Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Speciální požární technika pro zásahy při povodních na česko-polské hranici

15.12.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Speciální požární technika pro zásahy při povodních na česko-polské hranici

Ostrava - Moravskoslezský kraj předal Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje dvě vozidla a speciální protipovodňový kontejner za 8,5 milionu korun, na které získal prostředky z fondu Evropské unie v rámci projektu „Speciální požární technika pro zásahy při povodních na česko-polské hranici“.

Cílem projektu, jehož byl Moravskoslezský kraj nositelem, bylo doplnění stávající techniky jednotek požární ochrany o speciální techniku, která rozšiřuje operačně-taktické možnosti při řešení mimořádných situací, spojených se vznikem a působením povodní v příhraničních oblastech Moravskoslezského kraje, včetně jejího využití i při zásazích v pohraničních regionech Slezského vojvodství (Polsko). Projekt má pozitivní dopad na 1,2 milionu obyvatel celého Moravskoslezského kraje a 1,2 milionu obyvatel Rybnicko-Jastrzebského a Bielsko-Bialského regionu Slezského vojvodství.

Tiskové konference v úterý 12.12. a prohlídky nové techniky se zúčastnila vedoucí Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě Anna Olszewska, polský vicekonzul Michal Gierwatowski a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.

Vedoucí polského konzulátu přislíbila plnou podporu pokračující úspěšné spolupráci mezi Moravskoslezským krajem a Slezským vojvodstvím i mezi hasiči těchto krajů. „České jednotky pomáhaly v Polsku již v roce 1997 během povodní, ve středních Čechách zase pomáhali polští hasiči při povodních v roce 2002,“ řekla.

Hejtman Evžen Tošenovský mj.hovořil o včasném předávání informací ze dvou stovek monitorovacích stanic v Moravskoslezském kraji do Polska, které pomáhají odbourávat nedůvěru v tom, že by Moravskoslezský kraj (a státní podnik Povodí Odry) odpouštěl ze svých přehrad více vody na úkor polského území. „Dlouhodobou systematickou spolupráci se Slezským vojvodstvím jsme začali již při vzniku našeho kraje, a to i v oblasti integrovaného záchranného systému. Oceňuji při tom pomoc a podporu polského Generálního konzulát v Ostravě,“ dodal hejtman.

Zástupce ředitele HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček uvedl, že počet kontejnerů u profesionálních hasičů se blíží dvaceti např. technický, chemický, povodňový s čluny…). Znamená to možnost okamžitého nasazení záchranných prostředků a také úspory vozidel, když jeden nosič kontejneru je schopen převézt na místo zásahu hned několik kontejnerů. „Kontejnerový systém hasičů v Moravskoslezském kraje je nejrozšířenější v rámci celé České republiky, navíc jejich životnost se počítá na 25 let i více,“ poznamenal náměstek ředitele HZS MSK Petr Gurný.

V rámci projektu byla pořízena pro HZS MSK tato speciální technika celkem za 8,515 milionu korun (EU 75 %, MS kraj 20 %, státní rozpočet 5 %):

Nosič kontejnerů Mercedes Benz Actros: vozidlo určené k transportu kontejnerů se speciálním vybavením na místo mimořádné události. Vybavení kontejnerů umožňuje zajištění odstranění a zmírnění následků havárií, živelných pohrom a jiných mimořádných událostí včetně zajištění základních životních potřeb obyvatelstva.

Kontejner (protipovodňový): kontejner k uložení speciálního protipovodňového vybavení (norné stěny, protipovodňové zábrany a další prostředky). Unese až deset tun materiálu.

Vyprošťovací automobil VYA 8x8 na podvozku Tatra 815: speciální vozidlo k odstraňování a zmírnění následků havárií, živelných pohrom a jiných mimořádných událostí, zejména pak evakuace osob při záplavách (brodivost vozidla 140 cm), odstraňování následků záplav, lesních polomů, dopravních nehod apod.

Takto pořízený majetek zůstává ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a na základě smluvního vztahu je poskytnut k zajištění ochrany příhraničních regionů kraje do užívání Hasičskému záchrannému sboru Moravskoslezského kraje. Technika byla předána do užívání hasičského sboru v listopadu 2006, do výjezdové činnosti bude zařazena v lednu 2007 – ve Frýdku-Místku.

Tento projekt je dalším krokem ke zkvalitnění spolupráce se sousedním polským Slezským vojvodstvím. HZS Moravskoslezského kraje již má užitek z prvního mezinárodního projektu „Datavideokonferenční propojení operačních středisek Ostrava-Katowice a odborná příprava záchranářského personálu“. Projekt byl rovněž spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu Interreg IIIA. (Polský partner HZS MSK - Krajské velitelství Státní požární ochrany Slezského vojvodství – zpracoval podobné projekty, které řeší nákup nové hasičské techniky i modernizaci jejich operačních středisek.)

Cílem tohoto „vstupního“ projektu bylo zdokonalit vzájemnou výměnu informací a možnosti poskytování pomoci při požárech, velkých haváriích, povodních a jiných mimořádných událostech sousednímu kraji. Základem je dobrá vzájemná komunikace a předávání informací a také znalost záchranného systému druhé země. V operačním středisku v Ostravě byl instalován nový technický prostředek, který s využitím špičkových technologií umožňuje nejen přímou audiovizuální spolupráci s operačním střediskem hasičů v Katovicích, ale díky nejmodernější technologii, zakoupené ve spolupráci s Evropskou unií, mohou pracovníci operačních středisek sdílet a využívat společný datový prostor (informace, databáze, společné geografické informace …). Stejně lze komunikovat i s krizovým štábem Moravskoslezského kraje a s dispečinkem státního podniku Povodí Odry.

Součástí prvního projektu bylo také deset společných odborných příprav hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a sousedního Slezského vojvodství v Beskydech během léta 2006 – pro vedení obou hasičských sborů, pro pracovníky operačního řízení, pro řídící důstojníky a velitele hasičských stanic. Proškoleny byly téměř dvě stovky českých a polských hasičů, kteří se mohli osobně poznat a komunikovat. Obě strany si například předaly dvojjazyčné a podrobné seznamy hasičské techniky, které by mohly být nasazeny do mimořádných událostí na pomoc druhému kraji.

Důležitým mezníkem ke spolupráci na česko-polské hranici bude nepochybně „Smlouva o spolupráci a vzájemné pomoci při katastrofách, živelních pohromách a jiných mimořádných událostech na území Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství“, která je ve fázi závěrečné přípravy. Nyní ji posuzují pracovníci obou krajských úřadů, její podpis předpokládáme v prvním čtvrtletí 2007. Smlouva například umožní snazší nasazení hasičské techniky na území druhého státu.

Také můžeme na okraj vzpomenout česko-polskou smlouvu o vzájemné spolupráci, kterou před týdnem podepsali v Karviné zástupci dobrovolných hasičů Moravskoslezského kraje (SH ČMS) a Slezského vojvodství.

Mgr. Petr Kůdela
HZS Moravskoslezského kraje
tiskový mluvčí


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist