Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vyřeší splouvání Vltavy v Bruselu?

14.05.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Vyřeší splouvání Vltavy v Bruselu?

Nevládní neziskové organizace dnes podaly stížnost k Evropské komisi a to kvůli režimu splouvání Vltavy v Národním parku Šumava. Ekologové už totiž nevidí jinou možnost  k záchraně unikátních dnových porostů horního toku Vltavy.

 

Jihočeští ekologové dnes odeslali svoji stížnost na nedostatečnou ochranu dnových porostů Vltavy v Národní přírodní rezervaci Vltavský luh. Jsou totiž znepokojeni dlouhodobým postojem Správy NP a CHKO Šumava, která nebere na vědomí závěry odborné studie a nechystá v letošní sezóně žádné změny v režimu splouvání horního toku Vltavy. Studie vlivu splouvání v NPR Vltavský luh vypracovaná Výzkumným ústavem vodohospodářským T.G.Masaryka však uvádí, že minimální výška hladiny, která umožňuje splouvání řeky bez ničení dnových porostů je 58 centimetrů namísto současných 45-ti cm. „V této souvislosti je nutno zmínit, že již mezní limit 45 centimetrů jako hranice pro splouvání nebyl navržen podle odborných kritérií, ale spíše v důsledku obav před nevolí podnikatelů  zainteresovaných na zisky ze splouvání. Již v minulém roce byly známy předběžné výsledky pozorování  Výzkumného ústavu vodohospodářského T.G.Masaryka, které hodnotilo navrženou výšku vodního stavu jako příliš nízkou a navrhovalo limit 55 centimetrů. Správa NP a CHKO Šumava však při rozhodování k této studii nepřihlédla“ říká Zdeněk Čihák, zástupce Dětí Země.

 

Možnost splouvání při nedostatku vody prosazují podnikatelé zainteresovaní na zisky, které jim z vodáků plynou. Snaha Správy NP a CHKO Šumava této skupině vyhovět vede k poškozování unikátních ekosystémů. Uvedená studie ale také prokázala, že i při vodním stavu v Lenoře 12 cm nad současný limit dochází k významnému poškozování dna Vltavy při denním počtu 200 lodí za den.  „Počet lodí, které v sezóně projedou horním úsekem Vltavy za den bývá často i vyšší než uváděných 200.V loňském roce Správa NP a CHKO Šumava argumentovala, že studie vlivu splouvání na ekosystémy dna Teplé Vltavy není zcela dokončena a případnou změnu režimu splouvání stanoví po jejím dokončení. Nyní však tuto studii již má více než rok k dispozici a nic se neděje. Reálně tedy hrozí, že nečinností Správy NP a CHKO Šumava, bude devastace dna Vltavy pokračovat i letos“ uvádí Ondřej Spisar z ČSOP Volary.

 

Ekologické organizace na tyto skutečnosti upozorňovaly již v loňském roce a to jak Správu NP Šumava, tak i Ministerstvo životního prostředí a Českou inspekci životního prostředí, avšak bez výsledku. „Letos bylo jednání o problematice splouvání na jednání Rady NP Šumava zablokováno zástupci obcí a špatná pravidla tedy zůstávají platná i v této sezóně. Nevidíme tedy jinou možnost, jak se domoci důsledné ochrany unikátních ekosystémů než touto cestou“  uzavírá Dagmar Kjučuková, zástupce Okrašlovacího spolku Zdíkovska              

 

V  NPR Vltavský luh se nachází nejméně 31 druhů chráněných rostlin, bylo zde zjištěno 114 ptačích druhů, z toho 101 hnízdících a jedná se o unikátní území evropského významu.

 

 

Kontakt:  Děti Země – Klub Bohumilice – Zdeněk Čihák – tel.: 412 332 200

               Okrašlovací spolek Zdíkovska – Dagmar Kjučuková – tel: 388 426 962

               ČSOP Volary - Ondřej Spisar - tel. 739202585


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist