Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Ohři se čile staví

07.06.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  131× přečteno      vytisknout článek

Na Ohři se čile staví Po povodni v roce 2002 byla na řece Ohři realizována protipovodňová opatření a stavby v hodnotě desítek miliónů korun. Finančně nejnáročnější byla stavba s názvem "Rekonstrukce bezpečnostního přelivu vodního díla Nechranice", která byla součástí projektu "Zlepšení ekologických a hydrologických podmínek na řece Ohři a Labi" a zařazena do programu Phare. Na vodní nádrži Nechranice byl vybudován nový hydrotechnický uzávěr s betonovou nornou stěnou, boční stěny byly zesíleny, stěny a dno byly zrekonstruovány a zvětšila se kapacita ovladatelného prostoru na zhruba 106 miliónů m3. Finančně náročná stavba, jejíž součástí bylo vybudování velínu, stála celkem 51 mil. Kč, pokryta byla z programu Phare, dotací Ministerstva zemědělství a z vlastních zdrojů Povodí Ohře, s. p..

V období září 2003 - prosinec 2004 se na Vodním díle Nechranice uskutečnila technická opatření na návodním líci. Stavba spočívala v rekonstrukci parapetů a vlnolamu na koruně přehradní hráze. Tím se zamezilo poškozování konstrukcí návodního líce přehrady vlivem stárnutí, klimatických účinků a vlnobití, výrazně se zvýšila bezpečnost hráze před jejím poškozováním větrnou a vlnovou erozí. Toto protipovodňové opatření stálo 22 mil. Kč.

Na území Povodí Ohře došlo i k celé řadě dalších protipovodňových opatření, která zajistila zkapacitnění koryt vodních toků, aby se zvýšila ochrana intravilánů měst a obcí. Jde o zkapacitnění Bouřlivého potoka na Teplicku, rekonstrukci Telnického potoka, koryta Bíliny pod vodním dílem Újezd, Bystřice, Panenského potoka a o úpravu Chomutovky. Ve stádiu rozpracovanosti je rekonstrukce Maršovského potoka a úprava Panenského potoka v Mimoni, ve stádiu přípravy před realizací se nachází úprava Robečského potoka.

"Spolupráce s vedením Povodí Ohře byla při letošní povodni velmi dobrá. Díky každodenní vzájemné komunikaci byl na Nechranicích po několik dní utlumen průtok ze 380 m3/s na 230 m3/s, což mělo významný vliv na kulminaci Labe v Ústí nad Labem. Toto opatření pomohlo snížit hladinu řeky v Ústí o 30 centimetrů, což umožnilo zachování silničního provozu na mostě Edvarda Beneše po celou dobu povodní," uvedl hejtman Ústeckého kraje Ing. Jiří Šulc.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist