Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SFT filtr – výrobek, který spoří objemy a tedy investiční i provozní náklady

18.06.2007  |  136× přečteno      vytisknout článek

SFT filtr je vhodná alternativa za usazovací nádrže spojená s výhodou prostorových a investičních úspor

Typické použití SFT filtru

SFT filtr je vhodná alternativa za usazovací nádrže spojená s výhodou prostorových a investičních úspor. Tato technologie nachází uplatnění zejména na komunálních a průmyslových čistírnách. Toto zařízení spolehlivě zachcený kal separuje a navíc zvládá zachycený primární kal zahustit a odvodnit spolu a to i spolu s  přebytečným kalem. Což umožňuje, v případě použití odvodněného kalu na kompostaci, vynechat  zahušťovací nádrž a uspořit tak další prostor a investice. S výhodou lze také, zejména při čištění průmyslových vod umístit před filtr  i chemické srážení.

 

 

 

Srovnání SFT filtru s usazovací nádrží

Srovnání hlavních parametrů účinnosti SFT filtru (pás s oky 0,3 mm) oproti klasické usazovací nádrží navržené na komunální ČOV je provedeno v následující tabulce.

 

Tab. 1 - Očekávané parametry dosahované na primárním předčištění a SFT filtru

 

Parametr

SFT filtr, % odstranění

sedimentace v DZ, % odstranění

NL

                60

               50

CHSK

                40

               35

BSK5

                30

               25

zahuštění

                25 - 35

               1 - 2

 

 

Neméně zajímavé je srovnání investičních a provozních nákladů. Existuje srovnávací studie, podle které bylo na konkrétní lokalitě náhradou usazovací nádrže SFT filtrem ušetřeno  95% prostoru, 40% investičních a 30% provozních nákladů.

 

  

Popis SFT filtru

SFT filtr je kompaktní jednotka určená pro mechanickou separaci nerozpuštěných látek´a jejich zahuštění. Současné modely se dodávají o výkonu od 10 do 180 l/s tj. od 36 do 648 m3/hod. Jako síto se používají tkaniny s otvory od 0,1 mm do 1 mm, což spolu s nastavením posunu umožňuje optimalizaci odstranění NL.

Schéma zařízení  je na obrázku č. 2.  Odpadní voda je přiváděna nátokovým potrubím (1) a filtrována přes nekonečný pás tkaniny (5). Na pásu se zachytí až 80% nerozpuštěných látek. Přefiltrovaná voda je pak odváděna odtokovým potrubím (3). Dráha tkaniny je zřejmá z obrázku. Tkanina transportuje zachycený kal do kalového prostoru (8), přičemž čištění pásu tkaniny je prováděno stlačeným horkým vzduchem vycházejícím z trysky (9). První fáze zahuštění probíhá již na tkanině, druhá pak v odvodňovacím válci. Sušinu kalu lze dle potřeby regulovat.

 

 

Možnost použití při  intenzifikaci čistíren

Již samotné použití SFT filtrů vede k minimalizaci objemů viz výše. Dalších významných efektů lze docílit např. v kombinaci s MBR (aktivace s vloženými membránovými moduly nahrazujícími dosazovací nádrže). Tato výhodná symbióza   (SFT zabezpečí dokonalé předčištění a MBR vyšší objemovou koncentraci aktivovaného kalu) může snížit potřebné objemy i na méně než polovinu ve srovnání s klasickými čistírnami. Toho  lze využít při rozšiřování a intenzifikaci čistíren např. o další stupně odstraňující nutrienty. Stejně tak může použití SFT filtru přes úsporu objemů vést k dosažení lepších odtokových parametrů díky oddělení nitrifikace a denitrifikace.

 

 

 

 

 

 

Přednosti a možnosti použití SFT filtru 

Úspory objemů – použitím SFT filtru lze ušetřit nejen objemy  odpovídající usazovací nádrže, ale i aktivace (méně přiváděného znečištění) a objemy potřebné pro manipulaci a skladování kalů (kal je skladován při vyšší koncentraci sušiny a není třeba vyrovnávacích nádrží před jeho odvodněním).

Provozní bezpečnost – zařízení se osvědčilo na více než 200 čistírnách průmyslových a komunálních ČOV, díky čištění tlakovým horkým vzduchem není problém i při použití na vody s obsahem tuků.

Možnost předřazení koagulace např. při čištění některých druhů průmyslových vod. Tj  na SFT filtru se pak zachytí a odvodní nejen původní nerozpuštěné látky, ale i vločky a navíc je provedeno i zahuštění kalu.

Velký výkon – řada výrobků až do průtoku 140 l/s, s nastavitelným odstraněním nerozpuštěných látek a s nastavitelným stupněm odvodnění. Vhodné i k předčištění odlehčovaného podílu odpadních vod, nebo jako náhrada dešťových zdrží.

Zlepšení energetické bilance ČOV – pokud se na ČOV podíváme z hlediska energetického, je jisté, že  použitím SFT filtru dojde ke zlepšení energetické bilance a hospodaření s organickými látkami. Je logické,  že pokud organickou hmotu zachytíme hned na začátku čistírny, pak mohou být organické látky namísto nákladné oxidace v aktivaci,  zachyceny a využity k výrobě energie např. v anaerobních reaktorech (více bioplynu), nebo ke stabilizaci kalu pomocí aerobní termofilní stabilizace, s možností jeho následného výhodnějšího využití v zemědělství (vyšší hnojivé účinky).

Závěr

SFT filtr je tedy vhodnou alternativou k usazovací nádrži u komunálních čistíren. Své uplatnění najde i u čištění průmyslových vod, tím že je schopen hned na nátoku podstatně snížit přiváděné znečištění (bramborárny, papírenský průmysl, ...).  Použití šetří prostor a tím i investiční náklady. Z pohledu energetické bilance na ČOV je uspořádání s SFT filtrem na nátoku do čistírny logičtější a efektivnější, než u dnešních klasických čistíren, použití si však vyžaduje mírnou změnu technologického schéma.

 

 

Milan Uher

ASIO, spol.s r.o.

www.asio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist