Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přírodní síly ve službách čistoty bazénů

14.09.2006  |  zdroj: HN  |  163× přečteno      vytisknout článek

Přírodní síly ve službách čistoty bazénů Také úpravu bazénových vod postihl trend hledání nových technologií, které by byly šetrnější vůči přírodě a současně zdravější pro návštěvníky bazénů.

Investoři a provozovatelé bazénů se stále více zajímají o ozonové a UV technologie. Ozon je nestabilní formou kyslíku s velmi silnými dezinfekčními a oxidačními účinky. Usmrcuje běžně se vyskytující patogeny až stokrát rychleji než chlor a ničí také velmi odolné organismy, se kterými si chlor a jiné dezinfekční prostředky nejsou schopny poradit. Ozon také velmi účinně odstraňuje z bazénových vod anorganické i organické znečištění. Velkou výhodou je, že při úpravě ozonem nevznikají chemická rezidua tak jako při použití chloru. Ta jsou příčinou dobře známých negativ koupání v bazénech, např. dráždění očí a sliznice dýchacích cest, vysoušení pokožky atd. Tyto průvodní jevy chlorace znemožňují citlivým jedincům koupání v bazénech. Kromě toho existuje významné zdravotní riziko plynoucí z toxicity chloraminů a toxicity, případně i karcinogenních vlastností dalších vedlejších produktů chlorace, které je nebezpečím jak pro obsluhu bazénů, tak pro časté návštěvníky (astma u závodních plavců).

Bazény s dobrou hydrodynamikou a výkonnou filtrací (zejména privátní) je možné ošetřovat pouze ozonem. Při správně navržené technologii je výsledkem hygienicky nezávadná a průzračná voda, v níž se mohou koupat i alergici, ekzematici a jiní citliví jedinci, pro které jsou bazény jinak tabu.

Ozon je výhodný i jako doplněk klasické úpravy vody, kdy je kombinován s nízkými dávkami chloru, který zajišťuje reziduální dezinfekci vody v bazénu. Pokud je systém vhodně navržen, lze snížit množství dávkovaného chloru až o 60 - 80 %, díky čemuž výrazně klesne i koncentrace výše zmíněných produktů chlorace.

UV ZÁŘENÍ - ČISTOTA VODY

Další novinkou při čištění bazénů je používání UV záření. To si v posledních letech získává v upravárenství bazénových vod stále větší popularitu, a to jak u privátních, tak i veřejných provozovatelů. Je to dáno hned několika výhodami, zejména vysokým dezinfekčním účinkem bez vzniku chemických reziduí a bez možnosti předávkování, účinným odbouráváním vázaného chloru, snadnou instalací i do stávajících provozů a jednoduchou údržbou. Ošetření vody UV zářením by mělo být vždy doplněno i dalším stupněm dezinfekce, který zajistí reziduální dezinfekci vody v bazénu.

Pokud jde o nové trendy, tak nejnovější a zároveň nejúčinnější technologií pro úpravu bazénových vod je kombinace ozonu a UV záření. Jedná se o aplikaci tzv. pokročilého oxidačního procesu (Advanced Oxidation Process, AOP), při kterém se využívá fotochemické reakce ozonu s UV zářením, při níž vznikají OH radikály (hydroxilové radikály). OH radikály jsou částice s extrémně krátkou životností v řádu mikrosekund, ale současně patří k nejsilnějším známým oxidantům. Jejich působením dochází k vysoce účinné dezinfekci a k oxidaci látek přítomných ve vodě. Organický materiál je oxidován až na neškodný oxid uhličitý, vodu a anorganické soli. Odstraněny jsou i chloraminy, tj. toxické látky přispívající nejvyšší měrou k obsahu vázaného chloru. Výhodou technologie ozon/UV je vysoký dezinfekční účinek a také úplné odstranění ozonu z vody (je přeměněn na OH radikály). Díky tomu se jedná o technologii vhodnou zejména pro veřejné bazény a bazény určené pro plavání batolat, kde legislativa vyžaduje použití chloru, ale zároveň je často těžké splnit nároky na obsah vázaného chloru.

Technologie kombinující ozon a UV záření jsou pro majitele privátních bazénů v drtivé většině případů finančně nedostupné. Pro ně se jako vhodná alternativa jeví úprava vody UV zářením v kombinaci s bakteriostatickým algicidním přípravkem. Tímto způsobem lze při dodržení určitých pravidel ošetřovat bazénovou vodu zcela bez chloru nebo pouze s občasnou šokovou dezinfekcí. Jedná se o úplnou novinku v technologii úpravy bazénových vod, ale dá se předpokládat, že si pro svou cenovou dostupnost najde cestu k mnohým majitelům domácích bazénů.

AUTOR: Ondřej Unčovský

je vedoucí obchodního oddělení Lifetech.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist