Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Splavnění Labe do Pardubic bylo zastaveno

13.08.2007  |  131× přečteno      vytisknout článek

Splavnění Labe do Pardubic bylo zastaveno

Příprava plavebního stupně u Přelouče i nového přístavu v Pardubicích končí

Další realizace projektu „Splavnění Labe do Pardubic“ za 2,3 miliardy korun, který počítal s výstavbou plavební komory Přelouč, přístavu Pardubice a se zvýšením podjezdových výšek u několika mostů mezi Kolínem a Pardubicemi, byl Ministerstvem dopravy zastaven a nebude dále financován. Vyplývá to z návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2008 i z oznámení Ministerstva životního prostředí, kterým bylo hodnocení vlivů plánovaného přístavu na životní prostředí po roce a půl zastaveno. Děti Země toto rozhodnutí považují za vítězství zdravého rozumu.

„Sice nevíme, zda se bude ještě hledat jiný, ekologicky přijatelný, dopravně odůvodnitelný a ekonomicky efektivní, způsob splavnění Labe mimo přírodně cenné Slavíkovy ostrovy či zda se vůbec bude nějaký přístav v Pardubicích stavět, nicméně je to pro přírodu i daňové poplatníky jistě dobrá zpráva, neboť celý projekt v této podobě byl nesmyslný,“ prohlásil s uspokojením Miroslav Patrik z Dětí Země.

Loňský rozpočet SFDI sice ještě s výstavbou projektu splavnění Labe pod názvem „Stupeň Přelouč II“ (ev. č. 3275201002) v období od srpna 2006 do prosince 2010 počítal, letošní návrh už je ale bez této položky.

Velkou ránu mu dal už letos na konci března ministr životního prostředí Martin Bursík, který nepovolil výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny k zásahu do biotopů téměř třiceti zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Následně další dvě obdobné výjimky nepovolila i Správa CHKO Kokořínsko. Řada zastupitelů Pardubického kraje v čele s radním Ivo Tomanem nebyla těmito rozhodnutími vůbec nadšena.

Ekologicky, finančně a dopravně ještě více spornou stavbou byl uvažovaný nový přístav v Pardubicích. Přitom z průběhu procesu hodnocení jeho vlivů na životní prostředí se zjistily velké střety s přírodou i s překračováním hygienických limitů přístupové komunikace na okolní obyvatele. Navíc Ředitelství vodních cest ČR nebylo schopno podrobně zdůvodnit, proč stavba na úrodných půdách není posuzována ve variantách.

„Po roce práce na ekologické dokumentaci ji MŽP v listopadu 2006 pro nízkou odbornou kvalitu muselo dokonce vrátit k přepracování, ale to už je teď samozřejmě bezpředmětné,“ upřesňuje Michael Kousal ze sdružení Svoboda zvířat Hradec Králové, které tuto stavbu kritizuje již od roku 2000.

Odkaz na internetovou stránku:

Ekologický posuzovací proces pro stavbu „Veřejný přístav Pardubice – 1 etapa“:

http://eia.cenia.cz/eia/Intention.php?params=YToxOntzOjI6ImlkIjtzOjY6Ik1aUDA5OSI7fQ==

Odkaz na letošní tiskové zprávy k plavebnímu stupni Přelouč:

 

Plavební stupeň Přelouč ztrácí další důležité rozhodnutí (18. 07. 2007)

www.detizeme.cz

Příprava plavebního stupně Přelouč musí být ukončena (11. 04. 2007)

www.detizeme.cz

Zahájení výstavby plavebního stupně Přelouč se odkládá (27. 02. 2007)

www.detizeme.cz

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Navyhrál rozum ale xenofobie
Prosím ,pakliže nevíš, proč jsou ekologové proti Splavnění Labe do Pardubic, a včetně toho proti podprojektu Plavební stupeň Přelouč, pročti si moje shrnutí a připomínky zde:
http://krajinazp.ic.cz/splavneni.htm

Myslím, že tam je to vyjádřeno dost pregnantně.

Věřím, že každý si, pokud má dostupné všechny související informace, udělá o "lodní lobby" obrázek sám.

PK
vloženo: 09.02.2008 15:30     vložil: P K Reagovat 
Navyhrál rozum ale xenofobie
Naprosto nechápu proč zrovna ekologové jsou proti Plavebnímu stupni u Přelouče. Vždyť vodní cesta není betonová dálnice ale pokud se vhodně upraví je z ní naprosto normální životní prostředí jaké si lze představit. Stačí se podívat na průplav Rýn-Mohan-Dunaj, na jehož včlenění do krajiny němečtí Ekologové místo brblání spolupracovali. A výsledek je ten, že se tu dneska málem přemnožují bobři, a 15-ti leté dalekosáhlé studie, prosazené zelenými před výstavbou potvrzují, že průplav přírodě nijek neublížil a naopak jí pomohl. (Což je také důvod proč jimi naši zelení nikdy neargumentují).
V tomhle případě nejde o nic jiného než o politiku a boj o moc, založenou na xenofobii a zeleném honu na čarodějnice, při kterém je příroda až na druhém místě a nakonec dostává pěkně na frak.

P.S. Pánové ze svobody zvířat a Arniky mi připomínají pověstnou blondýnu, která sice neví co chce, ale nedá pokoj dokud to nedostane :-) Možná by neuškodilo kdyby se místo zachraňování světa vrhli na nějakou užitečnou činnost. Určitě by tak mnohem více pomohli nejen nám všem ale především samotné přírodě.
vloženo: 22.09.2007 02:03     vložil:  Jenda Reagovat 
Re: Ano, ano, zpatky na stromy!
Bohužel, ekolog je obvykle primitiv co protestuje proti všemu, jen aby měl pocit, že se zapojí. Namísto toho, aby šel dělat něco užitečného...
vloženo: 14.08.2007 06:47     vložil: wrah Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist