Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Labi vyroste plavební kanál za 2,4 miliardy

08.02.2007  |  zdroj: Právo  |  127× přečteno      vytisknout článek

Na Labi vyroste plavební kanál za 2,4 miliardy ŠÉF ŘEDITELSTVÍ VODNÍCH CEST ČR MIROSLAV ŠEFARA ŘEKL PRÁVU:

* Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zakázku na projektového manažera nové plavební komory a kanálu na Labi. Jak významně to ovlivní realizaci této investiční akce?

ÚOHS dospěl k názoru, že jsme ze soutěže neoprávněně vyloučili jednoho z uchazečů - firmu Mott MacDonald. Ředitelství vodních cest (ŘVC) se přitom opíralo o jednoznačnou dikci zákona o zadávání veřejných zakázek i o judikaturu Evropské unie. Nicméně respektujeme rozhodnutí antimonopolního úřadu a vypíšeme novou soutěž. Příprava realizace projektu tím není nikterak ovlivněna.

* Kdy tedy začne kanál mezi Pardubicemi a Přeloučí sloužit pro vodní dopravu?

V současné době probíhá stavební řízení. Cena projektu je (včetně DPH) 2,4 miliardy korun, z čehož zhruba jednu miliardu získáme z EU. Pokud se podaří začít stavět letos v létě, mělo by být vše hotovo v roce 2011.

* Nenaruší to krajinu a život obyvatel v okolních obcích?

Projekt má kladné hodnocení EIA. Již několik let pracuje v dotčeném území tým přírodovědců z České zemedělské univerzity Praha. Provedli zde biologický průzkum a realizují kompenzační opatření, nařízená ministerstvem životního prostředí a pardubickým krajským úřadem. Nejznámějším z nich je transfer motýlka modráska, jenž probíhá pod mezinárodním dohledem. Stavba bude probíhat mimo nejbližší obydlená území Přelouče a Brehů. Obyvatelé těchto obcí musejí přesto počítat s nárůstem nákladní dopravy, bez nějž se tak rozsáhlé dílo neobejde. Do budoucna jim to ale odstraní dnešní problémy s dopravní infrastrukturou. Vždyť zde vyrostou dva nové mosty a zásadním způsobem bude vyřešena silniční doprava v celé oblasti.

* Na rozdíl od Přelouče se stále odkládá stavba nových plavebních stupňů na dolním Labi. Loni ministerstvo dopravy rozhodlo, že bude pouze jeden u Děčína, a přesto to naráží na odpor ekologů. Jak je to tedy dnes se splavností Labe?

Bez nového plavebního stupně se splavnost na dolním Labi mezi Ústím nad Labem a Hřenskem nezlepší. Pokud bude sucho a málo srážek, lodě z Německa nedoplují do českého vnitrozemí a lodě z ČR do Hamburku. Je tedy v zájmu celoroční provozuschopnosti labské vodní cesty postavit i děčínský plavební stupeň.

* Je už jasné, kdo bude kanál mezi Pardubicemi a Přeloučí stavět?

Soutěž na dodavatele už proběhla a vyhrálo ji sdružení firem Skanska a OHL. Naopak děčínský plavební stupeň je stále ve stádiu zpracování dokumentace EIA. Hodnota děčínského projektu včetně vodní elektrárny bude 5,1 miliardy korun a počítáme s tím, že až sedmdesát procent uhradí Evropská unie.

* Nezapomínáte kvůli velkým projektům na protipovodňová opatření?

Nezapomínáme. Soubor protipovodňových staveb pro ochranu plavidel byl již téměř dokončen. Jedná se o stavby v Děčíně, Roudnici nad Labem, Mělníku, Nymburku a Týnci nad Labem. Zbývá ještě druhá etapa nábřežní zdi v Mělníku, kterou chceme stavět v roce 2008. Ta zvýší kapacitu mělnického přístavu pro ochranu lodí. Celková hodnota protipovodňových staveb je více než 200 miliónů korun a větší část uhradila EU. Před možnými jarními povodněmi je tak celá labská vodní cesta chráněna a plavidla je bezpečně přečkají.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist