizace se uskutečnily podél Mohanu, Rodachu a dalších řek.

Například studie Univerzity v Bayreuthu dokládá zvyšování počtu druhů i četnost výskytu ryb, ptáků a dalších složek fauny, a to i druhů chráněných a ohrožených vyhynutím. Přírodě blízký stav je pak atraktivní i z hlediska rekreačního využití. Revitalizovány byly rozsáhlé oblasti i v urbanizovaných územích, jako třeba oblast Isary u Mnichova. Součástí těchto akcí obvykle bývá odsazování hrází dále od vodního toku.

RETENČNÍ NÁDRŽE I CYKLOSTEZKY

Druhým stavebním kamenem protipovodňových opatření v Bavorsku jsou samozřejmě technická opatření. Budování retenčních nádrží je však poněkud jiným tématem, než je výstavba přehrad. Zatímco správci přehrad obvykle v první řadě usilují o výrobu elektrické energie, poldry a další povodňové nádrže jsou prioritně určeny pro zachycení povodňových špiček. I obyčejné vybudování povodňových hrází a zdí ve městech se v Bavorsku stává příležitostí, jak napřímené a opevněné břehy navrátit přírodě bližšímu stavu. Systém ochrany území například vnitřního města hrázemi a zdmi nutně doplňují nejenom čerpací stanice, které vodu z ochráněných oblastí v případě záplav pumpují do řeky, ale i pěší a cyklistické stezky.

ZÁTOPOVÁ ÚZEMÍ SE RESPEKTUJÍ

Protipovodňová prevence v Bavorsku se opírá jednak o kvalitní povodňové informační služby (nestává se tedy, že by starostové dostávali odlišné informace z různých zdrojů), jednak o vymezení zátopových oblastí, které na rozdíl od praxe České republiky bývají poměrně respektovány. Obytné čtvrti, průmyslové zóny a další zástavba se v Bavorsku již nesmí na ohrožená území rozšiřovat.

Výstavba v zátopových oblastech totiž není jenom věcí investora a jeho ochoty zaplatit si povodňové škody na svém majetku: Stavby v zátopových oblastech významně ovlivňují průchod povodně územím. Pokud se obec rozhodne chránit dejme tomu historickou zástavbu, obvykle tento zásah kompenzuje v oblasti nad vsí nebo pod ní. Stejně tak další zásahy do odtokových poměrů typu výstavby dálnic nebo přeložky silnic jsou obvykle vyvažovány pozemky vykoupenými k rozlivu vody. Stavby v zátopových oblastech jsou upravovány tak, aby se škody minimalizovaly. Přízemí chráněná proti vniknutí vody, stavby na betonových pilířích a omezené využití sklepů a přízemních prostor (například se tam nebudují žádné nádrže na topný olej) jsou samozřejmostí.

Můžeme samozřejmě dlouze diskutovat, do jaké míry se na opakování povodní a jejich rozsahu podílí naše civilizace a změny klimatu a do jaké míry jde o extrémní jev, který se vyskytoval i dříve. Jedno je však docela jisté: Další povodně určitě přijdou. Nemusí znamenat katastrofu, pokud se na ně dokážeme rozumně připravit.

AUTOR: MICHAELA VALENTOVÁ
Ústav pro ekopolitiku, o. p. s.

AUTOR: TOMÁŠ JUST
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist