Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové trendy v nakládání s dešťovými vodami

24.08.2006  |  zdroj: STAVITEL  |  166× přečteno      vytisknout článek

S masívním a neutuchajícím nástupem nové výstavby či rozšiřování obytných zón, parkovacích ploch a jiných objektů se soustavně zvyšuje počet zpevněných (nepropustných) ploch..

které zabraňují přirozenému vsakování dešťových vod zpět do okolní zeminy. Tím dochází k velmi vážnému narušení přirozeného koloběhu vody v přírodě. Následkem je vznik závažných lokálních ekologických škod, tj. záplav, přívalových dešťů nebo naopak lokálních půdních dehydratací apod.

Je proto nutné, aby s výstavbou nových zpevněných ploch byla vytvořena také "uměle" regulovaná cirkulace vody v přírodě, která aktivně napomáhá udržet ekologickou rovnováhu uvažovaného území. K odstranění těchto problémů může přispět i použití nových systémů Wavin Azura, respektive Wavin Q-Bic. Nová technologie řeší problém nakládáním s dešťovými vodami v místě spadu. Tím odlehčuje kanalizačním stokám (možnost volby menšího průměru kanalizačního potrubí, což redukuje investiční náklady na stavbu kanalizace) a snižuje poplatky za odvod dešťových vod z vlastních pozemků. Jak již bylo uvedeno, tyto systémy šetrně a ekologicky aktivně napomáhají udržovat přirozený koloběh vody v přírodě. Navíc jejich využití je ve shodě s legislativou EU, která upřednostňuje přirozené vsakování a odtékání dešťových vod před jejich odváděním do kanalizačních sítí.

Výše uvedené systémy se používají k likvidaci dešťových vod získaných ze střech jednak velkých průmyslových, obchodních a sportovních objektů, jednak rodinných domů, dále pak k likvidaci dešťových vod z povrchu komunikací, parkovišť apod.

Oba systémy se skládají z tzv. základních akumulačních boxů (500 x 400 x 1000 mm pro systém Azura a 600 x 600 x 1200 mm pro systém Q-Bic - přičemž jeden box nahrazuje zhruba 25 m drenážního potrubí), které se velice jednoduše sestavují do kompaktních celků takřka neomezených rozměrů a tvarů. Tím vznikne dočasný skladovací prostor potřebných rozměrů, který se obalí geotextilií a umístí pod zem.


MO0806s10.jpg

Základní princip funkce obou systémů je stejný, tj. co nejrychleji odvést srážkovou vodu pod zemský povrch a tam ji s časovým zpožděním buď nechat vsáknout zpět do okolní zeminy, nebo provést regulovaný odtok dešťové vody ze systému do dešťové kanalizace, případně do hlavní retenční nádrže.

Předností technologie Wavin Q-Bic je možnost revize a následné údržby systému, a to na základě ojedinělého systému Soft-Glide, díky němuž lze přímo do jednoho z akumulačních boxů zabudovat standardní revizní šachtu Wavin TEGRA 600. Vnitřní strukturu boxů systému Q-Bic tvoří kanály velkých rozměrů, což umožňuje již zmiňovanou revizi celého systému, a to i při použití tradičních inspekčních kamer a čisticích přístrojů.

Popisovaná technologie spolu s kanalizačními šachtami, uliční vpustí, různými typy potrubí a podobně je součástí moderních systémů určených k nakládání s dešťovými vodami v urbanizovaných územích. Využívají se nejen u nás (například při rekonstrukci školního hřiště Základní školy v Lázních Bělohrad), ale i v mnoha dalších evropských zemích (například olympijský stadión v Berlíně).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist