Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Meandry řeky Odry v Bohumíně jsou přírodní památkou

26.11.2006  |  139× přečteno      vytisknout článek

Meandry řeky Odry v Bohumíně jsou přírodní památkou

KARVINSKO - Hraniční meandry řeky Odry jsou od listopadu přírodní památkou. Téměř osmikilometrový úsek řeky Odry od hraničního přechodu ve Starém Bohumíně až po bohumínskou část Kopytov, k soutoku Odry s Olší vyhlásil za chráněné území Moravskoslezský kraj. „Řeka Odra vytváří před svým soutokem s Olší zákruty, které se neustále přetvářejí a mění nejen své koryto, ale i státní hranici. Tyto meandry jsou příkladem přirozeného vývoje koryta řeky a k němu přiléhajících zátopových území. Žije zde 20 druhů savců, hnízdí asi 60 druhů ptáků a vyskytuje se 7 rostlinných stanovišť typických pro zaplavovaná území,“ řekl Pavel Klimovič z odboru životního prostředí bohumínské radnice.

Iniciátoři vyhlášení meandrů přírodní památkou se chtějí ochranou tohoto evropského fenoménu zabývat dlouhodobě. Založili proto občanské sdružení Hraniční meandry Odry. Jeho členy budou lidé nejen z Bohumína. Společně chtějí, aby se meandry a jejich význam dostal ještě více do povědomí veřejnosti.

„Hraničními meandry Odry se zabývám již od roku 1997 a to, že byly vyhlášeny přírodní památkou je obrovský úspěch a zároveň doklad toho, že dlouholetá práce měla smysl. Území teď bude mít zvláštní státní ochranu. Je pro něj zpracován plán péče, což v praxi znamená, že se o meandry musí pečovat tak, aby byly ochráněny hodnoty, pro které byly vyhlášeny přírodní památkou. Území bude označeno státním znakem a bude třeba chovat se k němu šetrněji než doposud. V žádném případě to pro veřejnost nebude znamenat nějaké omezení. Naopak plán péče spíše znamená péči o území, louky, o kosení, o zásahy do břehového systému. Pro veřejnost naopak připravujeme v souvislosti s touto památkou mnoho projektů, které by ji měly propagovat a pomoci k tomu, aby si lidé uvědomili, že u Bohumína je něco unikátního a ve střední Evropě ojedinělého,“ uvedla Vladislava Hamplová z Muzea Novojičínska, která byla jednou z iniciátorů pro vyhlášení meandrů přírodní památkou.

Nově vzniklé občanské sdružení by v budoucnu chtělo podél meandrů postupně vytvořit naučnou stezku. Ta by měla mít dva okruhy – kratší pro dvouhodinovou procházku a delší pro celodenní výlet s napojením na polskou stranu. Na stezce by neměla chybět odpočívadla a informační tabule. Sdružení by také rádo vydalo průvodce hraničními meandry, který by byl k dostání v informačních centrech.

„Vše děláme pro bohumínské občany. Chceme, aby věděli, že bohumínské meandry jsou z hlediska střední Evropy unikátní. V květnu bychom proto rádi uspořádali první větší akci pro veřejnost. Jednalo by se o otevírání hraničních meandrů. Ve spolupráci s hasiči plánujeme plavbu po řece Odře. Každého, kdo by se chtěl do dění v občanském sdružení zapojit, přivítáme s otevřenou náručí,“ dodala jeho zakladatelka Vladislava Hamplova. Zájemci o účast ve sdružení Hraniční meandry Odry mohou psát na e-mailovou adresu meandry@quick.cz.

Vyhlášením přírodní památky by se neměl prakticky změnit způsob současného hospodaření v tomto chráněném území. Některé aktivity však zde už může povolit pouze krajský úřad, který je ze zákona orgánem ochrany přírody tohoto území. Pouze s jeho souhlasem se zde mohou provádět zásahy do koryta vodního toku řeky Odry včetně jejích slepých ramen a do sousedních pozemků či terénní úpravy. O umístění staveb či reklamních tabulí musí rozhodnout opět krajský úřad. Ten by měl souhlasit i s tím, zda je možné v těchto místech těžit nerosty, zřizovat skládky, anebo myslivecká či rybářská zařízení.


Autor: Lucie Balcarová
http://morava24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist