Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Voda jako strategická surovina - Projekt Lužice finišuje

26.11.2007  |  127× přečteno      vytisknout článek

Voda jako strategická surovina - Projekt Lužice finišuje

KRUŠNÉ HORY / ŠLUKNOV - Zhodnotit, jak jsou na tom obce v příhraniční části Ústeckého kraje se zásobami pitné vody, má projekt „Integrovaný systém opatření pro využití a ochranu vod v Krušnohoří a Šluknovském výběžku v závislosti na výsledcích hydrogeologické syntézy“, zkráceně projekt Lužice. Jeho průběžné výsledky a výstupy byly představeny na kontrolním dnu, který se uskutečnil 15. listopadu na půdě Krajského úřadu Ústeckého kraje. Projekt Lužice řídí odbor evropských projektů krajského úřadu, který úzce spolupracuje s odborem životního prostředí a zemědělství. Pracovního setkání se zúčastnil náměstek hejtmana Petr Fiala, pracovníci krajského úřadu, zástupci zpracovatele, tedy společnosti AQUATEST a.s. a odborníci z Povodí Ohře. Přítomni byli také zástupci odborných partnerů projektu, a to Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Hydrogeologie GmbH z Drážďan. Projekt je spolufinancován z prostředků Programu Iniciativy Společenství INTERREG III A ČR-Sasko,  Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ústeckým krajem.

Celková plocha zájmového území, které je v rámci projektu zkoumáno na české straně, je 851 km2 v Krušných horách a 283 km2 ve Šluknovském výběžku, tedy celkem 1 134 km2. Přilehlá příhraniční území, řešená v projektu na německé straně, představují zhruba polovinu plochy na českém území. „Není náhodou, že jsme se zaměřili právě na příhraniční oblast a přizvali ke spolupráci také partnery ze Saska. Voda nezná hranice a ochranu vodních zdrojů před znečištěním je proto potřeba koordinovat. Data o množství a kvalitě podzemních vod či možných zdrojích znečištění, která v rámci projektu získáme, jistě najdou u nás i v Sasku mnoho uživatelů,“ řekl náměstek hejtmana Petr Fiala.

Hlavím cílem projektu je, zjednodušeně řečeno, zjištění stavu a potřeby zásobování pitnou vodou obcí podél česko-německé hranice (oblast Krušných hor a Šluknovska) v souladu s dalším předpokládaným rozvojem oblasti a posouzení rizika možné kontaminace podzemních vod.  Projekt shromáždí informace, které v budoucnu využijí především orgány státní správy a samospráv.   Výstupy budou interaktivní (především mapové) systémy podložené komplexními databázovými podklady. Vytvoření samotné databáze však není cílem projektu. Jedná se o nástroj, který při vhodném vyladění může značně pomoci v nejrůznějších oblastech lidských aktivit. Získané informace najdou využití například při plánování investičních akcí a jejich potenciálního vlivu na vody v daném území nebo při hledání využití pro lokality typu brownfield. „Jsou tu ale i další výstupy. V rámci partnerské účasti ústecké univerzity jsou do projektu kromě jejích odborných pracovníků zapojeni také studenti a v rámci projektu tak vznikly tři velmi zajímavé bakalářské práce,“ poznamenal Petr Fiala.

Data získaná v rámci projektu budou k dispozici na konci letošního roku, odborné veřejnosti budou přístupná prostřednictvím internetu.


Autor / zdroj: Jarmila Ženíšková, odbor evropských projektů

http://www.ustecko24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist