Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Příprava plavebního stupně Přelouč musí být ukončena

12.04.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Příprava plavebního stupně Přelouč musí být ukončena

Po ministrovi životního prostředí Bursíkovi vystavil stop projektu výstavby nového plavebního stupně na Labi i další úřad. Správa CHKO Kokořínsko ho posuzovala z hlediska ohrožení druhů, chráněných podle práva Evropských společenství. Úředníci došli po podrobném zkoumání k závěru, že o nákladní dopravu na Labi nebude ze strany firem téměř žádný zájem.

 

Zničení největší populace modrásků očkovaných v Čechách by tak bylo zcela neodůvodněným poškozováním přírodního bohatství/1. Nevládní organizace se následně obrátily na Ředitelství vodních cest ČR a společnost SKANSKA, aby ukončily přípravu této stavby a tím i další plýtvání prostředků státu.

 

„Rozhodnutí potvrdila náš předpoklad, že splavnění dvaceti kilometrů řeky nezvýší významně zájem o lodní dopravu. Není tedy splněna podmínka veřejného zájmu, která by odůvodnila zničení unikátního kousku polabské přírody,“ řekl Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země a dodal: “o možnost přepravovat náklady po Labi až do plánovaného přístavu v Pardubicích projevila ze čtrnácti největších firem na Pardubicku zájem jen jedna2/.“

 

„Vyzvali jsme dopisem investora stavby, aby okamžitě zastavil veškeré přípravné práce na výstavbě kanálu a plavební komory /3. Další výdaje jsou v této chvíli mrháním státních prostředků na něco, co se s největší pravděpodobností nikdy neuskuteční”, komentoval situaci Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právní servisu.

 

O rozhodnutí ministra Bursíka environmentální organizace informovaly rovněž švédské ústředí koncernu SKANSKA, jehož odnož v ČR získala největší část státní zakázky na stavbu plavebního stupně.

 

„Jsme zvědavi, jak se nyní společnost zdůrazňující své ohledy k životnímu prostředí postaví k realizaci stavby v rozporu s požadavky českého i evropského práva ochrany přírody.  Na náš první apel ředitel koncernu reagoval vyhýbavě/4”, řekl Doucha.

 

Kontakty:

Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu

Vedoucí: RNDr. Miroslav Patrik – mobil 603 574 289

Ekologický právní servis

právník Mgr. Pavel Doucha – mobil 608 873 437

 

1/ Modrásek očkovaný je jedním z nejohroženějších druhů motýlů. V roce 1994 se v ČR vyskytoval na 67 lokalitách. Dnes již jen na 20 lokalitách. V některých zemích západní Evropy zcela vyhynul a podnikají se nákladné pokusy o jeho reintrodukci.

 

2/ Investor stavby (Ředitelství vodních cest ČR) nedokázal v průběhu řízení doložit svá tvrzení o rozvoji lodní dopravy po dokončení splavnění Labe do Pardubic. Očekává, že po dokončení splavnění se bude po řece přepravovat až o milion tun nákladu za rok více než nyní. Tento předpoklad se ale ve správních řízeních nepodařilo prokázat a zůstal na úrovni zbožného přání.

 

3/ V lokalitě budoucí stavby probíhá již několik let tzv. biologický výzkum, jehož cílem je vybudovat nová stanoviště pro ohrožené druhy, jako náhradu za zničení původních.  V případě chráněných druhů modrásků se však tato snaha,  vzhledem k jejich komplikovanému životnímu cyklu, míjí účinkem. To vyplývá z průběžných zpráv týmu biologů, které si Ředitelství za tímto účelem najalo. Ve Výroční zprávě o výsledcích biologického průzkumu lokality Nového plavebního kanálu Přelouč (výsledky za období leden 2006 – listopad 2006)  se např. uvádí, že populace modrásků očkovaných na nově vytvořených náhradních lokalitách stagnovala, nebo došlo k jejímu poklesu. To znamená, že stavbou kanálu by s největší pravděpodobností zanikla lokalita s největším výskytem modrásků očkovaných v Čechách.

 

4/ Třicet českých nevládních organizací vyzvalo již v lednu tohoto roku koncern SKANSKA, aby přehodnotil svou účast v tomto environmentálně kontroverzním projektu. Text dopisu je ke stažení zde: www.eps.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist