Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První z dvou set plánovaných přehrad má vzniknout již v roce 2008

28.11.2006  |  126× přečteno      vytisknout článek

První z dvou set plánovaných přehrad má vzniknout již v roce 2008

PRAHA/MĚLČANY U DOBRUŠKY – Jedna z prvních přehrad z ostře kritizovaného seznamu Plánu hlavních povodí se má začít stavět již v roce 2008. Přehrada má vzniknout na řece Dědině u obce Mělčany u Dobrušky na Královéhradecku a jejím investorem je státní podnik Povodí Labe. Tento projekt tak vyvrací tvrzení ministerstva zemědělství, které snaží veřejnost i starosty a obyvatele dotčených obcí ukonejšit prohlášením, že lokality uvedené v Plánu hlavních povodí mají být pouze hájeny, aby je mohli využít naši potomci.

 

Plán hlavních povodí je předmětem kritiky ze strany obcí i nevládních organizací zejména kvůli výčtu 201 lokalit vhodných pro výstavbu přehrad. Podle Ministerstva zemědělství představuje seznam pouze území, která mají být hájena pro budoucí využití. V tomto smyslu se ve společném stanovisku vyjádřilo i Ministerstvo životního prostředí: „Hlavní pořizovatelé se shodli, že zájmem strategického dokumentu je nepřipustit znehodnocení těchto lokalit, aby příští generace měly možnost rozhodnout o jejich případném způsobu využití. Seznam hájených lokalit není plánem výstavby přehrad,“ tvrdila obě ministerstva.

 

Projekt přehrady v Mělčanech u Dobrušky je však s prohlášením ministerstev v rozporu. „Případ přehrady v Mělčanech u Dobrušky jasně dokládá, že seznam přehrad v Plánu hlavních povodí není jen obecným výčtem v daleké budoucnosti využitelných území, jak se nás snaží přesvědčit Ministerstvo zemědělství,“ komentuje případ Martin Hanousek z ČSOP JARO Jaroměř.

 

Podle Kateřiny Hlavaté ze sdružení Arnika schválení současné podoby Plánu hlavních povodí znamená, že přehrady mohou být realizovány kdykoliv „Plán hlavních povodí má představovat státní politiku v oblasti vodního hospodářství a určovat obecné zásady správy toků. Rozhodně nemá legitimizovat realizaci megalomanských plánů přehrad ze sedmdesátých let minulého století.“ uvedla Kateřina Hlavatá. „Přehrady neřeší příčiny problémů se suchem ani s povodněmi. Plán hlavních povodí by se měl zaměřit především na prosazování přírodě blízkých opatření, která pomohou zadržet vodu v krajině a mohou nás lépe ochránit i před povodněmi. O těch se ale dokument zmiňuje velice obecně,“ dodala Hlavatá.

 

Realizace přehrad navržených v Plánu hlavních povodí by podle jejích slov znamenala nejen zbytečné poškození přírody a cenné krajiny, ale některé přehrady by zároveň zatopily celé obce.

 

Plán hlavních povodí právě prošel procesem posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí (tzv. SEA), v kterém Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko. Proti Plánu hlavních povodí se postavilo i několik desítek obcí sdružených v koalici Stop přehradě.

 

Projekt přehrady v Mělčanech prošel variantním posouzením vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) u krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Ten z hlediska dopadů na přírodu a krajinu sice doporučil variantu suchý poldr, ale zároveň za určitých podmínek a s ohledem na Plán hlavních povodí připustil i vybudování vodní nádrže.  Kterou variantu bude nakonec investor (Povodí Labe) realizovat, je na jeho výběru. Více informací na www.ceu.cz

Přílohy:

Plán hlavních povodí a lokality hájení najdete na www.mze.cz

Společné stanovisko Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství k Plánu hlavních povodí najdete na www.mze.cz

Více informací o přehradě Mělčany najdete na www.ceu.cz

Kontakty: Marek Jehlička, tiskový mluvčí Arniky, marek.jehlicka@arnika.org, 606 727 942

Martin Hanousek, ceskesrdce@seznam.cz, 777 658 903

Kateřina Hlavatá, katerina.hlavata@arnika.org, 737 551 108

Lukáš Matějka, lukas.matejka@arnika.org, 608 905 626

 

Tisková zpráva sdružení Arnika a ČSOP JARO Jaroměř


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist