Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Monitorování zdrojů znečištění kalů z ČOV Modřice

09.10.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Monitorování zdrojů znečištění kalů z ČOV Modřice

Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Brno, monitoruje míru znečištění kalů z čistírny odpadních vod Modřice. Cílem prověrky je získání podkladů o zdrojích znečisťování čistírenského kalu z čistírny odpadních vod (ČOV) Modřice, kterou provozuje společnost Brněnské vodárny a kanalizace, a.s. (BVK). Na tuto čistírnu jsou připojena města Brno, Kuřim a Modřice, celkem asi 400 tisíc obyvatel a řada průmyslových podniků.

V souvislosti s případem znečistění čistírenského kalu kadmiem, zjištěného v roce 2003 v brněnském strojírenském podniku, bylo prováděno provozovatelem ČOV monitorování nátoku odpadních vod a kvality čistírenského kalu v podstatně větším rozsahu než dříve. Na akci byly vyčleněny prostředky České inspekce životního prostředí a BVK. Vlastní vzorkovací práce prováděly laboratoře BVK, laboratoře LABTECH s.r.o., Brno a laboratoře ECOCHEM a.s., Praha.

Odběry vzorků v roce 2004 byly provedeny na 36 místech u 32 subjektů, v roce 2005 na 29 místech u 27 subjektů, celkem bylo vzorkováno 55 míst u 49 subjektů. V letošním roce vzorkování pokračuje jednak u dříve kontrolovaných zdrojů, jednak u subjektů nových.

Sledování v odpadních vodách je zaměřeno na parametry uvedené v Kanalizačním řádu veřejné kanalizace města Brna, platném pro období od 1.1.2000 do 31.3.2005 (starý) a pro období od 1.4.2005 do 31.12.2010 (nový). Jedná se o tyto hodnoty: nepolární extrahovatelné látky (NEL, zde jsou zahrnuty všechny látky podobných vlastností včetně ropných uhlovodíků), kadmium, chrom, měď, rtuť, nikl, olovo a zinek. V podstatě tytéž parametry byly sledovány v sušině z kanalizačních sedimentů a v odpadech.

Inspekce se zaměřila také na vzorkování odpadů přijímaných do zařízení na úpravu odpadů a produkty jejich úpravy. Výsledky rozborů odpadních vod byly předány na pracoviště Magistrátu města Brna, odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství (MMB OVLHZ) k případnému projednání překročení limitů Kanalizačního řádu.

Výsledkem této činnosti je jednak preventivní působení na subjekty, neboť si uvědomí, že jejich odpady a odpadní vody jsou pod kontrolou a není možné se jich zbavit libovolným způsobem, jednak je to působení sankční, neboť MMB OVLHZ uložil v uvedeném období pokuty celkem 15 subjektům v rozmezí 5 – 90 tisíc korun. Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Brno, oddělení odpadového hospodářství, zjištěná porušení v oblasti nakládání s odpady řešila v rámci zákona 185/2001 Sb., o odpadech a změně některých dalších zákonů, v platném znění, sankcemi ve výši 130 – 500 tisíc u tří společností a u dvou společností uložením nápravných opatření. Třetím a důležitým výsledkem bylo snížení koncentrace rizikových prvků v čistírenském kalu na hodnoty, které umožňují využití čistírenského kalu v zemědělství jako hnojivo, spálení jako palivo nebo využití jako složky pro výrobu cementu.

Zpracoval: ČIŽP

V Praze dne 22.9.2006


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist