Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Praktické řešení pro renovace vodovodů a kanalizačního potrubí

10.05.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  160× přečteno      vytisknout článek

Praktické řešení pro renovace vodovodů a kanalizačního potrubí Bolestí současné infrastruktury měst a obcí je nevyhovující stav rozvodů vody, plynu a kanalizace. Zatímco v Evropě se podle průzkumu nachází ve špatném stavu 25 až 40 % rozvodů, v České republice jsme na tom bohužel hůře, zejména v menších obcích.

Dříve či později se to projeví špatnou kvalitou (chuť, barva, složení) pitné vody a rovněž slabým tlakem či přímo výpadky. Příčinou těchto negativních jevů bývá koroze, poškození trubek, usazeniny apod. V případě kanalizačních potrubí dále hrozí kontaminace půdy a spodních vod a zaplavení budov. Nebezpečná situace pak může nastat i u plynovodů, kde kromě výpadků v zásobování hrozí v určitých případech exploze.

RENOVACE POTRUBÍ JE NUTNOSTÍ

Narůstající náklady na výměnu potrubí a stále obtížnější práce v silničním pásu (s ohledem na zvyšující se intenzitu silničního provozu) způsobují, že se nyní častěji setkáváme s tzv. bezvýkopovými renovačními technikami. Jak již jejich název napovídá, dokážou bez nutnosti rozsáhlých výkopů a výluk vyřešit rekonstrukce a opravy vodovodů, plynovodů a kanalizací. Pokud je renovace potrubí nutná, pak u bezvýkopové technologie postačí startovací výkop na místě. Následně je renovační trubka zatažena do stávajícího potrubí. Zatažení se provádí přímo z bubnu, na který je potrubí navinuto bezprostředně po jeho výrobě. Po zatažení se do potrubí pod tlakem napustí horká pára, která vrátí potrubí do kruhového tvaru a zajistí přilnutí nového potrubí zevnitř ke stávajícímu potrubí. Po ochlazení je nové potrubí nainstalováno. Máme jistotu, že nebude docházet k únikům přepravovaných látek, jejich znečištění způsobené korozí, což ovlivňuje například u vodovodů kvalitu pitné vody atd.

Ve srovnání s klasickými výkopovými metodami získává toto moderní a ekologické řešení problémových inženýrských sítí stále větší oblibu. Je to zejména díky jeho rychlosti, kvalitě a příznivější ceně.

Rovněž investoři (města, obce a soukromé subjekty) těchto rekonstrukcí ocení, že bezvýkopová technologie způsobí minimální dopravní omezení, nebrání společenskému a obchodnímu ruchu v ulicích, nenaruší kořenové struktury stromů v parcích, výrazně zrychlí celou akci. Přitom za zajímavou cenu nabízí řešení na 100 a více let.

VYUŽITÍ MODERNÍ TECHNOLOGIE

Je to zejména systém Compact Pipe, který má již na českém trhu jistou tradici a široké uplatnění také na podobných projektech v celé Evropě. Moderní technologie se používá k bezvýkopové renovaci vodovodního, plynovodního a kanalizačního potrubí. Trubka je z materiálu PE (polyetylen). Potrubí se vyrábí ve standardním kruhovém průřezu, nicméně bezprostředně po výrobě se při dané teplotě deformuje do průřezu ve tvaru dvojitého písmene C. Navíjí se na bubny a dodává na stavbu, kde je díky zmenšenému průřezu bez problémů zataženo do stávajícího vedení. Tam se pomocí páry a tlaku vrací do původního kruhového tvaru takovým způsobem, že vložka přilne těsně k vnitřní stěně stávajícího potrubí. Výsledkem je nové PE potrubí, konstrukčně nezávislé na starém. Metodou lze renovovat potrubí z jakéhokoliv materiálu. Potrubí Compact Pipe se vyrábí v průměrech 100 až 500 mm.

Praktická ukázka použití tohoto systému se uskutečnila za účasti zástupců vodáren, realizačních firem a dalších pozvaných hostů v pražské Chuchli, kde bylo nutné vyřešit renovaci ocelového vodovodu o průměru 400 mm v celkové délce 4,5 km. Vzhledem k nebývalému zájmu odborníků i široké veřejnosti o tuto akci budou další ukázkové prezentace pokračovat i v tomto roce. Zástupci měst a obcí tedy získají další příležitost se podrobně seznámit s touto vyspělou technologií.

AUTOR: Daniel Šnajdr
Wavin Ekoplastik,s. r. o.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist