Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vodní díla: nikdo nikoho nevystěhuje

19.10.2006  |  zdroj: Lidové noviny  |  123× přečteno      vytisknout článek

Vodní díla: nikdo nikoho nevystěhuje

Po přečtení včerejšího článku v LN musel každý čtenář, který není odborníkem na vodní hospodářství, dojít k závěru, že v České republice ožívají megalomanské praktiky z dob minulého režimu a že o občanech se zase bude rozhodovat „o nich bez nich“. Nic podobného Ministerstvo zemědělství svým Plánem hlavních povodí rozhodně neplánuje. Kritika tohoto dokumentu z pera redaktora Roberta Maleckého nejenže hraničí s poplašnou zprávou, ale opírá se ponejvíce o stanoviska odpůrců tohoto plánu. Autoři Plánu bohužel mnoho prostoru nedostali.

Skutečnost je taková, že kvůli stavbám vodních děl nikdo nikoho vystěhovat nenavrhuje. Životy a majetky občanů nejsou a ani nebudou ohroženy. Právě naopak. Plán hlavních povodí se neopírá o utopistické sny komunistických plánovačů, ale o výsledek desítek let práce vodohospodářů již z doby Rakouska-Uherska, kteří již tehdy viděli potřebu vymezit lokality vhodné pro výstavbu vodních nádrží se zřetelem na budoucí potřeby obyvatel. Novější analýzy potvrzuji potřebu mít k dispozici volné lokality v určitých územích, kde můžeme v horizontu desítek let předpokládat nedostatek vody. Je třeba mít na paměti, že z našeho území všechna voda odtéká, jsme v tomto ohledu jakousi „střechou Evropy“ a jsme závislí jen na dešťových srážkách. Klima se přitom znatelně mění. V posledních letech dochází k opakovaným výrazným poklesům srážek, což vede velmi rychle k nedostatku vody se všemi negativními vlivy na zemědělství a životní prostředí vůbec. Plán hlavních povodí proto navrhuje hájit určitá území, aby v nich nedocházelo k výstavbě dopravní infrastruktury celostátního významu, jako jsou dálnice nebo železnice, doly, lomy, velké průmyslové podniky nebo obří ubytovací zařízení a zůstalo tak volné místo pro eventuální stavbu vodních děl k zadržení životně důležité vody tehdy, až se přiblíží její aktuální nedostatek. Výstavba rodinných domů nebo místních komunikací přitom nebude v žádném případě omezena, a tím méně nehrozí žádný nucený exodus desítek tisíc obyvatel, jak tvrdí redaktor Robert Malecký. Plán hlavních povodí začalo projednávat MZe s jednotlivými kraji už v dubnu roku 2005. Je tedy na samosprávných orgánech, aby Plán projednávaly s dotčenými obcemi v rámci jednotlivých krajů. Během veřejného projednávání pak může kdokoli vznášet připomínky k Plánu hlavních povodí do 20. října 2006. Poté, co se k Plánu vyjádří i všechny ostatní resorty, má MZe povinnost v souladu s vodním zákonem předložit Plán ke schválení vlády do 22. prosince 2006. Nicméně, v úterý 17. října  bude ministryně zemědělství Milena Vicenová jednat s ministrem životního prostředí Petrem Kalašem o klimatických změnách v Plánu hlavních povodí a shodují se na tom, že záměry Plánu musí být pro veřejnost přijatelné. Aby lidé pochopili, že jediným cílem je skutečně je chránit.

Hugo Roldán, ředitel odboru komunikace MZe


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist