Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Neziskové organizace se shodly s Bursíkem na vyhlášení naturových oblastí na Labi, ale nedohodly se na ochraně Boletic

22.11.2007  |  126× přečteno      vytisknout článek

Neziskové organizace se shodly s Bursíkem na vyhlášení naturových oblastí na Labi, ale nedohodly se na ochraně Boletic Nevládní organizace se sešly s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem a dalšími představiteli ministerstva k diskuzi o budoucnosti Natury 2000. Nevládní organizace se se zástupci ministerstva shodli, že do Natury 2000 budou zařazeny například lokality Labské údolí a Slavíkovy ostrovy. Ministr na schůzce uvedl, že se hodlá připojit k deklaraci, která umožňuje využití části naturového území Boletice pro zimní sporty.

„Jsme rádi, že i zástupci ministerstva nakonec považují lokality Údolí Labe, Slavíkovy ostrovy či Mělčany na Královéhradecku za natolik významné z hlediska ochrany přírody, že je vládě navrhnou k doplnění na seznam Natury 2000. Tyto lokality jsou opravdu výjimečné svými přírodními hodnotami,“ uvedla Kateřina Hlavatá ze sdružení Arnika. Zmíněné lokality navrhovaly nevládní organizace do Natury 2000 už ve svém „stínovém seznamu“. Ten byl i jedním z podkladů při jednání s Evropskou komisí o podobě Natury 2000 v České republice.

Dalším tématem včerejší schůzky bylo možné ohrožení naturového území Boletice na Českokrumlovsku nevhodným rekreačním využíváním. Na otázku Vladimíra Molka ze sdružení Calla, zda se ministr hodlá připojit k „Deklaraci o společném postupu ve věci civilního využití vojenského prostoru Boletice“, ministr odpověděl: „V tuto chvíli mohu říct, že se k deklaraci hodlám připojit“. Deklarace umožňuje např. výstavbu areálu pro sjezdové lyžování v Boleticích. Dokument v květnu loňského roku podepsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, Ministr obrany Karel Kühnl, ministr pro místní rozvoj Radko Martínek a hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník.

„Rozhodně nechceme Boletice uzavřít pro turisty. Proto jsme také iniciovali zpřístupnění okrajových částí vojenského prostoru pro měkkou turistiku. Nelíbí se nám ale, že by v tak cenném území měly být realizovány náročné aktivity jakými je sjezdový areál. Rozhodně budeme v tomto případě nadále nekompromisně hájit zájmy Natury 2000,“ komentuje situaci Vladimír Molek z Calla.

Nevládní organizace také seznámily ministra se situací kolem připravované rychlostní silnice R55. Ta je navržena přes naturové území Bzenecká doubrava – Strážnické Pomoraví. Obě strany poukázaly na to, že posouzení tohoto záměru neproběhlo standardním způsobem. „Shodli jsme se na tom, že další příprava umístění silnice R 55 přes ptačí oblast na Slovácku bude velmi komplikovaná. Nelze vyloučit, ze bude ve stávající trase jen stěží realizovatelná,“ uvedl Mirek Patrik ze sdružení Děti Země. Současně připomněl, že v posledních dnech Česká společnost ornitologická společně s Dětmi Země podala stížnost Evropské komisi pro nesprávné posouzení z hlediska vlivů této stavby na životní prostředí.

Nevládní organizace také upozornily zástupce ministerstva, že masové využívání některých obnovitelných zdrojů energie se často dostává do konfliktu s ochranou přírody. „Např. větrné elektrárny jsou často problematické z hlediska ptáků. Takový případ řešíme třeba v Krušnohoří a na Znojemsku,“ uvedl Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. Zástupci ministerstva uvedli, že je proto nutné důkladně posuzovat každý projekt na umístění obnovitelných zdrojů energie. Tam, kde převládnou zájmy ochrany přírody je potřeba ustoupit. Nevládní organizace uvítaly pozvání do pracovní skupiny MŽP zabývající se obnovitelnými zdroji energie.


Kontakty:
Kateřina Hlavatá, Arnika: katerina.hlavata@arnika.org, 737 551 108
Vladimír Molek, Calla: calla@ecn.cz, 732 609 899
Miroslav Patrik, Děti Země: dz.brno@ecn.cz, 603 574 289
Lukáš Viktora, Česká společnost ornitologická: viktora@birdlife.cz, 777 579 542
Eva Chvojková, Ametyst: eva.chvojkova@sev-ametyst.cz, 605 702 744
Kateřina Ptáčková, Zelený kruh: katerina.ptackova@zelenykruh.cz, 724 112 782


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist